Muzika

Vilniaus festivalio tradicijos ir staigmenos

Vasaros pradžią kviečia pasitikti vienas didžiausių sostinės muzikos renginių

iliustracija
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
M. Raškovskio nuotr.

Gegužės 22 d. Vilniuje prasidės viena didžiausių sostinės muzikos švenčių – Vilniaus festivalis. Devintą kartą vyksiantis prestižinis renginys, pasak jo iniciatoriaus ir meno vadovo Gintauto Kėvišo, stengiasi išlaikyti gerą vardą ir meninės programos kokybę. Šis festivalis suteikia išskirtinę galimybę vertinti ne tik geriausius Lietuvos atlikėjus, bet ir užsienio žvaigždes. Galime suskaičiuoti jau gražų per devynerius metus suspindusių žvaigždžių spiečių; nesunku pastebėti, kad greta patyrusių meno korifėjų festivalio rengėjai kviečiasi vis daugiau kylančių jaunosios kartos menininkų. Galima jau ir savitą festivalio dalyvių "genealoginį medį" piešti: garbingas pirmojo Vilniaus festivalio svečias buvo lordas Yehudi Menuhinas, o šiemet girdėsime jo mokinį, garsųjį violončelininką Mischą Maiskį.

Lyderio poziciją tarp įvairių sostinės renginių užimantis festivalis šiemet publikai žada dešimt solidžių koncertinių programų ir festivalio užsakymu (viena iš ypač gerbtinų festivalio tradicijų, užtikrinanti nacionalinio repertuaro plėtrą) sukurtą stambų veikalą – Anatolijaus Šenderovo baletą "Dezdemona".

Baleto premjera rengiama kartu su Lietuvos nacionaliniu operos ir baleto teatru, tad "Dezdemona" nuo rudens bus įtraukta į teatro repertuarą ir ją galės išvysti kur kas daugiau publikos nei per festivalį. Pastatymą kuria tarptautinė komanda: choreografas Kirilas Simonovas ir scenografas Emilis Kapeliušas iš Rusijos, kostiumų dailininkė Stefanija Hanalda Graurogkaitė, šviesų dailininkas Levas Kleinas. Šoks LNOBT baleto solistai ir kordebaletas, gros Roberto Šerveniko diriguojamas LNOBT simfoninis orkestras, charakterines solo partijas kompozitorius patikėjo violončelininkui Davidui Geringui (spektaklio metu bus leidžiamas įrašas) ir perkusininkui Arkadijui Gotesmanui. Pagrindinį – Dezdemonos – vaidmenį kuria teatro primabalerina Eglė Špokaitė.

"Muziką įkvėpė Šekspyro dramos aistros: meilė, pasiaukojimas, o antra vertus – nepasitikėjimas didžiosiomis žmogiškomis vertybėmis, savo ambicijų sureikšminimas. Tokiais atvejais visada atsiranda koks Jagas… Tema, rodos, aktuali visais laikais", – trumpai "Dezdemonos", savo trečiojo baleto, idėją nusako kompozitorius. Besitikinčius konkretaus literatūrinio libreto autorius įspėja, kad tai nebus siužetinis baletas ir svarbiausia čia – pati idėja, o publikos susidomėjimą ypač turėtų kelti muzikos ir šokio plastikos santykis. Baleto premjera įvyks gegužės 22 d. 19 val. Nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Koncertinę festivalio programą ketinama pradėti birželio 3 d. Nacionalinėje filharmonijoje. Atidarymo koncertui pakviestas Birmingamo miesto simfoninis orkestras. Šį tarptautinės klasės kolektyvą išugdė dirigentas Simonas Rattle’as, o nuo 1999 m. orkestrui vadovauja suomių dirigentas Sakari Oramo. Jam perėmus vairą orkestras išliko tokio pat aukšto meninio lygio ir pasaulyje yra vienas žymiausių šio žanro kolektyvų.

Vilniuje Birmingamo miesto orkestras atliks E. Elgaro, R. Strausso, R.V. Williamso ir L. van Beethoveno kūrinių programą. Išskirtiniu jos akcentu turėtų tapti Richardo Strausso Pirmasis koncertas valtornai ir orkestrui, jo solo partiją atliks Didžiosios Britanijos valtornos lyderė Elspeth Dutch.

Tęsiant festivalio rečitalių tradiciją šiemet solinis koncertas skirtas fortepijono muzikai. Birželio 6 d. Filharmonijoje skambins vienas garsiausių nūdienos pianistų Barry Douglasas. 1986 m. jaunas airių pianistas B. Douglasas laimėjo tarptautinio P. Čaikovskio konkurso Maskvoje aukso medalį. Prestižinės varžybos nulėmė sparčią talentingo atlikėjo karjerą. Dabar Britų imperijos ordino kavalierius B. Douglasas yra pasaulyje pripažintas pianistas, stambių romantinių veikalų (tarp jų – J. Brahmso, P. Čaikovskio, S. Rachmaninovo) interpretavimo autoritetas bei rečiau girdimos M. Regerio, B. Britteno, J. Corigliano fortepijoninės muzikos atlikėjas. Pirmos viešnagės Lietuvoje metu svečias iš Airijos atliks R. Schumanno, J. Brahmso ir F. Schuberto kūrinius.

