Kinas

Lietuvių kino gražuolės

anonsai

iliustracija
"Amžinoji šviesa"

Dabar gražuolės gimsta kasdien – dažniausiai spalvotų žurnalų puslapiuose, todėl garbė ir šlovė kompiuterininkams, sugebantiems ne tik patobulinti naujųjų lietuvių žvaigždžių kūno linijas, bet ir "išnaikinti" kiekvieną jų raukšlelę ar kokį kitą netobulumą. Šių dienų gražuolės nesigėdija reklamuoti savo dirbtines krūtis ar kitokius "pirkinius". Jaunystė tapo pačia paklausiausia preke. Tačiau ar yra gražu tie mums peršami grožio etalonai, matomi lietuvių televizijų ekranuose ir populiarioje spaudoje?

Valentino dienos proga "Skalvija" nutarė prisiminti natūralias, tikras, bet, deja, gerokai primirštas lietuvių kino gražuoles. Vasario 13–19 d. bus parodyti 7 filmai, kuriuose pamatysite Gražiną Balandytę, Eugeniją Pleškytę, Ingeborgą Dapkūnaitę, Eleonorą Koriznaitę, Vaivą Mainelytę, Eugeniją Bajorytę, Virginiją Kelmelytę, Eglę Gabrėnaitę, Rimantą Krilavičiūtę ir Jūratę Onaitytę. Be abejonės, šis sąrašas galėtų būti ilgesnis.

Rodydami šį ciklą, norime kiek kitaip pažvelgti ir į lietuvių kino istoriją. Gal net atsakyti sau į klausimus: kodėl lietuvio sąmonėje gražuolė asocijuojasi su Vaiva Mainelyte? Kodėl jaunoji feminisčių karta negali atitraukti akių nuo įstabaus Eugenijos Bajorytės veido? Kodėl kerintis Eugenijos Pleškytės grožis taip anksti išnyko iš ekranų? Ir pagaliau – ką lietuvių kino gražuolės davė lietuvių kinui, o ko lietuvių kinas nedavė joms? Ar jų dabar lietuvių kinui reikia?

13 d. 17 val. Gražina Balandytė ir Eugenija Pleškytė filme "Laiptai į dangų" (1965). Mykolo Sluckio romano motyvais. Režisierius Raimondas Vabalas. Taip pat vaidina Vaclovas Blėdis, Aleksas Jonikas, Irena Garasimavičiūtė.

Pokario Lietuva. Jaunas žurnalistas siunčiamas į kaimą rašyti straipsnio. Čia, jo mylimosios Ramunės namuose, vyksta neįvardyta drama: nuo stribų ir nuo miškinių slapstosi jaunėlis brolis.

14 d. 17 val. Ingeborga Dapkūnaitė ir Eleonora Koriznaitė filme "Mano mažytė žmona" (1984). Režisierius Raimundas Banionis. Taip pat vaidina Saulius Balandis, Linas Paugis, Juozas Marcinkevičius, Arūnas Sakalauskas, Vytautas Paukštė.

Susitiko ir vienas kitą pamilo du labai jauni žmonės. Tik sukūrę šeimą ir susidūrę su sunkia buitimi, jie pradeda suvokti, kad buvimas kartu nėra tik šventė.

15 d. 17 val. Eugenija Bajorytė filme "Ave, vita!" (1969). Režisierius Almantas Grikevičius. Taip pat vaidina Vytautas Paukštė, Antanas Šurna, Juozas Budraitis, Gediminas Girdvainis, Bronius Babkauskas.

Filmas rutuliojasi dviejuose laiko lygmenyse. Žurnalistė Veronika renka medžiagą filmui apie savo tėvą ir jo draugus, sugebėjusius pabėgti iš nacių konclagerio. Vieno jų laidotuvių dieną susirenka bendražygiai, kurių atmintyje iškyla svarbios akimirkos. O Veronika supranta, kad yra nėščia...

16 d. 17 val. Vaiva Mainelytė filme "Velnio nuotaka" (1974). Režisierius Arūnas Žebriūnas. Muzika Viačeslavo Ganelino. Taip pat vaidina Regina Varnaitė, Regimantas Adomaitis, Gediminas Girdvainis, Bronius Babkauskas.

Miuziklas Kazio Borutos romano "Baltaragio malūnas" motyvais. Vienas populiausių lietuvių filmų, apdainuojantis meilę ir ištikimybę.

17 d. 17 val. Virginija Kelmelytė filme "Amžinoji šviesa" (1988). Rimanto Šavelio apysakos motyvais. Režisierius Algimantas Puipa. Taip pat vaidina Daiva Stubraitė, Vidas Petkevičius, Kostas Smoriginas, Olita Dautartaitė, Violeta Podolskytė.

Elegiškas, skaidrios poezijos nutviekstas pasakojimas apie praradimus ir neišsipildžiusią meilę kažkur Lietuvos kaime, netrukus po karo, kai žmonės dar laukė "ateinant amerikonų".

18 d. 17 val. Eglė Gabrėnaitė ir Rimanta Krilavičiūtė filme "Kelionė į rojų" (1980). Hermanno Sudermanno apsakymo "Kelionė į Tilžę" motyvais. Režisierius Arūnas Žebriūnas. Taip pat vaidina Algirdas Latėnas, Vytautas Paukštė.

Pamario žvejys blaškosi tarp dviejų moterų – rafinuotos miestietės ir jautrios ištikimos žmonos.

19 d. 17 val. Jūratė Onaitytė filme "Moteris ir keturi jos vyrai" (1983). Režisierius Algimantas Puipa. Taip pat vaidina Antanas Šurna, Vidas Petkevičius, Saulius Balandis, Janina Lapinskaitė, Povilas Gaidys.

Smėlio nuolat užpustoma žvejų trobelė kopų papėdėje. Čia gyvena senas žvejys ir du jo sūnūs. Kartą pas juos ateina moteris. Jūra vieną po kito pasiima jos mylimuosius. Tačiau gyvenimas tęsiasi, atsiranda nauja gyvybė, nauji rūpesčiai, naujos viltys.

"Skalvijos" inf.