Kinas

Meluoja visi

Nauji filmai: „Suvilioti nepažįstamąjį“

iliustracija

Jameso Foley filmo „Suvilioti nepažįstamąjį“ („Perfect Stranger“, JAV, 2007) herojė – tiriamąja žurnalistika užsiimanti Rovena Prais (Halle Berry) puikiai žino, kad žmonės mieliau išpažįsta paslaptis nepažįstamiesiems, užuot jomis pasidaliję su pačiais geriausiais draugais. Visada slapyvardžiu pasirašinėjanti Rovena pasitikėjo būtent tokiu požiūriu, jo dėka ji pasiekė ir tiriamosios žurnalistikos viršūnes. Tačiau kad ir kaip aistringai Rovena ieškotų tiesos, jai visada svarbiausia išsaugoti padorumą, garbingumą ir atvirumą. Bet koks melas jai atrodo išdavystė.

Rovenos vaikystės draugė Greis buvo nužudyta po to, kai viešai prisipažino turėjusi meilės ryšį su įtakingu vienos reklamos agentūros savininku Harisonu Hilu (Bruce Willis). Rovena pradeda savo tyrimą. Padedama puikiai kompiuterius išmanančio savo asistento Mailso (Giovanni Ribisi), ji peržiūri mirusios draugės elektroninį paštą. Rovena pasinaudoja juo, kad paspęstų elektroninius spąstus Hilui. To maža: Rovena įsidarbina Hilo biure ir sužino, kad vyriškis dievina valdžią, prabangą ir moteris bei visas situacijas, kurios išlaisvina jo jausmus. Ieškodama tiesos apie draugės mirtį, Rovena sužino, kad buvęs jos sužadėtinis (jis susitikinėjo su Greis) taip pat turi daug paslapčių. Kai pagaliau tiesa apie Greis tampa akivaizdi, darosi akivaizdu ir tai, kaip toli gali nueiti žmonės, norėdami išsaugoti savo paslaptis.

Roveną suvaidinusi Halle Berry sako: „Tam tikra prasme kiekvienas mūsų gyvena dvigubą gyvenimą. Esame labai sudėtingi, sugebame būti skirtingi net skirtingu dienos metu – moteris gali visiškai kitaip elgtis darbe ir kitaip – namuose. Kai ką slepiame net nuo pačių geriausių savo draugų. Šis filmas rodo, ką iš tikrųjų sugebame padaryti, kai esame priversti slėpti tiesą.“

Anksčiau psichologinius trilerius kūrusiam Jamesui Foley („Baimė“, „Glengarry Glen Ross“) tiesos slėpimo tema yra dar platesnė: „Kiekvienas meluoja. Svarbu tai, kiek rimtas yra tas melas ir kokie gali būti jo padariniai. Man įdomu stebėti, kai žmonės kartais elgiasi taip, tarsi visiškai nesuprastų, ką daro. Be to, dvigubas filmo personažų gyvenimas buvo labai vaizdingas. Žiūrėdami filmą matome ir girdime, ką personažas sako ar daro, bet iškart po to suvokiame, kad jis galvojo apie kažką kita.“

Berry atkreipė dėmesį į pasiūlytą vaidmenį, nes Rovena skiriasi nuo herojų, kurias ji vaidino anksčiau. Tačiau yra ir vienas bendras bruožas: „Mėgstu vaidinti sudėtingas, aplinkybių kankinamas herojes. Nežinau, ką tai liudija apie mano charakterį, tačiau iš tikrųjų mėgstu persikūnyti į žmogų, kurio protas bando rasti išeitį iš sudėtingos situacijos. Rovena yra labai jautri, bet kartu ir gyvybinga. Ji suranda savyje vis daugiau jėgų. Tai – puiki medžiaga aktoriui.“

Foley tvirtina, kad Berry tapo dvigubo ar net trigubo savo herojės gyvenimo eksperte: „Halle vaidina heroję, kuri vaidina kitą moterį. Turime patikėti ir Rovenos, ir Halle vaidyba. Tai, kaip aktorė sugebėjo laisvai judėti tarp skirtingų savo herojės gyvenimų, kartais mane net stebino.“

Berry neslepia, kad Bruce’as Willisas filmavimo aikštelėje ją taip pat nuolat stebino: „Bruce’as labai mėgsta improvizuoti. Man tai buvo visiškai nauja. Jis puikiai įsijautė į savo personažo poelgių motyvus.“ Režisierius tvirtina, kad Willisui pakako paprasčiausiai atsidurti filmavimo aikštelėje, apsivilkti personažo kostiumą, kad bematant taptų filmo herojumi – arogantišku ir valdžios troškimo apsėstu agentūros vadovu.

Giovanni Ribisi atkreipė dėmesį į filme pasakojamos istorijos moralinį dviprasmiškumą: „Žiūrėdami daugumą filmų, dažniausiai fiksuojame, kas yra gerai ir kas yra blogai. Man tai pernelyg paprasta. Kai vyko aktorių bandymai, kalbėjomės, kad būtent to ir stengsimės vengti. Žmonės yra daug sudėtingesni. Kiekvienas turi savų demonų.“

Parengė Kora Ročkienė