Muzika

Aušra Liutkutė dainuoja Vydūną

nauji leidiniai

Lietuviškoji diskografija pasipildė dar viena originalia kompaktine plokštele - "Dainos iš Vydūno rinkinių", jas dainuoja Aušra Liutkutė. Likimo valia šios jaunos dainininkės kūrybinėje biografijoje susipynė rašytojo, filosofo, kultūros veikėjo Vydūno, operos solistės Vincės Jonuškaitės-Zaunienės vardai ir lietuviškos dainos.

JAV išeivijos Akademinio skautų sąjūdžio Vydūno fondas Čikagoje jau daugiau kaip 50 metų remia lietuvius studentus, jaunimo organizacijas bei leidžia istorines knygas. 2000-aisiais aukštosiose Lietuvos mokyklose įsteigė penkias mokslo premijas, kurias pavadino šio Sąjūdžio garbės narių vardais. Steigėjai kėlė sąlygą - kandidatas premijai gauti turi ne tik labai gerai mokytis, bet ir pasižymėti pilietiškumu, dalyvauti visuomeninėje, kultūrinėje veikloje, priklausyti studentų organizacijoms. Beje, tai ir paties Vydūno kelti reikalavimai.

Viena iš premijų, pavadinta tarpukario operos dainininkės Vincės Jonuškaitės-Zaunienės vardu, skirta geriausiai Lietuvos muzikos akademijos vokalo studentei. Taip norėta pagerbti savo kultūros veikla pasižymėjusią Akademinio skautų sąjūdžio garbės narę. Pirmasis dainininkių konkursas Vincės Jonuškaitės-Zaunienės premijai laimėti įvyko 2000 metais. Nugalėtoja tapo tada dar magistrantė Aušra Liutkutė. Profesorės Vlados Mikštaitės studentė jau buvo atkreipusi į save dėmesį Dainavimo katedros koncertuose, festivalyje "Pažintis su jaunaisiais dainininkais". Jos pasirodymas konkurse buvo toks ryškus, kad niekam nekilo abejonių dėl nugalėtojos.

JAV Vydūno fondo kvietimu tų pačių metų rudenį ji sėkmingai gastroliavo lietuvių bendruomenėms Los Andžele, Finikse, Detroite ir Čikagoje, kur sulaukė gražių atsiliepimų. "Į Čikagą atskrido Lakštingala" - taip savo atsiliepimą apie koncertą dienraštyje "Draugas" pavadino N. Užubalienė. "Jos sopranas skambėjo švelniu varpeliu, rodėsi, kad ir aukščiausios gaidos plaukia be jokių pastangų", - rašė autorė. "Tenka paminėti, kad solistei neturint jokių sunkumų su intonacija, dainų žodžiai jos buvo tariami aiškiai ir be priekaištų. (...) Puiki solistės laikysena scenoje rodo, kad ji turėjo gerus mokytojus. Turbūt nenusikaltau po koncerto padėkojęs ne tik solistei, bet ir Dievui už (...) mūsų tautai duotą tokią dainininkę", - laikraštyje "Lietuvių balsas" antrino D. Adomaitis.

Vydūno fondo premija suvedė jaunąją dainininkę ir su Lietuvos vydūniečiais. Pakviesta dainuoti jų renginiuose, Aušra pirmąsyk paėmė į rankas jau muziejiniais tapusius Vydūno dainų rinkinius. Kokie tai rinkiniai ir kuo jie ypatingi?

Vydūnas 40 metų vadovavo Tilžės lietuvių giedotojų draugijai, įvairiose Mažosios Lietuvos vietose rengusiai lietuviškus vaidinimus ir koncertus. Jis pats dirigavo draugijos chorui, kūrė dainų tekstus, kartais ir melodijas. Vydūno išleisti dainų rinkiniai - tai mišriam chorui pritaikytos lietuvių liaudies dainos, kurių tekstus jis dažnai keisdavo, perkurdavo arba parašydavo savo, išlaikydamas tą pačią ritmiką bei strofos struktūrą, imituojančią liaudies dainas, ir taip siekdamas geriau apibendrinti mintį. Bet, kaip rašė muzikologė D. Palionytė, "Vydūno siūlomi nauji ar tik savotiškai perkurti tekstai savo menine verte toli gražu neprilygsta dainuojamai tautosakai". Ir nors poezijoje Vydūnui buvo sunku prasimušti pro neištobulintos, germanizmais užterštos Mažosios Lietuvos gyventojų kalbos barjerą, jis siekė stiprinti pačių lietuvninkų pagarbą tautosakai, perteikti savo idėjas liaudies dainų forma, kiek sumoderninti, supaprastinti dainų tekstus, priartinti juos prie tuometinio klausytojo skonio.

Kaip rašoma CD anotacijoje, Aušros Liutkutės atliekamų dainų interpretacija atspindi savitą dainininkės požiūrį į Vydūno epochą. Dainininkė subtiliai naudoja vokalo techniką, romantiškai kuria savitą epochos viziją. Plokštelėje įrašyta 21 daina, solistės dainuojama be pritarimo. Skaidrus vokalas, įtaigiai perteikiamas dainos turinys šią originalią kompaktinę plokštelę daro nenuobodžią. Padainuoti liaudies dainą sugeba toli gražu ne kiekvienas dainininkas. Tokiu talentu pasižymėjo Beatričė Grincevičiūtė (gal neatsitiktinai ir A. Liutkutė yra pirmojo B. Grincevičiūtės dainininkų konkurso laureatė?), esu girdėjusi tikrai puikių Sigutės Trimakaitės interpretacijos pavyzdžių, dažnai ir vykusiai liaudies dainas dainuodavo Giedrė Kaukaitė.

Plokštelės leidybą parėmė Čikagos Akademinio skautų sąjūdžio Vydūno fondas, Čikagos Mažosios Lietuvos lietuvių draugija bei Lietuvos radijas ir televizija.

Aušra Motuzienė