Muzika

"Griežynė" vėl griežia

Į Vilnių grįžta tarptautinis instrumentinio folkloro festivalis "Griežynė"

iliustracija
Sadūnų kapelija

Po dvejų metų į Vilnių vėl sugrįžta tarptautinis instrumentinio folkloro festivalis "Griežynė". Tai vienintelis Lietuvoje ir seniausias Baltijos rytiniame regione šio žanro renginys, vykstantis kas antri metai. 1992-aisiais jį sumanė bei įgyvendino du instrumentinio folkloro entuziastai – kompozitorius Algirdas Klova ir folkloristas Arūnas Lunys.

Pavadinimas "Griežynė" pasirinktas neatsitiktinai – griežyne liaudyje vadinamas smuikas. O juk smuikas yra vienas pagrindinių liaudies muzikos instrumentų ne tik Lietuvoje. "Griežynė" supažindina Lietuvos visuomenę su įvairių tautų liaudies muzikantais, jų instrumentais, tradicine ir modernesne folk muzika, o svečiams pademonstruoja lietuvišką autentišką muzikavimo tradiciją. Ankstesniuose "Griežynės" festivaliuose yra groję Lietuvos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Ukrainos, Lenkijos, Suomijos, D. Britanijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos, Peru, Airijos, JAV, Italijos, Japonijos, Irano ir kitų šalių muzikantai.

"Griežynė" – tai ne tik koncertai, bet ir instrumentų bei muzikantų fotografijų parodos, folkloro kinas. Šiųmetė "Griežynė" pakvies į jau tradiciniais tapusius koncertus, pernai gimusią folkoteką ir world music renginį, o ir staigmenų netrūks. Pirmą kartą festivalyje bus surengtas muzikos ir poezijos vakaras, birbynių muzikos koncertas ir kt.

"Griežynė" prasidės rugsėjo 8 d. 17 val. parodos "Pučiamieji lietuvių liaudies instrumentai" atidarymu ir koncertu Lietuvos nacionaliniame muziejuje (Arsenalo g. 1). Parodoje bus eksponuojami senieji pučiamieji instrumentai, sukaupti Lietuvos nacionaliniame, M.K. Čiurlionio dailės, Šiaulių "Aušros", Panevėžio kraštotyros, Kupiškio etnografijos muziejuose bei dabar dirbančių meistrų Egidijaus Virbašiaus ir Jono Bugailiškio darbai. Koncerte klausytojai išgirs tų instrumentų skambesį.

Toliau "Griežynė" tęsis "World music klube" (restorane "Užupio sodai", Zarasų g. 5). Rugsėjo 8 d. 20 val. čia įvyks koncertinio sezono atidarymas – folkjazz ir world muzikos vakaras. Bus pristatytas A. Klovos folkjazz projektas su Lietuvos džiazo žvaigždėmis ir liaudies muzikantais iš Kinijos, Turkijos, Norvegijos, Estijos ir D. Britanijos. Antrojoje dalyje pasirodys neofolk muziką grojantys kolektyvai.

Antrąją festivalio dieną, kaip jau įprasta, visi svečiai pasklis po Pilies gatvę. Čia jie gros, kviesdami į pagrindinius "Griežynės" renginius. Net du vakarus (rugsėjo 9-ąją ir 10-ąją) festivalio svečiai iš užsienio linksmins Vilniaus kavinių ir restoranų – "Užupio kavinės" (Užupio g. 2), "Pilies menės" (Pilies g. 8), "Aukštaičių" (Antokolskio g. 13), "Marceliukės klėties" (Tuskulėnų g. 35) – lankytojus.

iliustracija
Roger Watson (D. Britanija)

Rugsėjo 9 d. 21 val. Vilniaus mokytojų namų svetainėje bus pristatytas poeto Vlado Braziūno ir kompozitoriaus Algirdo Klovos projektas "Iš naminio audimo dainos". Tai – savotiška instrumentinė poezija, šių metų "Griežynės" naujiena. Čia bus atskleistas netikėtas poeto ir kompozitoriaus požiūris į folklorą, vienu metu dviem būdais – žodžiu ir instrumento garsu – bus skaitoma poezija.

Rugsėjo 10 d. 11 val. festivalio dalyviai svečiuosis Kernavėje. Svečiai pamatys liaudies muzikanto Jono Pivoro Vilniaus apylinkėse surinktų muzikos instrumentų kolekciją, muzikuos "Kerniaus bare".

