Teatras

Agathos Christie "10 indėniukų" Kauno dramos teatre

premjeros

iliustracija
Scena iš spektaklio "10 indėniukų"

Lietuvos teatro scenoje jau seniai nevaidintas detektyvas. Šią spragą nusprendė užpildyti režisieriai Gintaras Varnas ir Rokas Ramanauskas, pasišovę Kauno valstybiniame dramos teatre pastatyti vieną įspūdingiausių Agathos Christie kūrinių "10 indėniukų" (vertė Aivaras Mockus). Didžiojoje teatro scenoje statomas spektaklis turėtų nustebinti ne tik detektyvo gerbėjus, bet ir skeptikus.

Agatha Christie parašė per aštuoniasdešimt detektyvinių romanų. Pagal "10 indėniukų" rašytoja sukūrė ir pjesę. Kūrinio pavadinimas keitėsi net kelis kartus. Originalus pavadinimas "10 negriukų", dėl korektiškų sumetimų virtęs "10 indėniukų", vėliau buvo išleistas prieštarų nebekeliančia antrašte "…ir tada nebeliko nė vieno". Tai paskutinė siužete kartojamos skaičiuotės frazė.

Agathos Christie gerbėjo G. Varno nuomone, tai vienas juodžiausių ir labiausiai intriguojančių detektyvų literatūros istorijoje. Personažai patenka į salą, iš kurios nėra kaip išvykti (tokia istorija galėjo atsitikti tik iki mobiliųjų telefonų eros), visi jie kalti ir visi nužudomi. Net ir pats žudikas tampa savo idée fixe auka. Režisierius juokauja, kad šiuo spektakliu tęsia kaltės ir atpirkimo temą, kurią užmezgė statydamas Jeano-Luco Lagarce’o "Tolimą šalį" ir išvystė Fiodoro Dostojevskio "Nusikaltime ir bausmėje". Tik čia egzistencinės temos perkeltos į detektyvo terpę. Anot G. Varno, "Indėniukai" nėra tipiškas detektyvas – greičiau siaubo atmosferos kupinas trileris, alsuojantis beprotiška bausmės už įvykdytus nusikaltimus baime.

Abu režisieriai įsitikinę, kad "10 indėniukų" – labai gerai sukalta klasikinė drama. Savo taisykles čia diktuoja detektyvo žanras. Anot R. Ramanausko, statant "10 indėniukų" teko prisiminti logiką – savo personažus aktoriai čia turi stumdyti atsargiai, apdairiai, tarsi žaisdami šachmatais. Bene didžiausias krūvis ir tenka aktoriams, nuo jų vaidybos tikslumo priklauso įtampos laukas scenoje. Juolab kad šiame spektaklyje pagrindinio personažo nėra, šį vaidmenį atlieka visas aktorių ansamblis. Žaidime dalyvauja Liubomiras Laucevičius, Sigitas Račkys, Algirdas Masiulis (grįžtantis į sceną po netrumpos pertraukos), Algirdas Pintukas, Goda Piktytė, Daiva Rudokaitė, Sakalas Uždavinys, Dainius Svobonas, Gintaras Adomaitis, Robertas Vaidotas, Gražina Balandytė, Vilija Grigaitytė, Ričardas Vitkaitis, Egidijus Stancikas, Tomas Erbrėderis, Liucija Rukšnaitytė ir Audrė Paškonytė.

Spektaklio scenografiją sukūrė dailininkė Kotryna Daujotaitė, kostiumus ir grimą – dizaineris Juozas Statkevičius, Kauno dramos teatre bendradarbiavęs su G. Varnu spektaklių "Heda Gabler", "Tolima šalis", "Gedulas tinka Elektrai" ir "Donja Rosita" pastatymuose, muziką parašė kompozitorius Giedrius Puskunigis.

Jurga Knyvienė