Dar vieną pianistą – svečią iš Norvegijos Håvardą Gimse’ę – išgirsime birželio 7 d. Norvegijos nepriklausomybės šimtmečiui skirtame koncerte Filharmonijoje. Kartu su broliu dirigentu Øyvindu Gimse ir Lietuvos kameriniu orkestru pianistas atliks W.A. Mozarto Dvidešimtąjį koncertą fortepijonui ir orkestrui d-moll. Šventiškai programai parinkta ir spalvingos norvegiškos muzikos – skambės A. Nordheimo "Rendez-vous" ir E. Griego Pirmasis styginių kvartetas, g-moll (styginių orkestrui jį aranžavo Bjarne Fiskum).

iliustracija
Portugalų fado žvaigždė Misia

Jauniausia šio festivalio žvaigždė – Sarah Chang iš JAV, jau pasaulinę šlovę pelniusi smuikininkė. Jai už ypatingus meninius laimėjimus 1999 m. buvo paskirtas "Avery Fisher Prize" – vienas garbingiausių instrumentininkams teikiamų apdovanojimų. Birželio 11 d. koncerte Filharmonijoje su Roberto Šerveniko diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru S. Chang atliks S. Prokofjevo Pirmąjį koncertą smuikui. Taip pat skambės S. Prokofjevo "Klasikinė simfonija" ir J. Brahmso Antroji simfonija.

Dar vieną festivalio koncertinę programą birželio 14 d. Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras atliks kartu su vienu iškiliausių dabarties tenorų Marcelo Įlvarezu iš Argentinos. Populiariųjų F. Cileos, G. Puccini, Ch. Gounod, G. Bizet, J. Massenet operų arijų pyne klausytojus nudžiuginti žadantis solistas dainuoja žymiausiuose pasaulio operos teatruose: "Metropolitan Opera", "Teatro alla Scala", "Royal Opera Covent Garden", "Opera National de Paris Bastille", "Staatsoper Berlin", "Deutsche Oper in Berlin", Vienos valstybinėje operoje ir daugelyje kitų. Beje, "Sony Classical" neseniai įrašė M. Įlvarezo CD "Duetto", kur skamba dainos, parašytos specialiai duetui su tenoru Salvatore Licitra. "Duetto" pristatymas įvyks birželio 12 d. Romos Koliziejuje ir bus transliuojamas per "RAI Uno", BBC, "PBS Great Performances and Arte".

Vienas festivalio koncertų, kaip ir kasmet, skiriamas senajai muzikai. Birželio 17 d. tokiam žanrui ypač tinkančioje Bernardinų bažnyčios erdvėje skambės A. Vivaldi, G. Sammartini, G.Ph. Telemanno, A. Corelli kūriniai. Programą "Georgas Philippas Telemannas ir jo pirmtakai italai" atliks už geriausius įrašus ne kartą apdovanotas vokiečių senosios muzikos ansamblis "Musica Alta Ripa".

Gana egzotišką programą Vilniaus festivaliui rengia kamerinio muzikavimo tradicijas atspindintis Čiurlionio kvartetas, šiemet atstovaujantis Lietuvai. B. Bartóko kvartetas ir tradicinė indų muzika – sutikite, tikrai netikėtas sugretinimas gan akademiškai Filharmonijos aplinkai. Galima tikėtis ne tik muzikinių, bet ir interjero bei sceninio vyksmo staigmenų. Mat Čiurlionio kvartetas muzikuos su žymiu sarodininku, indų tradicinės muzikos virtuozu ir kompozitoriumi Wajahatu Khanu. Birželio 21 d. koncerte Filharmonijoje koncerte dalyvaus ir jo kolegos M.H. Dewaka (tabla), L. Hornak (tanpura) bei A. Lomonosovas (tanpura).

Prieš porą metų su Jurijumi Bašmetu debiutavęs Vilniaus festivalio orkestras šiemet turės garbės groti kartu su violončelininku Mischa Maiskiu. "Vienas talentingiausių savo kartos violončelininkų. Jo grojimas pasižymi poetiškumu ir tauriu subtilumu, ryškiu temperamentu ir fantastiška technika", – taip savo mokinį apibūdino Mstislavas Rostropovičius.

Rygoje gimęs (1948 m.) violončelininkas Vilniuje gros pirmą kartą (kadaise jis viešėjo Lietuvoje kaip futbolo komandos žaidėjas). 1966 m. tapęs tarptautinio P. Čaikovskio konkurso laureatu M. Maiskis pradėjo studijuoti Maskvos konservatorijoje pas M. Rostropovičių. Nebepakęsdamas valdžios užgauliojimų 1972 m. jis emigravo į Izraelį. 1973 m. tapo tarptautinio Gasparo Cassado violončelininkų konkurso Florencijoje nugalėtoju, debiutavo Niujorko "Carnegie Hall" su W. Steinbergo diriguojamu Pitsburgo simfoniniu orkestru. Po šio koncerto nežinomas gerbėjas padovanojo M. Maiskiui garsaus XVIII a. italų instrumentų meistro D. Montagnanos violončelę, kuria virtuozas groja iki šiol. Birželio 22 d. Vilniuje, Filharmonijoje, solistą išgirsime griežiantį P. Čaikovskio, M. Brucho, J. Haydno kūrinius.

Vasaros pradžia ir Vilniaus festivalis – daugeliui jau įprastas derinys, pasižymintis savita nuotaika, kurią ypač sustiprina finaliniai festivalio koncertai, skirti "kitokiai" klasikai. Šiemet – portugališkam fado ir džiazui.

Birželio 25 d. "Lietuvos" kino teatre pritariant gitarai bus atliekamos tradicinės portugalų dainos ir šokiai. Scenoje karaliaus portugalų dainininkė, šokėja ir aktorė, tradicinio fado žanro žvaigždė Misia ir jos ansamblis. Muzikos įtaigą, matyt, stiprins ir vaizdas – juk pasirinkta kino teatro salė.

Festivalį užbaigs džiazas – po vienuolikos metų Vilniuje vėl koncertuos žymiausias JAV džiazo pianistas Chickas Corea.

Birželio 28 d. "Siemens" arenoje jis muzikuos su grupe "Touchstone".

"7MD" inf.