Pirmasis

Kultūros plėtros perspektyvos

Spaudos konferencija Kultūros ministerijoje

Vasario 10 d. Kultūros ministerijoje surengta spaudos konferencija, kurioje ministrė Roma Žakaitienė aptarė praėjusių metų rezultatus ir veiklos perspektyvas.

Nuo 2001 m. kultūros finansavimas nuolat didėjo. Kultūros ministerija siekia, kad jis būtų nukreipiamas ne tik infrastruktūrai išlaikyti, bet ir investicijoms į meninę ir kultūrinę veiklą. 2004 m. biudžetas yra investicinio pobūdžio plačiąja šio žodžio prasme. Jame derinamos ne tik kapitalo investicijos, bet ir teisinės bei programinės priemonės, skatinančios meninę veiklą. Sudarant šių metų biudžetą ypatingai atsižvelgta į investicijų atsipirkimą ateityje.

2004 m. Kultūros ministerijos biudžetas padidėjo 15 mln. Lt, o bendras valstybės finansavimas kultūrai (kartu su lėšomis nacionalinėms įstaigoms) – 20 mln. Lt.

Itin sparčiai auga investicijos į kultūros infrastruktūrą, kultūros įstaigų įrangos atnaujinimą ir modernizavimą.

Pernai duris atvėrė rekonstruoti buvusios Prezidentūros bei M.K. Čiurlionio dailės galerijos pastatai Kaune, naujas Lietuvos nacionalinės bibliotekos priestatas, pradėti Kernavės archeologijos ir istorijos muziejaus, Šiaulių "Aušros" muziejaus Ch. Frenkelio rūmų, Kauno valstybinio akademinio dramos teatro rekonstravimo darbai. Šiemet prasidės Nacionalinės dailės galerijos, Liaudies buities muziejaus rekonstrukcija, bus rekonstruotas S. Nėries memorialinio muziejaus pastatas, vykdomi kiti projektai.

Nuosekliai įgyvendinant Bibliotekų renovacijos ir modernizavimo programą, šiemet bus vykdomos Radviliškio, Šilutės, Telšių, Ukmergės, Zarasų, Elektrėnų, Birštono, Utenos viešųjų bibliotekų rekonstrukcijos, tęsiama bibliotekos Klaipėdoje statyba, pradėtas G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos pastatų rekonstravimas. 2004 m. šiai programai skirta 21 mln. Lt.

Svarbu, kad investicinius projektus rengia ir teikia ne tik Kultūros ministerija, bet ir įstaigų steigėjo statusą turinčios savivaldybės. Pavyzdžiui, 2003 m. savivaldybių ir apskričių kultūros investicinių projektų suma siekė 27,5 mln. Lt, Kultūros ministerijos – daugiau kaip 25 mln. Lt, 2004 m. – daugiau kaip 36 mln. Lt. Apskritai investicijos kultūrai per pastaruosius metus padidėjo beveik trečdaliu.

Neretai netiksliai interpretuojama, kad didžiąją jų dalį sudaro Valdovų rūmų atstatymo finansavimas. Tačiau iš tiesų kitos kultūros kapitalo investicijos auga daug sparčiau.

Didelis dėmesys skiriamas programiniam finansavimui, konkrečioms kultūros ir meno veiklos programoms ir projektams. Programinis finansavimas ypač išaugo 2003 m., kai ypatingas valstybės dėmesys skirtas Dainų šventei ir karaliaus Mindaugo karūnavimo jubiliejaus renginiams. 2004 m. jis šiek tiek sumažėjo, tačiau taip yra todėl, kad šiemet nėra tokios didelės apimties renginių kaip pernai. Tiesa, pažymėtinas lietuviškos spaudos atgavimo 100-mečio minėjimas. LR Seimo sudaryta komisija pritarė šiai sukakčiai skirtų renginių programai, kuriai numatyta 600 tūkst. Lt.

