Kinas

Kinų "Hamletas", italų Irakas

Vasaros kino naujienos

iliustracija
Zhang Ziyi filme "2046"

Kinai rengiasi vėl šturmuoti "Oskarą"

Prasideda nacionalinės atrankos į geriausią "Oskaro" užsienio filmo nominaciją. Pagal Amerikos kino akademijos reglamentą, filmus geriausio užsienio filmo konkursui reikia pateikti iki spalio 3 d. 78-oji "Oskarų" ceremonija įvyks 2006 m. kovo 5 d.

Paskelbta, kad kinų režisieriaus Lu Chuano filmas "Kekeksilis. Kalnų patrulis", šiemet rodytas "Kino pavasario" programoje, yra vienas rimčiausių Kinijos kandidatų. Tai niūrus pasakojimas apie pasiryžėlius, kurie Tibeto kalnuose gaudo antilopes naikinančius brakonierius. Pernai Kinija buvo pristačiusi du didelio biudžeto filmus – Zhang Yimou "Bevardį" ("The Hero") ir He Pingo "Dangaus ir Žemės karius" ("Wariors of Heawen and Earth"). Šiemet laimę bandys kameriškesnis filmas. Kandidatą į "Oskaro" nominaciją Kinijoje renka valstybinė radijo, kino ir televizijos taryba. Dėl jos palankumo greičiausiai varžysis ir ką tik baigtas vieno garsiausių kinų kūrėjo Cheno Kaige ("Sudie, mano sugulove") filmas "Pažadas" ("The Promise").

Dar vienas perdirbinys

Vokiečių režisierius Oliveris Hirschbiegelis, filmų "Eksperimentas" ir "Trečiojo reicho žlugimas" autorius, kurs naują "Kūnų rijikų invazijos" versiją. Filmo scenarijų pagal kultinį 5-ojo dešimtmečio romaną parašė Dave’as Kajganichas. Romanas yra sulaukęs kelių ekranizacijų, iš jų geriausia laikomas 1956 m. sukurtas Dono Siegelo fantastinis siaubo filmas, perteikęs pokario Amerikos raganų medžioklės atmosferą. Pagrindinė naujojo filmo herojė bus moteris, kuri ima suprasti, kad mažo miestelio gyventojai pradeda įtartinai keistis.

Nauji Hilary Swank filmai

Dukart "Oskarą" už geriausią moters vaidmenį pelniusi aktorė Hilary Swank kartu su Kevinu Costneriu įgarsino dokumentinį filmą "On Native Soil", skirtą 2001 m. rugsėjo vienuoliktajai. Filmo režisierė Linda Ellman pasinaudojo teroristų ataką Niujorke tyrusios komisijos ataskaita. Filme taip pat kalba tragediją išgyvenę asmenys bei jų šeimų nariai.

Aktorė vaidins ir naujame Jameso Coxo filme "The Reaping". Filmas bus pradėtas kurti rugpjūty Joelio Silverio ir Roberto Zemeckio studijoje "Dark Castle". Swank herojė – moteris, demaskuojanti religinius prietarus. Ji atvyksta į vieną Teksaso miestelį, kurį užplūdo beveik biblinės nelaimės…

Nepamirštamas Haris

Rugsėjį Londone ir JAV bus filmuojama nauja garsaus filmo "Haris – draugas, linkintis jums gera" (Prancūzija, Šveicarija) versija. Filmas vadinsis "Paranoja". Režisierius Jonathanas Jakubowiczius naujo filmo scenarijų parašė kartu su Gregu Prussu.

Originalą 2000 m. sukūrė Dominikas Mollis. Filmas pasakoja apie Mišelį ir jo žmoną Kler, kurie kartu su trimis vaikais išsirengia atostogauti. Kelionė – varginanti, visus kankina karštis, nesibaigia vaikų kaprizai... Pavargę jie nusprendžia sustoti pakelės kavinėje. Čia Mišelis netikėtai sutinka savo mokyklos laikų draugą Harį, kuris prisimena kiekvieną praeities smulkmeną, net sugeba pacituoti kadaise Mišelio parašytą eilėraštį.

