Kinas

"Kino pavasaris" = "Vilniaus pavasaris"?

Organizatorių pranešimai spaudai

Prasidėjus galingai reklaminei kampanijai apie rengiamą naują kino festivalį "Kino pavasaris", aš, kaip ilgametė šio festivalio meno vadovė, noriu paaiškinti keletą aplinkybių.

"Kino pavasaris" yra renginys, kurį aš, kaip meno vadovė ir programos sudarytoja, nuolat rengiau nuo 1998 m. Pernai atsiradęs festivalis "Vilniaus pavasaris" iš tiesų yra tas pats reiškinys, tik su kitu pavadinimu. Toks neatitikimas atsirado dėl kai kurių juridinių nesusipratimų tarp festivalio rengėjų ir kino teatro "Lietuva", kur jis iki tol vykdavo, šeimininkų ir vadovų.

Pernai, kai vyko kino teatro "Lietuva" privatizavimas, festivalio rengėjams kilo abejonių, ar čia galės įvykti jų ruošiamas renginys. Savo paslaugas pasiūlė naujas modernus multipleksas "Coca Cola Plaza – Vingis", ir gerokai naudingesnėmis komercinėmis sąlygomis. Tuomet iškilo į paviršių žinia, kad kino teatro "Lietuva" vadovybė, neinformuodama festivalio rengėjų, užpatentavo "Kino pavasario" festivalio pavadinimą. Todėl pernai festivalio pavadinimas buvo jau ne "Kino pavasaris", o "Vilniaus pavasaris", ir ne "Lietuvos" kino teatre, o multiplekse "Coca Cola Plaza – Vingis".

Kino teatro "Lietuva" direktorė Vida Ramaškienė festivalyje "Kino pavasaris" dalyvavo tik kaip direktorė to kino teatro, kuriame festivalis vykdavo. Todėl direktorės ir jos naujosios komandos pretenzijos į ankstesnių festivalių rengimą yra nepamatuotos, o festivalio pavadinimo pasisavinimas – tiesiog neteisėtas. Kaip ir manipuliavimas šio festivalio patirtimi, pateikiant prašymus filmams ir finansavimui gauti.

Šio festivalio rėmėja Kultūros ministerija bei organizatoriai užėmė džentelmenišką poziciją ir lig šiol neaštrino problemos dėl praktiškai to paties renginio dviejų pavadinimų ir dviejų rengėjų atsiradimo. Tai buvo daroma, norint nepakenkti mūsų šalies reputacijai užsienio partnerių akyse. Tačiau dabar jau atsitinka įvairių nesusipratimų, kai ilgamečiai kino festivalio partneriai užsienyje, užsienio šalių ambasados ir kultūros centrai sutrinka ir nežino, kuriuos kontaktus laikyti tikrais, o kokius – ne.

Nepaisant šios skandalingos sumaišties, festivalis "Vilniaus pavasaris", kuris yra tikrasis "Kino pavasario" tęsinys, tikrai įvyks. Jo filmai bus rodomi multiplekse "Coca Cola Plaza – Vingis" balandžio mėnesio pabaigoje ir pasibaigs Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą dieną.

Kadangi šie metai Lietuvai yra narystės Europos Sąjungoje metai, festivalis bus skirtas būtent Europos jungimosi idėjai. Jo programoje dominuos tų šalių kino filmai, kurios drauge su Lietuva įžengs į Europos bendriją. Tačiau tuo nebus apsiribota, ir bus pateikti ir kitų Europos šalių, ir kitų kontinentų ryškūs nauji kino menininkų darbai.

Dr. Gražina Arlickaitė,

Tarptautinio kino festivalio "Vilniaus pavasaris" (anksčiau "Kino pavasaris") meno vadovė

Kadangi šiomis dienomis iškilo keletas klausimų dėl Lietuvoje organizuojamų kino festivalių ir imamas kvestionuoti jų tęstinumas ar pati istorija, mes matome būtinybę Jums priminti kai kuriuos tarptautinio kino festivalio "Kino pavasaris" faktus.

1993 m. gruodžio mėnesį kino teatrai "Lietuva" ir "Skalvija" buvo priimti į Europos kino teatrų asociaciją "Europa Cinemas".