Didėja finansavimas profesionaliajam menui. 2004 m. šiai sričiai bus skirta 3 mln. 750 tūkst. Lt daugiau lėšų nei pernai. Po 300 tūkst. Lt šiemet pirmą kartą skiriama Paramos jauniesiems menininkams programai bei meno kūrinių įsigijimui. 84 000 Lt padidėjo finansavimas Kino programai.

Bibliotekų ir muziejų veiklos bei knygų leidybos programos finansavimas 2004 m. didėja daugiau kaip 10 mln. Lt (kartu su kapitalo investicijomis). 2,5 karto (iki 1 mln. Lt) daugiau lėšų nei pernai skiriama bibliotekų kompiuterizavimui, 400 000 Lt padidėjo lėšos knygų įsigijimui. Vidutiniškai 100 Lt didėja bibliotekų darbuotojų atlyginimai. Šiemet bus tęsiamas muziejų apsaugos modernizavimas (700 tūkst. Lt) bei muziejų ekspozicijų atnaujinimas (400 tūkst. Lt).

168 000 Lt didėja knygų leidybos finansavimas – tai susiję su pasirengimu Geteborgo knygų mugei 2005 m. bei dėmesiu literatūros vaikams leidybai.

Lietuva toliau dalyvauja ES ir Europos Tarybos kultūros programose. Lietuvos mokamas mokestis ir toliau atsiperka, mūsų projektai turi daugiau finansinių galimybių, plečiasi bendradarbiavimas su užsienio partneriais. Šiemet Briuselio "Mini Europa" parke bus pristatytas Vilniaus universiteto pastatų ansamblis, bus surengtos lenkų kultūros dienos Lietuvoje.

Po 100 tūkst. Lt šiemet skirta apskričių viršininkų administracijoms kultūros plėtrai regionuose. 900 tūkst. Lt Kultūros ministerija parems 266 etninės ir regionų kultūros projektus.

Priėmus naują Nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo redakciją, pirmajame šių metų pusmetyje bus reformuojama kultūros paveldo apsaugos sistema. Kultūros vertybių apsaugos departamento biudžetas padidėjo 2,4 mln. Lt. Kultūros ministerijai pateikus nemažai paraiškų ES struktūrinių fondų paramai, turėtų pagerėti ir paveldo objektų apsaugos finansavimas.

400 tūkst. Lt, palyginti su 2003 m., didėja ir KSRF finansavimas.

Didėjantis finansavimas leidžia daugiau dėmesio skirti kokybiniams kultūros struktūros pokyčiams, meninės ir kultūrinės veiklos plėtrai. Ministerija toliau inicijuoja struktūrinius pokyčius atskirose srityse. Šiemet bus pradėtas kino filmų registravimas ir indeksavimas. Bus priimtas Teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymas, reglamentuojantis jų klasifikaciją, steigimą, veiklą, finansavimą, valdymą ir pertvarkymą. Baigiamas derinti Lietuvos Respublikos meno kūrėjų ir jų organizacijų įstatymo pakeitimo projektas, kurio tikslas – nustatyti meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijos statusą.

Pagal naują Gyventojų pajamų mokesčių įstatymo nuostatą kiekvienas pilietis gali skirti 2 proc. savo pajamų mokesčio sumos bet kokiai organizacijai, galinčiai gauti paramą. Tikėtina, kad ši naujovė papildys ir kultūros įstaigų biudžetus.

Ministrė R. Žakaitienė pabrėžė, kad ketvirtaisiais Vyriausybės darbo metais dauguma jos programos priemonių sėkmingai įvykdytos. Tai Bibliotekų renovacijos ir modernizavimo, Paramos jauniesiems menininkams, Regionų kultūros plėtros, Etninės kultūros plėtros, Buvusių dvarų paveldo išsaugojimo, Ilgalaikė kultūros vertybių išsaugojimo programos. Parengta ir patvirtinta Lietuvos tūkstantmečio programa. Netrukus Vyriausybei bus pateikta tvirtinti Lietuvos nacionalinė kultūros plėtros 2004–2009 metams programa.

Kultūros ministerijos inf.