Teatras

"Virto ąžuolai" Jaunimo teatro scenoje

premjeros

Režisierius Agnius Jankevičius yra jaunas, bet jau žinomas netikėtų sceninių įgyvendinimų meistras. Dar vienas režisieriaus darbas po Menų spaustuvės rodomų Natachos de Pontcharros "Žiurkiagalvių" (Audronio Liugos produkcija) – visai kitoks. Tai – Juozo Baltušio "Parduotų vasarų" romano dalies "Virto ąžuolai" inscenizacija. Ne taip seniai režisierius ją kaip eskizą pristatė Jaunimo teatro organizuotame lietuvių dramaturgijos forume. Dabar baigtas spektaklis perkeliamas iš "Salės 99" į didžiąją sceną ir tikisi sulaukti ne tik savo gerbėjų, bet ir teatro žiūrovų dėmesio. Spektaklis bus rodomas kovo 5–6 d. 18 val.

Romane vaiko pojūčiais vertinama visa Aukštaitijos kaimo sankloda, visas jos judantis ir nejudantis inventorius, stačiokiškas žmonių būdas ir tranki šneka, nuožmaus konservatyvumo ir politinės kovos kontrastai. Spektaklio centre atsiduria prieštaringa "Virto ąžuolai" herojė Kazytė. Iš samdinės įšokusi į stambių ūkininkų marčias ji susidoroja su šeimos vyrais, kad liktų vienintelė žemės savininkė.

Jauno režisieriaus siekiamybė – pasirinkus dabar gerokai kitaip vertinamą lietuvių autorių nužymėti esamojo laiko santykį su būtuoju laiku. Anot režisieriaus, jei esamąjį laiką prilygintume revoliucijai, o būtąjį – tam tikroms pasaulėjautos normoms, kaip tik tai, kas atsirastų šių dviejų laikų sankirtoje, ir būtų aktualumas.

Spektaklyje turėtų atsispindėti šios sankirtos taškas ir susijungti trys epochos: ikisovietinė, kurioje girdėti pagoniškos dvasios atgarsiai, niūraus sovietmečio ir esamojo laiko dirgikliai.

Tai istorija apie žmones, jau neįsivaizduojančius idėjų buvimo, autentiško pasaulėvaizdžio galimybių, nebesugebančius prisijaukinti gėrio, o pripažįstančius tik užgaidos ir savanaudiškų tikslų etiką.

Spektaklio dailininkė Lina Karaliūtė, kompozitorius Arnoldas Jalianiauskas, skulptorius Simas Dūda. Vaidina Jurga Jalianiauskienė, Ignas Ciplijauskas, Lukas Petrauskas, Sergejus Ivanovas, Aleksas Kazanavičius, Arnoldas Jalianiauskas, Egidijus Bakas ir Dalia Morozovaitė.

Tęsdamas jaunų režisierių ir autorių pristatymą Jaunimo teatras balandžio 2–3 d. "Salėje 99" pristatys Balio Latėno režisūrinį darbą pagal rusų dramaturgo Danilo Privalovo pjesę "Seniausių profesijų žmonės". O balandžio pabaigoje (19–25 d.) įvyks penktasis Šiuolaikinės dramaturgijos forumas, šįkart supažindinsiantis su amerikiečių autorių kūriniais. Balandžio 24–25 d. ypatingą premjerą rengia režisierius Paulius Budraitis – Eriko Ehno "Šventųjų vaidinimus", keturių atskirų pjesių "maratoną" apie žymiausius šventaisiais vadinamus žmones.

7 MD inf.