1994 m. tuomet dirbusio Prancūzijos Respublikos ambasados Lietuvoje kultūros atašė Frederico Jugeau iniciatyva Prancūzijos ambasadoje Vilniuje susirinkę Vokietijos Federacinės Respublikos ambasados Lietuvoje kultūros atašė Ronaldas Münchas, minėtas Fredericas Jugeau, savaitraščio "7 meno dienos" redaktorius Linas Vildžiūnas ir "Lietuvos" kino teatro direktorė Vida Ramaškienė nusprendė drauge surengti tarptautinį kino festivalį. Jie ir buvo festivalio organizacinis komitetas.

Tais pačiais metais buvo užmegzti kontaktai su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija dėl jos dalyvavimo festivalyje. Kultūros ministerija delegavo į festivalį koordinuoti programų kino kritikus Audronį Liugą ir Rasą Paukštytę, tuo metu dirbusius Kultūros ministerijos Kino skyriuje.

1995 m. įvyko pirmasis kino festivalis "Kino pavasaris", kurio siekis buvo supažindinti su jaunuoju Europos kinematografu. Pirmojo festivalio svečiu tapo kontroversiškas ir tuomet labai madingas prancūzų režisierius Leos Caraxas, buvo parodyta jo filmų retrospektyva.

1996 m. antrajame "Kino pavasaryje" prie užsienio šalių Vokietijos ir Prancūzijos prisijungė ir Didžioji Britanija, dar po metų surengusi Mike’o Leigh filmų retrospektyvą bei suorganizavusi keletą susitikimų su šiuo režisieriumi.

1998 m. balandį Kultūros ministerija įsteigė viešąją įstaigą "Informacinė antena", rūpintis "Media II" programos įgyvendinimu Lietuvoje. Jos direktore buvo paskirta kinotyrininkė Gražina Arlickaitė. 1999 m. Kultūros ministerija ją delegavo rūpintis ir festivalio "Kino pavasaris" programa.

1999 m. Gražinos Arlickaitės iniciatyva "Kino pavasaris" išplėtė geografiją ir filmų skaičių. Jau ir anksčiau buvo atitolta nuo "jaunojo Europos kino" koncepcijos, o tais metais ji buvo kardinaliai pakeista į tiesiog gerus ar įdomius filmus, jų kiekį ir geografijos plėtrą. Nuo tų metų prie "Kino pavasario" kasmet prisidėdavo vis daugiau ambasadų, kultūros institutų. Žiūrovų skaičius kasmet nuo pat festivalio pradžios augo.

2002 m. gegužės 23 d. festivalio "Kino pavasaris" pavadinimas kaip prekės ženklas buvo įregistruotas Lietuvos Respublikos Valstybiniame patentų biure, ir jis galioja nuo 2001 kovo 23 d. – paraiškos padavimo Valstybiniam patentų biurui datos. Jis asmeniškai priklauso "Lietuvos" kino teatro direktorei Vidai Ramaškienei. Apie tai dar registravimo metu buvo informuota Kultūros ministerija ir ji tam priekaištų nepareiškė.

2002 m. "Lietuvos" kino teatrą nusipirko "VP Market", o nuo 2003 m. gegužės 1 d. jis išnuomotas UAB "Europos kinas", kurio direktorė yra Vida Ramaškienė.

Kadangi 2002 m. antroji pusė buvo "Lietuvos" kino teatro privatizavimo laikas, esant neaiškiam jo statusui festivalio programas kuruojanti Gražina Arlickaitė nusprendė perkelti jį į kino teatrą "Coca-Cola Plaza". 2003 m. atsiskyręs nuo "Lietuvos" kino teatro festivalis pasivadino "Vilniaus pavasariu". Dėl naujos ir, matyt, nelabai patrauklios vietos žiūrovų skaičius žymiai sumažėjo.

2004 m. UAB "Europos kinas" iniciatyva buvo nuspręsta grąžinti festivalį į "Lietuvos" kino teatrą ir prisiminti Europos jaunojo kino koncepciją. Šalia iškiliausių ir aukščiausiais prizais apdovanotų festivaliuose filmų (Kanuose, Venecijoje, Berlyne, Lokarne, Toronte, San Sebastjane) per 30 proc. dabar sudarytos programos filmų yra jaunųjų Europos režisierių debiutai ar antrieji darbai. "Kino pavasaris ‘04" vyks įsimintinomis mūsų šaliai dienomis – nuo balandžio 30 d. (stojimo į Europos Sąjungą išvakarių) iki gegužės 9 d. (Europos dienos).

Tikimės, kad tai Jums padės suprasti susidariusią situaciją ir ją įvertinti be peršamų įvairių nuostatų ir interpretacijų.

Pagarbiai –

"Kino pavasario ‘04" organizatoriai