Savaitė

Indijos klasikinis šokis Vilniuje

anonsai

Liepos 18 d. Indijos klasikinio šokio mėgėjai turės retą progą Vilniuje pamatyti odissi šokio koncertą, kuriame Lietuvoje dar neregėtą šokio stilių pristatys Sharon Lowen iš Indijos.

Kaip ir dauguma Indijos klasikinio šokio stilių, odissi gimė ir formavosi šventyklose, kur buvo ritualo dalis. Odissi – Rytų Indijos, dabartinės Orisos valstijos, šokis, glaudžiai susijęs su to krašto dvasinėmis, religinėmis, estetinėmis tradicijomis, Orisoje paplitusio Višnaus įsikūnijimo – dievo Džaganatho – kulto dalis. Glaudų šio šokio ir Orisos šventyklos ryšį liudija šventyklų sienų bareljefai, kuriuose įamžintos šio šokio pozos. Šie bareljefai šiuolaikiniams šokėjams yra savotiški šokio vadovėliai, kanonai.

Kaip ir daugelis Indijos klasikinių menų, kurie britų imperijos įsigalėjimo Indijoje laikais neteko valdovų patronažo, odissi išgyveno didelį nuosmukį, o XX a. pradžioje beveik išnyko. Praėjusio šimtmečio viduryje keletas entuziastų ėmėsi studijuoti Orisos rankraščius, skulptūras, poeziją ir kartu su vos keletu šventyklose "užsilikusių" šokėjų ėmėsi gaivinti šį be galo gražų reiškinį jau kaip pasaulietiškosios scenos meną.

Dabar tai – vienas iš populiariausių Indijos šokių, spalvingumą ir lyriškumą derinantis su griežta senuosiuose kanonuose apibrėžta technika. Vienas iš pagrindinių odissi technikos principų – tribhanga, triskart lenkta kūno pozicija. Tokiu būdu išlenktas kūnas juda labai skulptūriškai, gracingai ir jausmingai. Iš pažiūros odissi judesiai atrodo gana paprasti, tačiau šis paprastumas apgaulingas: neteisingai atliekant odissi judesius, šokį labai lengva suvulgarinti.

Kaip ir kiti klasikiniai Indijos šokiai, odissi sujungia du aspektus – grynąjį šokį nritta, t.y. tiesiog gražių, tobulų judesių derinius, ir istorijų pasakojimą pasitelkus kūną, rankas, mimiką. Mėgstamiausi odissi repertuaro siužetai – Krišnos ir piemenaitės Radhos dieviškosios meilės istorijos. Būtina repertuaro dalis yra šokis pagal XII a. sanskrito poeto Džajadevos poemą "Gitagovinda" eiles, kuriose apdainuojama Krišnos ir Radhos meilė, simbolizuojanti žmogaus sielos trauką į aukščiausiąją būtį.

Sh. Lowen – vienas iš garsiausių vardų odissi atlikėjų gretose. Ši amerikietė, gyvenanti Indijoje ir šokanti odissi jau daugiau kaip 30 metų, sulaukė pelnyto pripažinimo Indijoje ir savo puikia technika ir įsijautimu į kultūrinę tradiciją įkvėpė ne vieną indų menininką. Net sunku patikėti, kad ši šokėja, scenoje tobulai perteikianti indiškosios estetikos principus ir puikiai įkūnijanti indiškų istorijų personažus, neturi indiško kraujo. O Lietuvos žiūrovui dar įdomiau bus sužinoti, kad šokėjos seneliai kilę iš Lietuvos. Noras aplankyti protėvių žemę ir buvo pagrindinė priežastis, atvedusi Sharon į Vilnių...

Sh. Lowen koncertas įvyks liepos 18 d. 19 val. Lietuvos pašto kultūros rūmuose (Šv. Jono g. 3). Įėjimas su kvietimais, jų galima įsigyti indiškų patiekalų restorane "Sue’s Indian Raja" (Odminių g. 3) bei Ajurvedos centre "Šanti" (Šiaulių g. 8). 17 d. 12 val. Kaune įvyks Sh. Lowen paskaita "Indijos klasikinis šokis – dieviškumo šokis" (Kauno įvairių tautų kultūrų centre, Šv. Gertrūdos g. 58).