Literatūra

Atviras laiškas

LR Prezidentui Valdui Adamkui

LR Seimo Pirmininkui Artūrui Paulauskui

LR Ministrui Pirmininkui  Algirdui Brazauskui

LRT Tarybai

LRT generaliniam direktoriui Kęstučiui Petrauskiui

Kreipiamės į Jus rimtai susirūpinę dėl LRT kultūros laidų likimo.

Džiaugiamės, kad į "Panoramos" programą yra įtrauktos ir naujausios žinios apie mūsų kultūrinį gyvenimą, tačiau rimtesnių, diskusinių kultūros laidų ("Kultūros namai", "Tegyvuoja klasika", "Kino pasaulyje") tinklelyje neliko, ir žiūrovams, deja, nepasiūlyta jokia alternatyva. Nauja laida "Kultūra" arba aukšto lygio Leonido Donskio laida "Be pykčio" yra nukeltos į programų tinklelio pakraščius ir sulaukia tik ištvermingiausių žiūrovų dėmesio (pvz., šį antradienį laida "Be pykčio", skirta Czesławo Miłoszo atminimui, prasidėjo tik 23.30; tą vakarą prioritetas buvo suteiktas amerikiečių filmui "Paskutinė tvirtovė"). Antrojoje LTV programoje kartojama laida prieinama kol kas tik nedaugeliui žiūrovų. Mūsų žiniasklaidos fone tai atrodo grėsmingai. Komerciniai  televizijos kanalai, regis,  visiškai patenkina populiariosios kultūros poreikius, deja, juose dažnai dominuoja ir kičinė kultūra su žiaurumo, prievartos, sekso atributais ir sentimentaliomis muilo operomis. Mes manome, jog visuomeninio transliuotojo  misija turėtų būti kiek kitokia – orientuota į žiūrovų skonio formavimą, o pati televizija – atsvara mus užplūdusiam masinės kultūros srautui. Juk pasiūla gimdo poreikį. Pataikavimas pigiam, tik pramogų ieškančiam žiūrovui veda į bet kokių moralinių ir meninių kriterijų praradimą. Mes netvirtiname, kad LRT turi atsisakyti pramoginių, o ypač gerų poleminių-publicistinių laidų, bet balansas  turėtų būti išlaikytas. Ir visagalis  REITINGAS čia neturėtų būti svarbiausias kriterijus. Atrodo, kad istorija dar nežino rimtos valstybės ar visuomenės, juo labiau demokratinės visuomenės, kuri neturėtų ir nepuoselėtų  savo intelektualinio elito. 

Visuomeninis transliuotojas, finansuojamas iš biudžeto, turi skirtis nuo komercinių televizijų laidų įvairove, kokybe, išskirtiniu dėmesiu švietėjiškoms, pažintinėms bei kultūros laidoms. Kol kas naujame tinklelyje apgailestaudami regime kultūros laidų regresą.

Pagarbiai, 

Zina Baltrėnienė, Jaunimo karjeros centro direktorė; Ugnius Bareikis, IT specialistas; Ramutė Bruzgelevičienė, lituanistė; Elona Bundzaitė-Bajorinienė, Europos kultūros programų direktorė; Asta Dirmaitė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė; Dainora Eigminienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja; Karina Firkavičiūtė, Lietuvos instituto direktorė; Genovaitė Grigėnienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja; Marius Ivaškevičius, rašytojas; Vitalijus Karakorskis, žurnalistas; Aras Lukšas, žurnalistas; Justinas Marcinkevičius, poetas; Kornelijus Matuzevičius, kino režisierius ir operatorius; Elena Motiejūnienė, Švietimo plėtotės centro direktoriaus pavaduotoja; Ieva Pauliukonytė, finansų teisės I kurso magistrantė; Živilė Pipinytė, kino kritikė; Aliodija Ruzgaitė, teatrologė; Jūratė Stauskaitė, dailininkė; Helmutas Šabasevičius, menotyrininkas; Jurgita Šaltytė, LNOBT vyriausioji administratorė; Laimonas Tapinas, rašytojas, žurnalistas; Violeta Tapinienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja; Henrikas Vaicekauskas, Kėdainių NVO sąjungos valdybos pirmininkas; Rimantas Vanagas, rašytojas; Irena Veisaitė, teatrologė; Vladas Vildžiūnas, skulptorius; Jolanta Zabarskaitė, Lietuvių kalbos instituto direktorė; leidykla "Alma Littera"; visuomeninė organizacija "Atminties namai"; interneto dienraštis www.bernardinai.lt; galerija "Lietuvos aidas"; Lietuvos šokio informacijos centras; savaitraštis "Literatūra ir menas"; Paramos vaikams centras; Mokyklų tobulinimo centras; savaitraštis "7 meno dienos"; leidykla "Šviesa"; Vilniaus mažasis teatras (Parašai renkami)