Teatras

Teatro sezonas prasideda festivaliais

iliustracija
"Už geresnį pasaulį", rež. C. Graužinis
D. Matvejevo nuotr.

Kas nori po atostogų sugrįžti į darbą, tegul pirmas meta į mane akmenį. Atleisti galėčiau tik tiems, kurių darbe laukia slapta mylimoji (-asis) ar gresia finansinė katastrofa. Tačiau yra ir dar viena darboholikų rūšis – organizatoriai, juolab festivalių organizatoriai. Jie dirba tam, kad mes ne tik poilsiautume, bet ir šiuo poilsiu uždirbtume jiems bei kūrėjams. Uždirbtume tarsi pratęsdami savo atostogas, mat jos šįmet gali užtrukti bemaž iki lapkričio pradžios – tiek renginių sostinės ir Kauno žiūrovams yra numatę abiejų miestų teatralai.

Kai kam teatro festivaliai gali atrodyti tokia pat rutina kaip ir kasvakariniai spektaklių lankymai. Beje, ne ruduojantys lapai ar atvėsusios ir ilgėjančios naktys miesto gyventojui ženklina atostogų pabaigą, o teatro sezono pradžia; juk ir spektaklio žiūrėjimas beveik susietas su darbo dienos pabaiga. O kad festivalis nevirstų rutina, organizatoriai ir suka galvas, ką naujesnio, įdomesnio pasiūlyti žiūrovams, kaip sukurti šventiškumo jausmą, emocijomis sustiprinti imunitetą gresiančiai žiemai.

Šįmet startuoja Kaunas. Rugsėjo 9–15 d. laikinojoje sostinėje pirmą kartą vyks vilniškės "Naujosios dramos" "pagimdyta" "Naujosios vokiečių dramos akcija". Tai įdomiausios šiuolaikinės vokiečių dramaturgijos populiarinimui skirtas projektas, beje, beveik neatsiliekantis, nors ir mažesnis, nuo, pavyzdžiui, šįmetinio Avinjono festivalio. Tiesa, Kaune savo darbus rodys ne vokiečių, bet lietuvių režisieriai, tačiau pamatyti naujausius ar jau pelniusius pripažinimą jų spektaklius tikrai verta. Akciją organizuoja Kauno valstybinis akademinis dramos teatras (jo meno vadovu visai neseniai tapo Gintaras Varnas), Gothe’s institutas bei Teatro ir kino informacijos ir edukacijos centras. Akcijos metu bus parodyti cezario grupės spektakliai – Rolando Schimmelpfennigo "Arabiška naktis" ir "Naujosios dramos akcijos" metu dar kaip eskizas rodyta to paties dramaturgo pjesė "Už geresnį pasaulį". cezario grupė sostinėje jau turi nemažą savo gerbėjų būrį, jos debiutas buvo įvertintas Auksiniu scenos kryžiumi, o pats režisierius ir aktoriai, regis, bus radę vieną bene originaliausių sceninės raiškos formų. Didžiausiu ir sunkiausiu išbandymu tiek aktoriams, tiek ir žiūrovams taps Gintaro Varno režisuota misterija "Nusiaubta šalis/Kaunas" pagal Tankredo Dorsto dramą "Merlinas, arba Nusiaubta šalis". Spektaklis kurtas bendradarbiaujant su Menų spaustuve, Kauno dramos teatru bei tarptautiniu projektu SEAS. Kaskart rodoma vis kitoje alternatyvioje erdvėje ir vis kitame mieste, misterija keičia ir savo pavadinimą: Vilniaus žiūrovai "Naujosios dramos akcijos" metu matė "Nusiaubtą šalį/Vilnius", kuri buvo vaidinama Menų spaustuvės patalpose, rugsėjo 24 d. Gdanske laivų statykloje rodomas spektaklis vadinsis "Nusiaubta šalis/Gdanskas". Kaune žiūrovai ją pamatys Šv. Jurgio bažnyčioje. Vokiška akcija neįsivaizduojama ir be Oskaro Koršunovo Klaipėdos dramos teatre statyto Mariuso von Mayenburgo "Šalto vaiko" su įspūdinga dekoracija ir tokiais pat aktorių darbais, šiemet, kaip ir pats spektaklis bei režisierius, įvertintais Auksiniu scenos kryžiumi. Naujausią savo darbą pristatys ir Kauno mažasis teatras – Vytautas Balsys po sėkmingosios "Katytės P." šįkart ėmėsi Tankredo Dorsto pjesės "Fernandas Krapas man parašė šitą laišką". Festivalio organizatoriai žada, jog po spektaklių bus galima susipažinti ir su jų kūrėjais.

