Kinas

Katė ir pelė

nauji filmai

Steveno Spielbergo komedija "Pagauk, jei gali" ("Catch Me If You Can", JAV, 2002) Lietuvoje turėtų sulaukti pasisekimo - juk esame burtininkų žemė! Tiesa, iš filmo paaiškėtų, kad daugumos burtų šaknys anaiptol ne stebuklingos. Filmo scenarijus pagrįstas tikra istorija - 1967 m. Frankas Abagnale`as jaunesnysis pateko į FTB labiausiai ieškomų žmonių sąrašą kaip jauniausias nusikaltėlis. Jis meistriškai padirbinėjo banko čekius, išleido milijonus pasisavintų dolerių, apsimetė didžiausios Amerikos aviakompanijos piloto padėjėju ir net sugebėjo gauti chirurgo vietą Naujajame Orleane. Tuo metu jis net nebuvo baigęs mokyklos!

Taigi istorija pati savaime spalvinga ir provokuojanti. Pagrindinį herojų Frenką vaidinantis Leonardo DiCaprio plastiškai ir gyvai perteikia drąsaus avantiūristo dvasią ir neribotą fantaziją. Stebint, kaip jis iš televizijos filmų mokosi advokato arba gydytojo laikysenos, stulbina ne Leonardo artistiniai sugebėjimai, bet tai, kiek svarbus bendravimui ir profesinei karjerai yra įvaizdis ir pasitikėjimas savimi. "Pirma apsimesk, paskui tapk!" - toks galėtų būti kiekvieno pradedančiojo šūkis. Bet DiCaprio herojui nerūpi iš tiesų įgyti profesinių įgūdžių ar padaryti karjerą. Svarbiausia - žaidimas ir persikūnijimas, sugebėjimas "atgimti" vis nauju žmogumi.

Todėl ir filmas pastatytas kaip stilingas žaidimas, puikiai atkuriantis 7-ojo dešimtmečio atmosferą. Frenką gaudo FTB agentas Karlas (Tomas Hanksas) - uždaras ir kiek kompleksuotas tipas, bet ne mažiau už Frenką azartiškas žaidėjas. Įvairiausios "katės ir pelės" peripetijos ir yra pačios įdomiausios. Žinoma, Spielbergas nebūtų Spielbergas, jei neįpintų ir graudžių šeimyninių scenų istorijai sutaurinti. Jos, be abejo, turi auklėjamą poveikį, bet prie filmo žanro ir stilistikos visai nelimpa. Gerokai sutrupinus, "Pagauk jei gali" būtų žavi komedija su intriguojančiu "realybės" pamušalu, o dabar tai - kiek ištęstas lengvas filmas su dviem puikiais aktoriais.

Be didelių lūkesčių galima jį smagiai pasižiūrėti su visa šeima - "pasikrauti" teigiamų emocijų ir pasitikėjimo buitinėse ar profesinėse avantiūrose. Deja, egzistencinių kintančio identiteto, kaukės, įvaizdžio apmąstymų (kokius sukėlė, pavyzdžiui, "Trumeno šou"), Spielbergo komedija nepasiūlo. Čia galioja kiti dėsniai - žaisk iki nukritimo. Todėl visi azartiški lošėjai, avantiūristai ir futbolo sirgaliai - pirmyn į filmą! Jis pastatytas būtent jums.

Simonas Ližė