Spektaklis Danieliaus Ołbrychskio jubiliejui

Lenkų aktoriaus Danielio Ołbrychskio jubiliejui (vasario 27 d. jam sukako šešiasdešimt) skirtą "Karaliaus Lyro" spektaklį rudenį Varšuvoje statys garsus rusų kino režisierius Andrejus Michalkovas-Končialovskis.

Aktorius sako: "Lyras yra senis, bet šis vaidmuo reikalauja daug fizinių jėgų. Rengiuosi jam kaip veiksmo filmui. Po dešimties metų vargu ar sugebėčiau jį suvaidinti". Būtent Ołbrychskis pasiūlė spektaklį kurti Končialovskiui ("Siberiada", "Pabėgęs traukinys", "Kvailių laivas"). Jau daug metų aktorius draugauja su Končialovskio broliu Nikita Michalkovu. Končialovskis niekad teatre nestatė Shakespeare’o, todėl susidomėjo šiuo pasiūlymu. Jis yra statęs spektaklius Paryžiaus ir Londono scenose, operas Maskvoje ir Sankt Peterburge. Končialovskis jau apsilankė Varšuvoje ir susitiko su Ołbrychskio pasirinktais aktoriais, tarp kurių – lenkų teatro, kino ir televizijos serialų žvaigždės Małgorzata Foremniak, Maria Seweryn, Ołafas Lubaszenko, Mateuszas Damięckis.

Lenkų teatras pastaraisiais metais retai naudojasi Ołbrychskio talentu, kinas (išskyrus Wajdą ir Hoffmaną ) – taip pat. Aktorius dažniau filmuojasi užsienyje. Neseniai jis suvaidino anglą pagal Boriso Akunino prozą sukurtame "Turkų gambite", rusą prancūzų trileryje "Anthony Zimer" bei lordą de Vinterį prancūzų režisierės Josée Dayan seriale "Miledi".

Clinto Eastwoodo filmas apie karą

Clintas Eastwoodas rengiasi ekranizuoti Jameso Bradley ir Rono Powerso romaną "Flags of Our Fathers". 1945 m. vasario 19 d. amerikiečiai pradėjo atakuoti uolėtą Ramiojo vandenyno salelę, kuri turėjo didelės reikšmės planuojamam Japonijos puolimui. Per mėnesį trukusias kovas žuvo 22 tūkstančiai japonų ir 26 tūkstančiai amerikiečių. Mūšiui baigiantis buvo sukurta viena garsiausių fotografijos istorijoje nuotraukų. Joje užfiksuoti šeši kareiviai, smeigiantys JAV vėliavą ant Suribači kalno. Vienas iš tų šešių kareivių buvo Johnas Bradley, niekam nė žodžiu neprasitaręs apie savo kareivišką patirtį. Tik po veterano mirties 1994 m. apie ją sužinojo jo sūnus. Filmavimas prasidės rugpjūtį Islandijoje. Filmo prodiuseriai – Eastwoodas ir Stevenas Spielbergas.

Chow Yun-fatas vaidina piratą

Johno Woo bei Holivudo filmuose bei išgarsėjęs Honkongo aktorius Chow Yun-fatas ("Sukeisti žudikai", "Ana ir karalius") trečiojoje filmo apie Karibų piratus dalyje vaidins vieną pagrindinių personažų – piratų kapitoną Sao Fengą. Antrosios "Karibų piratų" dalies premjera planuojama 2006 m., trečiosios – 2007 m. Abi dalys filmuojamos kartu. Režisierius Gore’as Verbinskis Karibuose jau nufilmavo didžiąją antrosios dalies, kuri vadinsis "Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest", dalį. Trečiosios dalies filmavimas turėtų baigtis kitų metų sausį.

