Teatras

Naujosios dramos akcija `03

iliustracija
"Voicekas" (Kajaani miesto teatras, Suomija)

Jon Fosse. "Žiema"

Torshovteatret (Norvegija)

Režisierius - Oskaras Koršunovas

Gegužės 16 d. 20 val., 17 d.17 val. Nacionaliniame dramos teatre, Mažojoje salėje

"Aš nerašau pjesių, rašau dainas", - sakė Jonas Fosse Oskarui Koršunovui. Režisuodamas Jono Fosse pjesę-dainą apie meilę ir vienatvę, Koršunovas papildė norvegiškąją Fosse statymo tradiciją naujais elementais, judesiais, humoru, įspūdingomis scenomis ir daiktais, neįprastais minimalistiniams Fosse pjesių scenovaizdžiams. Tai pjesę padarė smagesnę ir kartu išlaikė jos filosofinę gelmę. Režisierius ir aktoriai iš lengvo atsitiktinės pažinties pokalbio kuria dainą apie žmonių reikšmę vienas kitam. "Žiema" skamba kaip vyro ir moters duetas. Jie susilieja kaip du poliai į vieną ir vėl staiga atsiskiria. Ågot Sendstad ir Øysteino Røgerio vaidmenys spektaklyje tampa apibendrintais vyro ir moters ženklais. Koršunovas suteikia trapios vilties šiai sunkiai meilei. Gintaro Sodeikos šiam spektakliui sukurta muzika tarsi papildo žodžius, užbaigia nebaigtus sakinius, pasakydama tai, ko nepasako personažai. Tai pirmasis Fosse spektaklis, kuriame tiek daug muzikos. Paprastai jo pjesės buvo vaidinamos visai be muzikos ir dėl to turėjo dar vieną kritikų pavadinimą - "tylos spektakliai". Koršunovas režisuoja džiaugsmingesnį Fosse, čia žiema jau artėja pavasario link. Ši "Žiema" - apie meilę, kuri yra per graži, kad galėtų būti tiesa, ir per skaudi, kad būtų sapnas.

"Durnių mokykla"

Vizualios asociacijos pagal Sašos Sokolovo romaną

Formalnyj teatr (Rusija)

Režisierius - Andrej Mogučij

Gegužės 18 d. 18 val. Jaunimo teatre

"Formalnyj teatr" - pirmasis nepriklausomas teatras Sankt Peterburge. Jo įkūrėjas ir meno vadovas Andrejus Mogučij yra vienas žymiausių naujosios rusų teatro kartos menininkų. Garsiausias "Formalnyj teatr" spektaklis "Durnių mokykla" apdovanotas "Auksinio sofito" ir "Auksinės kaukės" premijomis, pagrindiniu Edinburgo festivalio prizu "Edinburgh Fringe First Award", taip pat Belgrado tarptautinio teatro festivalio "BITEF" Grand-prix. "Durnių mokykla" - vienas iš retų spektaklių, kurie įsirėžia į atmintį labai ilgam. Sapniškas šio spektaklio vaizdingumas panašus į haiku. Už plonučio praeities šydo Andrejus Mogučij surenčia praeities namus, Tarkovskį primenančią judančių kambarių virtinę. Žiūrovai prisimena drauge su aktoriais, savos vaikystės nutikimus lygina su tuo, ką prisimena pagrindinis herojus, sapnų veidrodyje suskilęs į du personažus.

Thomas Bernhard. "Minetti"

Šiaulių dramos teatras

Pjesės skaitymas

Režisierius - Sigitas Račkys

Vaidina Pranas Piaulokas ir kiti Šiaulių dramos teatro aktoriai

Gegužės 19 d. 18 val. Menų spaustuvėje

Pjesės "Minetti" herojaus prototipas - vienas garsiausių vokiečių aktorių Bernhardas Minetti (1905-1998). Senas aktorius, nevaidinantis jau trisdešimt metų, viską palieka ir vyksta į mažą pajūrio miestelį, kad susitiktų su režisieriumi, neva siūliusiu suvaidinti jam karaliaus Lyro vaidmenį. Kadaise buvęs garsus aktorius pamirštas ir scenos, ir publikos. Publika jam dabar - tik jo paties atvaizdas veidrodyje. Pjesėje Minetti tampa tuo, kuo niekada ir nesiliovė būti - Artistu. Ir visai nesvarbu, kad jis daugiau niekada scenoje nebeužsidės specialiai jam sukurtos karaliaus Lyro kaukės, paverčiančios jį scenos Dievu. Vienam vakarui Minetti grįžta į gyvenimo sceną ir vaidina atsitiktiniams viešbučio svečiams, kad čia pat visiems laikams atsisveikintų su teatru. Su netikėta meile Thomas Bernhardas siūlo teatrui beprotišką ir stebuklingą vakarą.

