Naujosios dramos akcija

Olandų jaunojo teatro grupė „Wunderbaum“

anonsai

iliustracija

Johano Simonso spektakliuose „Platforma“ ir „Dešimt Dievo įsakymų“ vaidina buvę jo mokiniai ir vienos įdomiausių šiuolaikinio olandų jaunojo teatro grupės „Wunderbaum“ iš Roterdamo nariai. „Wunderbaum“, anksčiau žinomą kaip „Jonghollandia“, sudaro penki aktoriai, kartu kuriantys spektaklius daugiausia netradicinėse erdvėse. Kaip ir kažkada Simonso įkurta „ZTHollandia“, jo buvusių mokinių grupė siekia kurti teatrą ten, kur jo nebuvo, – urbanistinėse miesto erdvėse, prekybos centruose, baruose. Grupė bendradarbiauja su skirtingų disciplinų ir šalių menininkais, o ją globoja Simonso vadovaujamas „NTGent“ teatras.

Vienas garsiausių „Jonghollandia“ spektaklių „Visi už Berlusconi“, 2004 m. sukurtas kartu su slovėnų grupe „Betontanc“, tapo ne vien meniniu, bet ir politiniu įvykiu. Šiame spektaklyje – antipropagandiniame šou – originaliai apnuoginama populistinė Berlusconi rinkiminės kampanijos mašina. Maža to, jame sarkastiškai pašiepiama tokio politiko tipo personalija. Berlusconi pasisakymai („Šiame pasaulyje matau tik aibes nykštukų. Nėra gigantų, išskyrus mane“; „Į postą einu ne dėl valdžios. Turiu namų visame pasaulyje, nuostabių laivų, lėktuvų, puikią žmoną, nuostabią šeimą... Einu aukotis.“) tapo spektaklyje parodijuojamos agitacinės rinkimų kampanijos šūkiais. Spektaklio žiūrovai agituojami balsuoti už Berlusconi, pristatomą kaip neprilygstamą kvailumo įsikūnijimą, nejučia pradedami provokuoti jį nušauti... Spektaklis „Visi už Berlusconi“ buvo išprovokavęs net politinę įtampą tarp Berlusconi vadovaujamos Italijos ir Olandijos.

„Wunderbaum“ Vilniuje pristatys savo filmą „Galbūt Švedija“ („Maybe Sweden“). Jame originaliai kalbama apie šiandien vis labiau plintančio nepakantumo „žemesnėms rasėms“ problemas. Penki jauni išsilavinę europiečiai intelektualiai diskutuoja apie literatūrą ir visuomenę poilsiaudami karštoje Viduržemio jūros pakrantėje. Į jų diskusiją netikėtai įsiterpia keli afrikiečiai, esantys pakeliui į šiaurę. Susidūrimas išprovokuoja klausimą: ką reiškia politinis korektiškumas ir tolerancijos propagavimas, jei egzistuoja gili properša tarp civilizuotų europiečių ir kitataučių, nulemta skirtingų poreikių ir interesų?

Filmą „Galbūt Švedija“ bus galima pamatyti gegužės 24 d. 11 val. „Menų spaustuvėje“.

Po peržiūros įvyks susitikimas su filmo kūrėjais.