Dailė

Jonavoje svarstomas milžiniško paminklo projektas

kronika

iliustracija
Gintauto Lukošaičio projektas paminklui

Šiuo metu Jonavos valdžia svarsto galimybę savo mieste pastatyti neįprastą, išskirtinį paminklą, kurio projektą pasiūlė skulptorius Gintautas Lukošaitis. Tai būtų vienintelis Lietuvoje paminklas, apsuptas vandens, milžiniškas 35 metrų plieno obeliskas, pastatytas ant įspūdingos karo laikais sugriauto tilto atramos. Industriniame Jonavos kaminų peizaže jis taptų netikėta ir ryškia kultūrine vertikale, tviskančia saulėje ir atkreipiančia dėmesį iš daugybės kilometrų atstumo.

Šioje vietoje jonaviškiai norėjo išvysti paminklą Žemynai, žemės ir derlingumo deivei. Užuot vaizdavęs tradicinį moters-deivės su jai būdingais atributais pavidalą, skulptorius G. Lukošaitis pasiūlė šiuolaikišką ir originalų sprendimą – skulptūrą, perteikiančią tam tikras mitologinės būtybės savybes, įkūnijančią pagoniškoje pasaulėvaizdoje garbinamas gamtos energijas. Kadangi pagal mitologiją ši deivė veikia kartu su vyriška dievybe Perkūnu, apvaisinančiu žemę, Lukošaitis pasiūlė pastatyti kūgio formos obeliską, kuris iš tiesų veiktų kaip milžiniškas žaibolaidis, įvykdantis dangaus ir žemės jungtį – apvaisinimą.

Įvertinti ir komentuoti tokį neįprastą sprendimą buvo pakviesti Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedros profesoriai ir dėstytojai Konstantinas Bogdanas, Petras Mazūras, Antanas Šnaras ir Mindaugas Šnipas. Nors ir priklausantys skirtingoms kartoms, skirtingai suvokiantys kūrybą ir stilių, šie skulptoriai vienbalsiai palaikė Jonavos paminklo projektą – minimalistinį savo forma, bet maksimalistinį savo užmoju ir originalumu. Belieka laukti Jonavos žmonių sprendimo ir tikėtis, kad šis miestas nustebins Lietuvą ir jos svečius savo drąsiu ir įdomiu paminklu.

Parengė Renata Dubinskaitė