"Solidarumo" metinėms

Lenkijoje šie metai ypatingi – minimas pirmos nepriklausomos sovietinio bloko profsąjungos "Solidarumas" dvidešimtpenkmetis. Ta proga grupė lenkų režisierių sukūrė trumpus (7–10 min.) filmus, kurie bus parodyti per jubiliejaus minėjimą. Šiam lenkų televizijos (TVP) ir Kultūros ministerijos remiamam projektui vadovavo prodiuseriai Dariuszas Jablońskis ("Apple Film") ir Michalas Kwiecińskis ("Akson Studio"). Iš pradžių ketinta kurti dešimt vienos valandos trukmės filmų, tačiau jų gamybai pristigo pinigų ir laiko. Tada Andrzejus Wajda pasiūlė sukurti novelių rinkinį. Filmus kurti buvo pasiūlyta dvidešimčiai režisierių, į kvietimą atsiliepė trylika. Visos novelės jau nufilmuotos ir sumontuotos.

Keturi režisieriai pasirinko vaidybinės novelės žanrą. Filipo Bajono novelėje "Benzinas" į pajūrį važiuojančiame traukinyje susitinka du herojai. Jie abu skaito Tadeuszo Konwickio "Mažąją Apokalipsę". Vienas jų vežasi kanistrą, pilną benzino. Gal jis, kaip ir Konwickio knygos herojus, nori susideginti? Du Jaceko Bromskio filmo "Ar žinote?" ("I wie Pan co?") personažai Teresa ir Romanas eina į banką prašyti kredito. Juos priima banko tarybos pirmininkas (Janosz Gajos) – veikėjas, kuris kadaise suiminėjo opozicijos narius, tarp jų ir Romaną. Kaip jis pasielgs dabar, ar jis jaučia sąžinės graužimą, ar skirs kreditą? Andrzejaus Jakimowskio "Krepšys" ("Torba") – tai dviejų vagišių istorija. 1980 m. jie atsitiktinai pavogė krepšį su pogrindyje atspausdintais atsišaukimais. Iš filmo sužinosime, ar tai pakeitė jų požiūrį į tikrovę. Garsaus filmo "Edis" autoriaus Piotro Trzaskalskio "Tušinukas" ("Długopis") taip pat pasakoja apie 1980-uosius. Filmo herojus Lodzėje gamina tušinukus su popiežiaus atvaizdu. Jų niekas nenori pirkti. Vieną dieną įjungęs televizorių, Janušas mato, kad Lechas Walęsa kaip tik tokiu tušiniu pasirašinėja istorinį Rugpjūčio susitarimą.

Dar keturi režisieriai savo noveles pagrindė asmenine patirtimi. Ne vieną dešimtmetį speleologija besižavinčio Jano Jakubo Kolskio ("Pornografija") novelėje "Šviesa" ("Światło") trys lenkų speleologai 1980-ųjų rugpjūtį yra įkalinami Alpių urve. Jie laukia pagalbos ir aptarinėja politinę padėtį Lenkijoje. Malgorzatos Szumowskos ("Svetimas") novelės "Tėvas" herojė – pačios kūrėjos alter ego. Trisdešimtmetė moteris, kurią suvaidino Maja Ostaszewska, prisimena "Solidarumo" gimimo akimirkas, prie kurių prisidėjo ir jos tėvas. Ji pasakoja, kaip šis faktas paveikė jų tolesnį gyvenimą. Dokumentiniame filme "Žmogus iš vilties" Andrzejus Wajda į tuščią kino teatrą pakvietė Lechą Walęsą ir filme "Žmogus iš geležies" vaidinusius Krystyną Jandą ir Jerzy Radziwilowiczių. Režisierius prisimena, kaip 1981 m. gavo Walęsos sveikinimą gimtadienio proga ir prašymą sukurti "Žmogų iš vilties". Wajda aiškina, kodėl toks filmas neatsirado. Paradokumentiniame filme "Tankai" ("Czołgi") Krzysztofas Zanussi grįžta į 1980-uosius, kai jis filmavo vaidybinį filmą apie Karolį Wojtylą "Iš tolimos šalies". Krokuvos aikštėje jis atkūrė Raudonosios armijos įžengimą į miestą 1945-ųjų sausį. Visą tai per palydovus stebėję amerikiečiai buvo įsitikinę, kad prasidėjo sovietų invazija, siekianti nuslopinti "Solidarumą".