Inga Ābele. "Jazmina"

United Intimacy (Latvija)

Bendradarbiaujant su Nacionaline Latvijos opera

Režisierius - Viesturs Kairišs

Gegužės 20 d. 18 val. Jaunimo teatre

Prozininkė, poetė ir dramaturgė Inga Ābele priklauso jauniausiajai latvių rašytojų kartai ir yra laikoma viena populiariausių, originaliausių ir produktyviausių autorių. Jos atėjimas į dramaturgiją susijęs su šiuolaikinio latvių teatro ir kino režisūros lyderiu Viesturu Kairišu, pasiūliusiu dalyvauti rašant scenarijų vienam jo filmui. Kaip dramaturgė, Inga Ābele debiutavo 2000 m. pjese "Tamsieji elniai". Viesturo Kairišo "Naujajame Rygos teatre" režisuoto spektaklio premjera įvyko 2001 m. tarptautiniame teatro festivalyje "HOMO NOVUS". 2002 m. spektaklis dalyvavo "Bonos bienalėje".

Naujosios dramos akcijoje įvyks pjesės "Jazmina" premjera. Spektaklis sukurtas iš atskirų pagrindinės herojės Jazminos sąmonės fragmentų, kuriuose - keletas svarbiausių jos gyvenimo dienų. Čia susitinkantys ekscentriški žmonės iš tikrųjų šiandien atrodo nebeegzistuojantys. Jie vis kalba, daugiausia apie meilę, erzindami vienas kitą ir beveik nieko nedarydami. Kažkas juos sieja, bet jie beviltiškai susipainioję savo bejėgiškume. Visi dėl kažko kovoja, bet nė vienas negali susitvarkyti su savimi. Šis keistas spektaklis yra muzikalus, geidulingas ir intymus, pamfletiškas ir kupinas energijos.

Roland Schimmelpfennig. "Arabiška naktis"

Muzikos akademija

Spektaklio eskizas

Režisierius - Cezaris Graužinis

Vaidina Muzikos akademijos aktoriai magistrantai

Gegužės 21 d. 18 val. Jaunimo teatre, Salėje 99

Pjesė "Arabiška naktis", kurios premjera Štutgarto "Staatstheater" įvyko 2001 m., buvo pastatyta daugiau kaip penkiolikoje Vokietijos bei Austrijos teatrų ir 2001 m. nominuota "Metų pjesės" apdovanojimui. Šiuolaikinio didmiesčio daugiaaukščio kasdienės gyvenimo istorijos pjesėje pavirsta neįtikėčiausiais ir magiškais įvykiais, tarsi atkeliavusiais iš Šecherezados "Tūkstančio ir vienos nakties". Modernus šiuolaikinio gyvenimo ritmas ir įvaizdžiai susipina su archajiškų pasakų stebuklais bei intrigomis ir jaunų žmonių gyvenimą paverčia magiškuoju realizmu, o jų kasdienybę - mūsų dienų "Arabiška naktimi".

Cezaris Graužinis: "Arabišką naktį" turbūt derėtų vadinti eksperimentine pjese, nes ji parašyta labai neįprastai. Neįprasta ir forma, ir tematika. Visiškai neaišku, kaip ją reikia statyti. Sunkiai galėčiau ją sieti su kokia nors dramaturgijos tradicija ar su kuo nors lyginti. Aišku viena - tai kūrinys teatrui, ir jis sugestyvus. Repetuodamas pradėjau domėtis, kokiomis priemonėmis teatre galima kurti sapnus. Ši pjesė ir pati siūlo pasinaudoti tam tikromis priemonėmis, ir mes jas išbandysim. Eksperimentuodami pamėginsim papasakoti sapnus apie sapnuojančius..."

George Büchner. "Voicekas"

Kajaani miesto teatras (Suomija)

Režisierius - Kristian Smeds

Gegužės 22 d. 18 val. Jaunimo teatre

Kristianas Smedsas - žymiausias šiuolaikinis suomių dramaturgas ir režisierius, populiaraus Takomo teatro Helsinkyje įkūrėjas. Iki šiol garsiausias Smedso spektaklis "Dėdė Vania" apkeliavo daugelį tarptautinių festivalių ir 2000 m. buvo parodytas "LIFE" festivalyje Vilniuje. 2001 m. Smedsas persikėlė iš Helsinkio į Suomijos provinciją ir pradėjo vadovauti Kajaani miesto teatrui. Naujausio Smedso spektaklio "Voicekas" premjera įvyko 2003 m. vasario mėnesį. Naujosios dramos akcijoje įvyks šio spektaklio tarptautinė premjera.

