Muzika

Meksikietiškas sezono atidarymas

anonsai

Muzikinė premjera, o juo labiau premjerų koncertas mūsų laikais yra retenybė, tačiau spalio 6 d. sezono pradžios ir festivalio „Meksikietiškos kultūros dienos Lietuvoje“ atidarymo proga Šv. Kristoforo orkestras palepins publiką tokia prabanga. Vienintelis programos kūrinys, skambėsiantis Lietuvoje jau ne pirmą kartą – emocionalus ir efektingas Fausto Latėno „Pasodolis“, turėtų tobulai konsonuoti su XX a. meksikiečių kompozitorių kūryba.

Šv. Kotrynos bažnyčioje skambės Miguelio Mario Uribe Duarte, Manuelio M. Ponce, Carloso Chavezo, Silvestre’o Revueltas bei Josč Pablo Moncayo opusai, geriausiai reprezentuojantys meksikiečių akademinę muziką. Joje yra daug ryškių, egzotiškų mūsų ausiai bruožų: aštri poliritmija, aistringas šokinis pulsas, savita melodika, tačiau atpažinsime ir tradicinės europietiškos kompozicinės mokyklos įtakas, kitaip perprasmintas XX a. technikas bei priemones.

Vakaro solistas – menų daktaras, meksikiečių smuikininkas Carlosas Alvarezas Romero-Giordiano. Prie dirigento pulto stos Aleksandras Šimelis – jaunas, tačiau jau vis dažniau pasirodantis scenoje dirigentas. Prieš šešerius metus jis pirmą kartą Lietuvos publikai pristatė italų kompozitorių futuristų kūrinius, o dabar jo batuta vėl atskleis naujos ir negirdėtos muzikos grožį.

Ne tik atidarymo koncerte, bet ir visą sezoną Šv. Kristoforo orkestras nesiliaus stebinęs siurprizais. Mūsų laukia M. de Falla pantomimos, M. Giuliani trečiojo koncerto gitarai su orkestru, V. Holmboe ir P.H. Nordgreno kūrinių premjeros, originalūs orkestrinio skambesio sintezės su džiazu bei tango projektai, susitikimai su solistais-virtuozais: pianistu Joaquinu Soriano (Ispanija), gitaristu Reinbertu Eversu (Vokietija), kontrabosininku Donatu Bagursku ir daugeliu kitų.

Ir pačios įspūdingiausios šio sezono akimirkos – du labai sėmingai Kristupo vasaros festivalyje praėję operos „Vinter“ seansai ir nuostabus šventinis Kalėdinis koncertas. Kiekviena programa kruopščiai apgalvota ir konceptualiai pagrįsta.

Šio sezono naujovė – kamerinės muzikos vakarai. Nuo šiol Šv. Kotrynos bažnyčioje turėsime puikią progą pasiklausyti kamerinių kolektyvų: „FortVio“ bei „Art Vio“, senosios muzikos ansamblių „Banchetto musicale“ ir „Affectus“, svečių iš Islandijos Bryndķs Halla Gylfadóttir (violončelė) ir Steinunn Birna Ragnarsdóttir (fortepijonas) bei žymių džiazo muzikantų – Petro Vyšniausko ir Egidijaus Buožio improvizacijų.

Atgijusi Šv. Kotrynos bažnyčia visą sezoną skambės pačios įvairiausios ir tauriausios muzikos garsais. Meksikietiški ritmai, ispaniškas temperamentas, džiazo improvizacija, aistringas tango, XX a. muzika, klasikos šedevrai, naujausia lietuviška G. Sodeikos kamerinė opera „Vinter“ ir t.t. Regis, nusimato tiesiog svaiginamai žavus sezonas.

Šv. Kristoforo orkestro inf.