Teatras

„Menų spaustuvė“ pristato kitokį teatrą

anonsai

iliustracija
„Stumbras ant taburetės“

Duris pravėrusi „Menų spaustuvė“ šį vakarą parodys du iš Kauno atvažiuojančius spektaklius: 18 val. – silikoninių lėlių performansą „Stumbras ant taburetės“, o 19.30 – Gintaro Varno „Žvaigždžių krušą“.

Audiovizualinio performanso „Stumbras ant taburetės“ premjera trina ribas tarp realybės ir fikcijos, tarp meno ir nemeno, tarp teatro ir neteatro. Spektaklyje, telpančiame į vieną lagaminą, vaidina miniatiūrinės silikoninės lėlės, kurios kalba citatomis iš nūdienos spaudos, vartoja alkoholį ir mąsto apie savižudybę, gimdo ir žūsta po automobilio ratais. Tokia lietuviška realybė gyvai kuriama ir transliuojama vaizdo projektoriuje, o jai akompanuoja gyva muzika ir garso efektai.

„Stumbras ant taburetės“ paremtas tikrais įvykiais: 2007 m. sausio 28 d. Kėdainių girininkijoje Norvegijos pilietis N.K.E. nušovė stumbro patelę. Išplėtodama šį įvykį iki valandos trukmės spektaklio, kūrybinė grupė pagrindiniu veikėju pasirenka našlį Stumbrą, po žmonos netekties skandinantį sielvartą butelyje ir ieškantį prieglobsčio alkoholikės Ežiukės, seksualiosios Blizgės bei šamanės Vovieros glėbyje, į kurios juodąją skylę jis galiausiai patenka ir atgimsta. Fantasmagoriškoji „Stumbro ant taburetės“ drama verčia žiūrovus susimąstyti, kur vis dėlto yra moters širdis, kodėl Pelėnų gyventojai įvykdė masinės savižudybės aktą ir kodėl keliai pilni suvažinėtų ežiukų.

iliustracija
„Žvaigždžių kruša“

Kaunietės dailininkės-grafikės ir performansų kūrėjos Auksės Petrulienės inicijuotas „Psilikono teatras“ nuo 2005 m. kuria viešus pasirodymus meno nepaliestose erdvėse – Šilainių daugiabučių kiemuose Kaune, sporto klubo baseine. Akcijų tikslas – priartinti šiuolaikinį meną prie dabarties žmogaus poreikių ir, kaip teigia jų internetinis puslapis, „pakoreguoti liūdesio raukšlės subjaurotą lietuvių tautos veido tarpuakį meninio silikono implantu“. Šie jauni ir entuziastingi kūrėjai tiki, kad šiuolaikinis menas gali būti vartojamas kaip daugelio visuomenę žudančių psichologinių problemų priešnuodis.

„Stumbras ant taburetės“ rodomas šiandien „Menų spaustuvės“ Kitoje salėje. O gyvo meno ištroškę žiūrovai galės pamatyti ir Kauno valstybiniame dramos teatre sukurtą Gintaro Varno režisuotą dviejų dalių spektaklį „Žvaigždžių kruša“. Tai ne tik pirmas bandymas Lietuvos scenoje paanalizuoti realybės šou fenomeną, bet ir televizijos užkulisių skrodimas bei jaunosios kartos vertybių skalė jaunų aktorių, režisieriaus ir scenarijaus autorės Gabrielės Labanauskaitės akimis.

Šią savaitę taip pat rodomi spektakliai Aido Giniočio „Atviras ratas“, Cezario Graužinio „Lietuvos diena“ bei Beno Šarkos „Kas lieka, kai nieko nelieka“.

Išsami renginio programa – www.menuspaustuve.lt.

Kristina Savickienė