Kristian Smeds: "Vienas iš raktų į šią pjesę man yra roko muzika. Scenas konstruojame kaip atskiras dainas. Spektaklis gimsta kaip savotiškas teatro, koncerto, realybės šou ir radijo teatro hibridas. Man labai svarbus "Voiceko" ryšys su šiandieniu Suomijos, tiksliau - Vakarų Suomijos, gyvenimu. Aš pertvarkiau visą pjesės kompoziciją, daug ką išmečiau, pakeičiau santykius. Taip pat pridėjau savo teksto, parašyto vietiniu dialektu. Voicekas nėra silpno proto, jis tiesiog įvarytas į kampą, neturintis darbo mūsų dienų jaunuolis. Ir viskas, ką Voicekas mato, jį tiesiog veda į pamišimą. Man tai yra nužudymo motyvas."

Lietuvos radijo 1-oje programoje gegužės 25 d. 13 val. bus pristatyta K. Smedso pjesė "Sušalę paveikslai" (rež. R. Kudzmanaitė), 1998 m. pripažinta geriausia Europos radijo pjese.

Marius Ivaškevičius. "Madagaskaras"

Vilniaus mažasis teatras

Pjesės skaitymas

Režisierius - Rimas Tuminas Vaidina Vilniaus mažojo teatro aktoriai

Gegužės 23 d. 18 val. Vilniaus mažajame teatre

Marius Ivaškevičius: "Pjesėje Madagaskaras yra simbolinė vieta Lietuvai perkelti. Nors tarpukariu kai kurių visuomenės veikėjų ši vieta anaiptol nebuvo laikoma simboline. Tuomet geografo Kazio Pakšto idėja apie lietuvių kolonizaciją Afrikoje buvo labai gyvybinga ir aktuali. Lietuva matė save kaip izoliuotą tautinę salą tarp didelių tautų, tad iš tiesų ar nevertėjo jos įkelti į tikrą salą? Mes su režisieriumi tarpukario Lietuvą pamatėme kaip reiškinį, kuriam ieškoma pritaikymo. Tos dvidešimt metų trukusios paieškos, aišku, juokingos, bet kartu labai gražios. Tam tikra prasme dabar mes vėl imame ieškoti to, kas tada nebuvo rasta. Skaityme, kurį publika pamatys Naujosios dramos akcijoje, turbūt bus daugiau juoko, bet paskui, jam virtus spektakliu, atsiras graudumo, liūdesio."

Rimas Tuminas: "Jau statydamas "Lituanicą", "užsikabinau" už šios temos. Visiems mums artima svajonė apie laisvę, amžiną ramybę, amžiną saulę. Labai "lietuviška" svajonė sušilti, nusimesti apdarus. O ten juk amžina vasara, siūlanti kūno ir dvasios šilumą. Ten neįsivaizduoji savęs arba kaimyno pikto, ten, atrodo, neįmanoma susibarti. Į bet kokį istorinį kontekstą nuklysdamas kartu grįžti į savo vaikystę. Savo vientisumo negalime užčiuopti apsiriboję vien gimimo data. Visi mes iš kažkur seniau."

Tankred Dorst, Ursula Ehler. "Merlinas, arba Nusiaubta šalis"

Menų spaustuvė

Pjesės skaitymas

Režisieriai - Gintaras Varnas, Mantas Pagalys

Vaidina Saulius Balandis, Andrius Bialobžeskis, Viktorija Kuodytė ir kiti

Gegužės 24 d. 18 val. Menų spaustuvėje

Rašytojas, scenarijaus autorius, režisierius ir vertėjas Tankredas Dorstas laikomas vienu reikšmingiausių pokario metų vokiečių dramaturgų ir minimas greta Heinerio Müllerio. Dorsto pjesės yra išverstos į daugelį kalbų ir taip dažnai statomos Vokietijoje bei kitose šalyse, kad rašytojas dažnai vadinamas "labiausiai statomu vokiečių dramaturgu". Teatre Dorstas bendradarbiavo su Peteriu Zadeku, Patrice`u Chéreau, Robertu Wilsonu. Nuo 1992 m. Dorstas dėsto dramaturgiją Berlyno aukštojoje menų mokykloje, kur pas jį mokėsi nemažai jaunosios kartos vokiečių dramaturgų, tarp jų ir Lietuvos publikai gerai žinomas Marius von Mayenburgas. Nuo 1992 iki 2002 m. Dorstas kartu su Ursula Ehler ir Manfredu Beilharzu vadovavo garsiam naujosios dramaturgijos festivaliui "Bonos bienalė".

Garsiausia Tankredo Dorsto pjesė "Merlinas" - tai viduramžius ir mūsų dienas jungianti gigantiška dramaturginė misterija, vaizduojanti utopijos atsiradimą ir žlugimą. "Merlino" projektas taps Menų spaustuvės inicijuotos tęstinės meninės programos "Pravda", skirtos buvusią "Tiesos" spaustuvę paversti šiuolaikinio meno centru, įvadu. Į pirmąjį Tankredo Dorsto pjesės Lietuvoje pristatymą atvyks pats dramaturgas - vienas įtakingiausių šiuolaikinio vokiečių teatro ideologų. Projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su Goethe`s institutu.