Teatras

Valentino Masalskio „Aš, Fojerbachas“

premjeros

2006 m. lapkričio 18 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre premjera – Tankredo Dorsto ir Ursulos Ehler „Aš, Fojerbachas“. Iš vokiečių kalbos pjesę išvertė Antanas A. Jonynas (vertimą rėmė Goethe’s institutas). Valentinas Masalskis ne tik režisavo spektaklį, bet ir sukūrė jame vieną pagrindinių vaidmenų. Greta jo – aktoriai Šarūnas Puidokas, Diana Anevičiūtė ir Monika Bičiūnaitė. Spektaklio scenografė ir kostiumų dailininkė – Renata Valčik, kompozitorė – Raminta Šerkšnytė.

„Dorsto „Fojerbachas“ labai patiko, nes keliamos akivaizdžios formalistinio, bedvasio teatro, gniuždančios epochos problemos. Vyksta kova tarp išorės ir turinio, tarp formos ir esmės. Šiame konflikte dalyvauja teatras kaip tam tikras organizmas, kaip tarpininkas, reaguojantis į aktorių proveržius“, – sako V. Masalskis.

Dramaturgas, režisierius ir vertėjas Tankredas Dorstas (g. 1925) laikomas vienu reikšmingiausių pokario metų vokiečių autorių ir minimas greta Heinerio Müllerio (1929–1995). Dorsto pjesės yra išverstos į daugelį kalbų, dažnai statomos Vokietijoje ir kitose šalyse. Dramaturgas Miunchene studijavo germanistiką ir meno istoriją, vėliau – teatrologiją. Mokydamasis lankė studentų marionečių teatro studiją, jai parašė pirmąsias savo pjeses. Nuo 1972 m. Dorstas rašo pjeses karu su Ursula Ehler, vėliau tapusia jo žmona. Nuo 1992-ųjų dėsto dramaturgiją Berlyno aukštojoje menų mokykloje. Tarp jo buvusių studentų – nemažai jaunosios kartos vokiečių dramaturgų, vienas jų – Lietuvos publikai gerai žinomas Mariusas von Mayenburgas. 1992–2002 m. Dorstas kartu su Ursula Ehler ir Manfredu Beilharzu vadovavo garsiam naujosios dramaturgijos festivaliui „Bonos bienalė“.

„Aš, Fojerbachas” – antrasis Dorsto kūrinių pastatymas Lietuvos scenoje. Tankredo Dorsto pjesę „Merlinas, arba Nusiaubta šalis“ režisavo Gintaras Varnas.

Parengė Daiva Šabasevičienė