Dar dviejų dokumentinių filmų autoriai dalijasi savo kartėliu. Roberto Glińskio novelė "Kraštovaizdis" ("Krajobraz") – realistinis šių dienų Gdansko laivų statyklos vaizdas: tai išmiręs miestas, į kurį plūsta japonų turistai. Jerzy Domaradzkio filme "Lentos" ("Tablicy") du 1980-ųjų studentai prisimena dvi plokštes, kuriose buvo užrašyti streikuojančiųjų reikalavimai. Šias lentas pagamino ir ant laivų statyklos vartų pakabino filmo herojai. Inscenizuotuose fragmentuose darbininkai cituoja Rugpjūčio postulatus, kurie vėliau atsidūrė UNESCO kultūros vertybių pavaldo sąraše. Ore sklando klausimas, ar sugebėta pasinaudoti pergale.

Kai kurie iš pakviestų režisierių nusprendė, kad apie praeitį reikia kalbėti šiuolaikiškai, kad suprastų jaunimas. Būtent todėl Ryszardas Bugajskis sukūrė videoklipą "Kur yra mūsų Solidarumas?" ("Gdzie jest nasza Solidarność?"). Centrinėje Varšuvos stotyje, kuri čia simbolizuoja visą Lenkiją, roko dainininkas Grzegorzas Markowskis atlieka repą apie tai, kas atsitiko per paskutinius 25 metus. O perone žmonės laukia traukinio, kuris vadinasi "Solidarność" (toks iš tikrųjų yra). Balsas iš garsiakalbio praneša, kad traukinys vėluoja. Feliksas Falkas sukūrė animacinę juostą "Trumpa vienos lentelės istorija" ("Krotka historia jednej tablicy"). Jis svarsto, kam gali pasitarnauti raudonas užrašas "Solidarumas", tapęs visur atpažįstamu judėjimo logotipu. O Juliuszas Machulskis ("Va bank") sukūrė filmą filme. Jo vaidybinės novelės "Suši" herojus yra prodiuseris (Marek Kondrat), kuris gauna kvietimą prisijungti prie "Solidarumo" dvidešimtpenkmečiui skirto novelių filmo projekto. Tačiau jo bendradarbiai priekaištauja, esą tai visai neįkvepiantis projektas.

Kinų "Hamletas"

"Bevardžio", "Skraidančių durklų" ir "2046" žvaigždė Zhang Ziyi vaidins Feng Xiagang filme "The Banquet", kurio veiksmas nukelia į Kinijos senovę. Filme, kuriame nepristigs veiksmo ir kovų, aktorė vaidins imperatoriaus žmoną. Filmo pagrindas – Williamo Shakespeare’o tragedija "Hamletas", o numatomas biudžetas – 15 milijonų dolerių.

"Tigras ir sniegas"

Spalio 14 d. Italijos kino teatruose žada pasirodyti naujausias "Oskaro" laureato Roberto Benigni filmas "Tigras ir sniegas". Pagrindinį vaidmenį jame, žinoma, sukūrė, pats režisierius. Filmo premjera greičiausiai įvyks Toronto kino festivalyje, nors naujasis Venecijos festivalio direktorius Marco Muelleris ne kartą teigė norįs filmą parodyti nekonkursinėje festivalio programoje.

"Tigras ir sniegas" – antikarinis filmas. Jo herojus yra nelaimingai įsimylėjęs poetas, kuris, siekdamas užkariauti mylimosios (ją vaidina Benigni žmona Nicoletta Braschi) širdį, patenka į vis sudėtingesnes situacijas. Vydamasis mylimąją jis atsiduria Irake iškart po to, kai ten įžengė amerikiečių kareiviai. Jeanas Reno vaidina irakiečių literatą. Filmo scenaristas Vincenzo Cerami tvirtina, kad būtent įsimylėjusio poeto pažintis su irakiečiu išryškina pagrindinę filmo temą. Abu herojai suvokia, kad nepaisant civilizacijų ir kultūrų skirtumų jie turi bendras šaknis. Italų spauda rašo, kad filmas bus ne tik pagiriamasis žodis taikai, meilei ir vienybei, bet ir islamo kultūros pagerbimas. Tomas Waitsas atliks specialiai filmui parašytą baladę.

Parengė Kora Ročkienė