Muzika

Choro gastrolės Škotijoje

Vidutis Bakas

„Aš moku kalbėti lietuviškai“, – skelbė užrašas ant škotų dirigento Marko Evanso marškinėlių. Prieš septynerius metus gyvendamas, dirbdamas ir studijuodamas Lietuvoje, Markas susipažino su Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos choro vadovu Romualdu Gražiniu, o tąsyk užsimezgusi draugystė išaugo į ilgai lauktas čiurlioniukų gastroles Škotijoje. Tad š. m. kovo 7–14 d. menų mokyklos choras, lydimas vadovo R. Gražinio, chormeisterės G. Trimirkaitės bei pianistės S. Gražinienės, šioje šalyje surengė keletą koncertų, tokiu būdu pratęsdamas ne vienerių metų tradiciją – pavasarį vykti gastrolių.

Škotijoje choras surengė tris koncertus. Pirmasis jų, vykęs Edinburgo katedroje, pagarsėjusioje ypač gera akustika, buvo skirtas vien menų mokyklos choro programai, o kiti du – Glazge ir Edinburge – parengti drauge su M. Evanso vadovaujamu „Douglas Academy“ choru. Škotų programoje skambėjo J. Rutterio, K. Johnstono, K. Ellioto chorinės partitūros bei Pietų Afrikos koloritu persmelktas A. L’Estrange dainų ciklas. Menų mokyklos choras kelionei į Škotiją parengė itin gausų ir įvairų repertuarą: nuo renesanso, baroko kūrinių iki pastarųjų dešimtmečių opusų. Tačiau didžiąją repertuaro dalį sudarė lietuvių kompozitorių muzika: J. Naujalio, M.K. Čiurlionio dainos, L. Vilkončiaus, V. Miškinio, O. Balakausko chorinės kompozicijos. Itin didelių ovacijų sulaukė O. Narbutaitės ir B. Kutavičiaus, kurio dainos nuolat yra choro repertuare, kūriniai. Visų trijų koncertų programos buvo skirtingos.

Tokios koncertinės išvykos visada tampa ne tik svarbiu jaunųjų dainininkų profesionalumo išbandymu, bet ir atsakingu pasirodymu vyresniųjų klasių chorvedžiams. Šįkart Škotijoje dirigento duonos paragavo šeši 12 klasės ir keturi 11 klasės chorinio dirigavimo specialybės moksleiviai. Publikos reakcija koncertuose paliudijo, kad daug ką nustebino choro profesionalumas, subtili ir emocionali interpretacija. Koncertuose užsimezgęs ryšys peraugdavo į ypatinga atmosfera persmelktus vakarus, kai lietuviai kartu su škotais jau kartu dainuodavo savo mėgstamiausius kūrinius.

Pastaroji išvyka į Škotiją buvo turininga ir kitais aspektais. Čiurlioniukai gyveno „Douglas Academy“ choristų šeimose, taigi gavo puikią galimybę pažinti škotų gyvenimo būdą, taip pat šiek tiek pakeliauti, susipažinti su istorijos ir meno paveldu. Menų mokyklos ir „Douglas Academy“ chorų bičiulystė anaiptol nenutrūko sulig šių gastrolių pabaiga – jau dabar nekantriai laukiame M. Evanso vadovaujamo „Douglas Academy“ choro atsakomojo vizito ir koncertų birželio mėnesį Vilniuje.

Giedrė Šlekytė