Pasaulyje

Ordos iš Rytų

Jų laukė, bet jie nepasirodė. Pranašauta, kad jų šalims gegužės 1-ąją prisijungus prie ES, ordos iš Rytų lyg skėriai užplūs ir sunaikins mūsų gyvenimo būdą. Ordos paprasčiausiai pasiliko namie. Anot imigracijos ministro, dabar faktai rodo, kad atvykusieji pabus čia keletą savaičių ar mėnesių, ne metus. "Daily Express" prognozavo, kad atvyks 1,6 milijono naujų imigrantų. Tai daugiau nei visi Estijos gyventojai, – sako ministras. O Estija dar neištuštėjo!

Aš, tiesą sakant, laukiau jų atvykstant. Pastebėjau, kad įsidarbinę kavinėse ar parduotuvėse jie stengiasi laikytis tradicinių vertybių ir gerų manierų, jie malonūs, tačiau ne vergiški, jie šypsosi jums patarnaudami, jie džiaugiasi, kad yra čia. Jų anglų kalba neretai laužyta, kai kurie – pernelyg drovūs, o gal paprasčiausiai vengia būti per draugiški.

Tiesą sakant, pasirodė, kad jie labai panašūs į kitus europiečius, t.y. keistai, nepaaiškinamai prisirišę prie gimtosios vietos. Net nuobodus ar triukšmingas, nevalyvas ar išpuoselėtas tavo gimtasis miestelis turi nepaaiškinamą galią. (Kaip gi kitaip būčiau išsaugojęs tokį prisirišimą prie Stokporto!) O būtent taip ir jaučiasi latviai, lenkai, lietuviai ir maltiečiai. Vieta, kur tave augino, kur pirmą kartą pamatei pasaulį, kur tavo šeima ir draugai, visada labiausiai traukia, bent jau daugumą žmonių. Labiau nei ta miglota perspektyva gyventi iš pašalpų nesvetingoje šalyje, kur ir klimatas nenuspėjamas...

Joan Bakewell, "The Independent on Sunday"