Teatras

KVDT vasarą ir rudenį

kronika

Prieš porą metų iškėlęs spektaklių vaikams ir jaunimui problemą, Kauno dramos teatras tęsia pradėtą žygį ir bando panaikinti šiai amžiaus grupei skirtų spektaklių stygių. Rudenį planuojami du nauji pastatymai vaikams ir paaugliams bei jauniesiems žiūrovams skirtas festivalis „Vežantis teatras“.

Spalį rengiamas festivalis „Vežantis teatras“ – tai probleminiam, šiuolaikinių vaikų ir paauglių problemas nagrinėjančiam teatrui skirtas festivalis. Planuojama pristatyti ne tik spektaklius, bet ir specialiai teatrui skirtą videomeno programą, diskusijas apie spektakliuose keliamas problemas, kitus renginius. Teatras šiuo festivaliu tikisi atkreipti į save jaunųjų žiūrovų dėmesį ir sukurti teatro profesionalams galimybę artimiau susipažinti ar tiesiog prisiminti tai, kaip pasaulis matomas paauglio akimis.

Specialiai festivaliui „Vežantis teatras“ režisierius Antanas Gluskinas pristatys spektaklį paaugliams pagal švedų režisierės ir dramaturgės Suzanne Osten pjesę „Medėjos vaikai“. Tai klasikiniu graikų mitu apie Medėją grįsta drama, nagrinėjanti šiuolaikinio paauglio psichologiją tėvų skyrybų akivaizdoje.

Osten – garsi probleminio teatro vaikams kūrėja. Jos teatro esmė – su vaikais apie viską kalbėti atvirai, be pagražinimų, be pasakų. Osten įsitikimu, tai tiesiausias kelias į psichologinių paauglių problemų sprendimą. Tuo įsitikinęs ir jau keletą spektaklių jaunajam žiūrovui pastatęs režisierius Gluskinas. 2005 m. jo statytas spektaklis „Mano senelis buvo vyšnia“ nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“ ir tapo geriausiu Rokiškyje vykstančio festivalio „Vaidiname žemdirbiams“ vaikišku spektakliu.

Nors pjesė „Medėjos vaikai“ parašyta prieš 30 metų, ji iki šiol statoma įvairiuose Europos ir kitų žemynų teatruose. Lietuvoje ji bus pristatyta pirmą kartą. Pjesę Kauno dramos teatro užsakymu į lietuvių kalbą išvertė Zita Mažeikaitė. Spektaklio premjera planuojama spalio mėnesį.

Šį pavasarį Kauno dramos teatras buvo paskelbęs konkursą režisieriams, norintiems pastatyti klasikinę pasaką. Deja, rimtų pasiūlymų nesulaukta. Tačiau konkursas įvyko ir teatras rado režisierę, statysiančią naują vaikišką spektaklį ikimokyklinukams ir ankstyvo mokyklinio amžiaus vaikams. Iš 7 konkursui pasiūlytų paraiškų įdomiausias teatrui pasirodė režisierės Agnės Dilytės pasiūlymas statyti jos pačios parašytą pjesę „Atsargiai – baubai!!!“. Tai improvizacija, pasakojanti apie šiuolaikinių vaikų gyvenimą. Pasakoje veikia tikri baubai, kurie, kaip ir žmonės, turi savo bendruomenę, savas problemas ir bendravimo su žmonėmis taisykles. Pjesės eigoje paaiškėja, kodėl ne visi vaikai mato baubus ir kaip bendrauti su baubais tiems, kurie juos nuolat mato ir girdi.

Kaune jau keletą spektaklių vaikams pastačiusi režisierė Dilytė įsitikinusi, kad šiuolaikiški spektakliai apie vaikus ir jų jausenas reikalingi ir vaikams, ir jų tėveliams, dažnai tiesiog neturintiems laiko įsigilinti į savo vaiko psichologinį pasaulį. Spektaklio „Atsargiai – baubai!!!“ premjera numatoma gruodžio pradžioje.

Kol aktoriai ir spektaklius aptarnaujantys scenos technologijų specialistai atostogauja, teatras ne tik planuoja vasaros gastroles kurortuose ir ateinančio sezono premjeras, bet ir tęsia savo paveldinio pastato rekonstrukciją. Nepaisant visų sunkumų, populiariausius praėjusio sezono spektaklius trupė rugpjūtį parodys Druskininkuose, Palangoje, Klaipėdoje, Juodkrantėje ir Telšiuose. Vasaros gastrolių sezoną birželio pradžioje Sankt Peterburge pradėjusi „Žvaigždžių kruša“ šį rugpjūtį bus rodoma Druskininkų teatro festivalio programoje (rugpjūčio 4 d.), Klaipėdos koncertų salėje (rugpjūčio 15 d.), Palangos klube „Ramybė“ (rugpjūčio 16, 23 ir 24 d.), Juodkrantės vasaros estradoje (rugpjūčio 25 d.). Jauno dramaturgo Mariaus Macevičiaus „Antoškos kartoškos“ šią vasarą pagaliau aplankys savo autoriaus tėviškę – apie namus Palangoje ir emigraciją pasakojanti tragikomedija rugpjūčio 8 d. bus parodyta Palangos senojoje gimnazijoje, o rugpjūčio 9 d. – Klaipėdos koncertų salėje. Palangos kultūros namuose įsikūręs klubas „Ramybė“ rugpjūtį pristatys ir Vladimiro Djačenkos „Rudens stiliaus moterį“ su Daiva Stubraite (rugpjūčio 10 ir 11 d.) bei „Sriubos teatro“ komediją Inger Hagerup „Stiklinė arbatos su citrina“ (rugpjūčio 17 ir 18 d.).

„Sriubos teatras“ – vienas populiariausių pastaruoju metu. Ne veltui „Stiklinę arbatos su citrina“ rugpjūtį pasikvietė Žemaitijos sostinės Telšių Žemaitės teatras. Jame kauniečiai apsilankys rugpjūčio 19 dieną. Tuo tarpu Kaune „Sriubos teatras“ spektaklių sezoną atidarys jau rugpjūčio 21 dieną.

Rekonstruojamas Kauno dramos teatras rugsėjo repertuarą paskelbti planuoja iki rugpjūčio 1 d., kai Laisvės alėjoje po atostogų vėl atsidarys teatro kasa. Spalio mėnesį žadama atidaryti ir Didįjį teatro fojė – galbūt dar ne iki galo baigtą, tačiau jau panašų į tai, kas numatyta teatro rekonstrukcijos projekte. Todėl kitą sezoną turėsime galimybę išvysti daugiau Didžiosios scenos spektaklių, tarp jų ir lapkritį planuojamą režisieriaus Gintaro Varno pastatymą pagal Dea Loher pjesę „Gyvenimas Ruzvelto aikštėje“.

KVDT inf.