Turbūt svarbiausias rudens įvykis laukia sostinėje – po ilgokos pertraukos be LIFE startuoja naujas tarptautinis teatro festivalis skambiu pavadinimu "Sirenos". Jo pirmoji programa orientuojama į šiandien aktyviausiai dirbančios kartos, dar vis vadinamos jauna lietuvių ir užsienio teatro kūrėjų karta, darbus. Kultinis lenkų režisierius Krzysztofas Warlikowskis į Vilnių atveš savo geriausią, nors ir ne naujausią spektaklį – Sarah‘os Kane "Apvalytieji". Jau labai seniai Lietuvoje lankęsis, tačiau daugelio tarptautinių festivalių neaplenkiantis originalus latvių režisierius Alvis Hermanis parodys savąjį "Ilgą gyvenimą", o po pasaulį taip pat gastroliuojanti belgų trupė "Victoria", stebinanti provokuojančiais eksperimentais, pristatys spektaklį "üBung". Dar vienas naujas ir jaunas Maskvos teatras "Doc", kuriantis originalias dokumentines realybės versijas, sudainuos ir sugros Ivano Vyrypajevo ir Viktoro Ryžakovo "Deguonį". "Klasikinių" Eimunto Nekrošiaus spektaklių išsiilgusi publika pamatys ir su Maskvos scenos žvaigždėmis jo statytą Antono Čechovo "Vyšnių sodą". Greta svečių trupių darbų turėsime progos dar kartą pamatyti Oskaro Koršunovo "Šaltą vaiką" ir "Įstabiąją ir graudžiąją Romeo ir Džuljetos istoriją", visą Rimo Tumino su jaunąja Mažojo teatro aktorių karta statytą Mariaus Ivaškevičiaus "Magadaskaro" versiją, cezario grupės "Arabišką naktį", Gintaro Varno Kauno dramoje režisuotą Fiodoro Dostojevskio "Nusikaltimą ir bausmę", intriguojančią Cezario Graužinio Jaunimo teatre statytą Williamo Shakespeare‘o komediją "Užsispyrėlės tramdymas" ir kt. Atrodo, jog "Sirenų" gausmas nuvilnys per visas sostinės scenas, pakviesiančias į naujausius ar mėgstamiausius spektaklius, o festivalio organizatoriai žiūrovų lauks ne mažiau įdomiose diskusijose su kūrėjais bei neprograminių spektaklių vaizdo įrašų peržiūrose.

Savo rudeninių forumų tradiciją šįmet pratęs ir Vilniaus jaunimo teatras. Praėjusį kartą pristatę šiuolaikinės rusų dramaturgijos eskizus, šįkart forumo organizatoriai atsigręš į kaimyninę Lenkiją. Spalio 18–24 d. kartu su Lenkų kultūros institutu organizuojamas forumas vadinsis "Karta P., arba Neskanios lenkiškos ir lietuviškos pjesės". Bus parodyti šešių ką tik išverstų lenkų autorių pjesių eskizai bei skaitomos šiųmečio Jaunimo teatro organizuoto šiuolaikinės lietuvių dramaturgijos konkurso nugalėtojų pjesės. Greta jų – jau naujai interpretuojama lietuvių klasika – Agniaus Jankevičiaus režisuota Juozo Baltušio "Virto ąžuolai" ir Alberto Vidžiūno – Petro Cvirkos "Meisteris ir sūnūs". Forumas vyks po oficialaus Jaunimo teatro sezono atidarymo, jam paruoštos dvi premjeros – Aido Giniočio spektaklis vaikams "Juzė dykaduonis" (rugsėjo 11–12 d.) ir Cezario Graužinio "Užsispyrėlės tramdymas" (rugsėjo 17–19 d.). Beje, šįkart Jaunimo teatro scenoje savąjį sezoną "Madagaskaro" premjera rugsėjo 28–29 d. pradės ir dėl remonto laikinai netekęs patalpų Vilniaus mažasis teatras.

Kadangi rugsėjo mėnesį (11– 19 d.) Vilniuje šurmuliuos dar ir "Sostinės dienos", o savo naujausias premjeras vienas po kito pristatys ir kiti teatrai, galima tikėtis, kad bent jau tuo metu poatostoginė depresija tikrai neapims. Žinoma, jei po vasaros išlaidų potencialių žiūrovų kišenėse dar liko viena kita šimtinė bilietams.

R.V.