Šiųmetė "Griežynė" su pučiamaisiais lietuvių liaudies instrumentais lankytojus supažindins ne tik muziejuje. Vienam šių instrumentų – birbynei – skirtas visas koncertas rugsėjo 10 d. 17 val. Vilniaus mokytojų namų kieme. Programoje "Nuo ralio…" skambės piemenų melodijos, grojamos šiaudu, plunksna, diatoninėmis birbynėmis, taip pat lietuvių ir kitų tautų kompozitorių kūriniai, parašyti remiantis liaudiško muzikavimo tradicijomis. Gros Vilniaus B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos, Lietuvos muzikos akademijos, Klaipėdos universiteto birbynininkai. Programą ves jos rengėjas – Lietuvos muzikos akademijos docentas Kastytis Mikiška.

Rugsėjo 10 d. 21 val. rengėjai visus pakvies į "Prospekto p.u.b.’e" (Gedimino pr. 2/1) vyksiančias "Griežynės" linksmybes su folkoteka. Folkoteka – Lietuvoje kol kas nauja diskotekos forma, jos metu skamba įvairiausių žanrų kūriniai, inspiruoti folkloro ir jo junginių su kitais žanrais, world muzikos. Ši muzika ritmiška, tinka ir šokiui, ir klausymui, ir bendravimo fonui. Folkoteka bus atvira visiems norintiems puikiai praleisti laiką egzotiškos muzikos aplinkoje. Šiemet pirmą kartą folkotekoje bus grojama ir gyvai. Muzikantai surengs savotišką folk session.

Rugsėjo 11 d. 11 val. "Prospekto p.u.b.’e" prasidės jau tradiciniu tapęs "Griežynės kinas". Čia bus rodomi filmai – dokumentinė etnografinė medžiaga apie įvairių tautų papročius, instrumentų gamybą, muzikantus, šokius.

Šiemet kinas pakeitė ne tik savo vietą, bet ir tradicinę formą. Dabar bus galima ne tik žiūrėti filmus, bet ir mėgautis kava, arbata, valgyti priešpiečius. Žadama pristatyti Lietuvos, Latvijos, Airijos, Lenkijos, Slovakijos, JAV ir kitų šalių folkloro programas.

iliustracija
Ansamblis "Balsi" (Latvija)

Tą pačią dieną 15 val. Vilniaus mokytojų namų svetainėje vyks kitas tradicinis "Griežynės" renginys – "Folkloro dirbtuvė". Čia svečiai pristatys savo instrumentus, pasakos apie jų gamybą, muzikavimo tradicijas, demonstruos atlikimo manierą, tradicinį repertuarą. O vakare Mokytojų namų Didžiojoje salėje įvyks didysis "Griežynės" koncertas. Jame pamatysime visus festivalio dalyvius. Organizatoriai, kaip visada, žada staigmenų.

O kas gi šiemet atvyksta į "Griežynę"?

Iš Estijos pakviesta trijų Viljandi kultūros akademijos studentų ir dėstytojų grupė "Opapaa", atliekanti autentišką estų liaudies muziką ir savo kompozicijas.

Turbūt labiausiai patyrusiu reikėtų vadinti svečią iš D. Britanijos Rogerį Watsoną. Jis folklorą propaguoja nuo 1964 m., yra ir atlikėjas, ir muzikologas, folkloro tyrinėtojas, renginių bei muzikinių projektų organizatorius, ir pedagogas, įrašęs autentiškos muzikos ir šiuolaikinių kompozicijų su įvairių tautų muzikantais, su įvairiomis grupėmis koncertavęs Ispanijoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Vokietijoje. Groja melodeonu (diatoninis akordeonas), angliška koncertina, dainuoja.

Iš Norvegijos atvyksta duetas "Hurvomhei" – Bjųrnas Sverre Kristensenas ir Atle Lienas Jenssenas, tęsiantys XIX a. pabaigoje Norvegijoje gyvavusią muzikavimo smuiku ir karišku būgnu tradiciją. Tačiau abu muzikai studijuoja ir groja ne tik šią muzikos rūšį, jų programoje gausu šokių, dainų melodijų, atliekamų įvairiausiais instrumentais. Beja, Atle jau yra grojęs "Griežynėje" prieš 10 metų.

Prieš keletą metų festivalyje yra grojęs ir kitas šios "Griežynės" dalyvis – Todaras Kaškurevičius iš Baltarusijos. Šį kartą jis atvyksta su kitu puikiu muzikantu Aleksandru Losiu.

Latvijai atstovaus keturių simpatiškų merginų grupė "Balsi" iš Jekabpilio. Atlikėjos groja meditacinę, liaudišką ir post folkloro stilių muziką, puikiai dainuoja.

Iš Ukrainos laukiama grupės "Nadobryden".

Egzotiškąją festivalio programos dalį šiemet pristatys svečiai iš Kinijos, Turkijos ir Buriatijos, o Lietuvai atstovauti patikėta Sadūnų kapelijai.

Norintys daugiau sužinoti apie atlikėjus kviečiami apsilankyti interneto svetainėje www.vilsat.lt/griezyne.

Taigi – visi į "Griežynę"!

Festivalio inf.