Dailė

Gabalėlis Ispanijos Lietuvoje

Rafaelio Cidonchos paroda Vilniaus rotušėje

Ieva Koncytė

iliustracija
Rafael Cidoncha. "Avokadas". 1978 m.

Ispanijos Užsienio reikalų ministerijos Kultūros ir mokslo ryšių skyrius kartu su Valstybine draugija kultūriniams ryšiams su užsienio šalimis (SEACEX) pirmą kartą Lietuvoje pagal Ispanijos meno programą užsieniui pristato žymaus ispanų dailininko Rafaelio Cidonchos darbus. Šia programa Užsienio reikalų ministerija siekia skleisti XX a. II pusės Ispanijos meną už šalies ribų. Rafaelis Cidoncha buvo įtrauktas į programą, kuriai atstovauja 26 Ispanijos menininkai. Jų darbai nuo 2002 m. buvo parodyti daugiau nei 40 šalių. Šia paroda Lietuva ir Latvija tapo naujomis programos narėmis.

Parodos kuratorė atrinko 68 tapybos darbus ir piešinius, surinktus iš trylikos meno kolekcininkų, "Marlboro" galerijos ir asmeninės autoriaus kolekcijos.Tarp ispanų dailininko darbų, nutapytų 1975–2003 m., yra mažo ir didelio formato peizažų, natiurmortų ir piešinių. Autorius yra žinomas kaip vienas žymiausių šiuolaikinių ispanų portretistų, tačiau parodoje šio žanro darbai neeksponuojami.

Rafaelio Cidonchos kūryba nuo pat 7-ojo dešimtmečio pradžios išsilaikė nepakitusi – nepatyrusi madų ar tapybos tendencijų įtakos, ji atstovauja tradicinei krypčiai šiuolaikiniame Ispanijos dailės margumyne. Dailininko stilių, pasižymintį tariamu paprastumu ir švelniomis spalvomis, įkvepia kasdienis gyvenimas, buitis. Darbų tematika labai įvairi: tai ir peizažai, surasti kelionių metu, ir paprasčiausi daiktai, naudojami natiurmortams tapyti – senoviniai indai, gėlės, knygos. Žvilgsnį traukia saulėti gimtosios dailininko Galicijos, Maroko, Andalūzijos gamtovaizdžiai – visa persmelkianti Ispanijos lygumų ir kalnų erdvė ir šviesa.

Dailininkui artima klasikinio natiurmorto tradicija, kurią jis puoselėja nuo kūrybinio kelio pradžios. Paveikslai, rodos, imituoja fotografinio vaizdo savybes – ryškumą, tolygų visų detalių fiksavimą, taip artimą fotorealizmui. Visuose kūriniuose atsiskleidžia menininko pastangos perteikti šviesą, ypatingas dėmesys skiriamas smulkioms detalėms, saikingai naudojamai spalvai.

iliustracija
Rafael Cidoncha. "Medžiagos". 1988 m.

Parodoje galima rasti įvairių Rafaelio Cidonchos gyvenimo tarpsnių natiurmortų, pradedant darbu "Avokadas" iš Niujorko periodo laikų, baigiant darbais "Sausos gėlės", "Kaktusas", "Laikraščiai" iš jo paskutinės parodos Madride. Cikle "Memoria" menininkas siekia pavaizduoti istorijos tėkmę: vaizduojamos senų laikraščių krūvos, knygų lentynos, perpildyti popieriais aplankai teikia daiktams simbolinę reikšmę, tarsi padidina jų tikroviškumą. Smulkmeniškos detalės skatina žiūrovą asmeniškai interpretuoti kūrinį. Materialiuose aplinkos daiktuose galima įžvelgti jausmų ir praėjusio laiko atspindžius. Istorija vaizduojama pasitelkiant per ilgą laiką sukauptas knygas, perskaitytus senus laikraščius, nuotraukas. Tai praeities fiksavimas teptuku ant drobės, o ne fotoaparatu ar videokamera, kaip daugeliui šiandien yra priimta. Savitas ispanų dailininko vaizdavimo būdas yra lyg pretekstas išreikšti emocijai. Jo natiurmortai ne tik fiksuoja istoriją – tai greičiau pretekstas išreikšti jausmui ir šviesai, kurie kaip laidininkas susieja dailininko domėjimąsi tuo, kas yra už mus supančios realybės ribų.

Preciziškai atlikti tapybos ir piešimo darbai į Lietuvą atvežė Viduržemio jūros saulės ir šviesos. Pasiilgusius klasikinio meno, kurio parodų salėse galime išvysti nedažnai, ir trokštančius susipažinti su ispanų daile kviečiu apsilankyti šioje parodoje, kurią mums dovanoja Ispanija.

Vilniuje kuriama Ispanijos ambasada žada vėliau pristatyti kitus Ispanijos dailininkus, taip pat šiuolaikinę ispanų muziką, kiną.