Dailė

Stichijų triumfas

Lidos Kuzmienės paroda "Kvadrato" lauko galerijoje

Rita Mikučionytė

iliustracija
Lidos Kuzmienės keramika "Kvadrato" lauko galerijoje

Paprastai, kai kalbame apie keramiką, prisiliečiame prie pirmapradžių stichijų – žemės, vandens, oro, ugnies – ženklų. Kaskart, kai ištraukiame išdegtą formą iš krosnies, esame nustebinti nenuspėjamų paviršiaus raštų, todėl lemtingo atsitiktinumo momentas žavi ne vieną menininką. Keramikė Lida Kuzmienė sako: "Per mano rankas, vėliau ugnį ir vandenį perėjusioms formoms leidžiu nevaržomai skleistis, pasireikšti jų žemiškai prigimčiai… Žiūriu į savo lipdomus daiktus kaip į gyvybės turinčias formas, kurios gali augti, judėti, sustingti ar būti laisvos. Noriu, kad mano vazos ir indai atrodytų ne sukurti, bet natūralūs, tarsi patys būtų užaugę ir subrandinti ugnies." Šios stichijos magija skatina autorę rinktis juodosios keramikos, raku ir anagamos technikas.

Per Užgavėnes atidaryta Lidos Kuzmienės keramikos paroda "Ugnies šnabždesiai" eksponuojama patrauklioje kompaktiškoje erdvėje – "Kvadrato" lauko galerijoje šalia Vilniaus centrinio knygyno. Ši "Lietuvos telekomo" mecenuojama paroda tęsia Danijos kultūros instituto ir kultūrinių iniciatyvų grupės "Kvadratas" metinį renginių ciklą, skirtą H.Ch. Anderseno 200-osioms gimimo metinėms Lietuvoje pažymėti. "Kvadrato" lauko galerija – nauja galimybė pristatyti dailės kūrinius visuomeninėje erdvėje. Daugelis iki šiol prisimena jos pradžią – 2001-aisiais surengtą keramiko Tomo Daunoros parodą "Tylos siluetai" S. Daukanto aikštėje. Reprezentacinė vieta ir demokratiška, visiems prieinama ekspozicija. 2003–2004-aisiais kilnojama stiklo galerija apkeliavo kitus Lietuvos miestus – Panevėžį, Alytų, Klaipėdą, Šiaulius, buvo rodomi vietinių keramikų darbai. Šiandien tai, kas vyksta lauko galerijoje, galime stebėti interneto svetainėje www.takas.lt, o patikusių darbų kainas greitai sužinosime adresu www.ceramics.lt ir galėsime įsigyti. Apskritai naujų netradicinių parodų erdvių atsiradimas ir plėtojimas – labai pažangus reiškinys, turint omenyje dailininko, visuomenės ir miesto ryšių problemas. Naudojant stiklą galima kurti įvairias mobilias sistemas, suteikiančias miesto erdvėms jaukumo, stiprinančias saugumo jausmą, pagaliau tampančias nauju traukos centru, bendravimo zona. Kol kas kultūrinių iniciatyvų grupė "Kvadratas" rengia daugiausia keramikos parodas, kuriose eksponuojami autoriniai, ne tiražiniai darbai, atlikti įvairiomis keramikos technologijomis.

iliustracija
P. Katausko nuotraukos

Parodoje "Ugnies šnabždesiai" matome skirtingų kūrybos periodų darbus. Autorė daugiau nei prieš tris dešimtmečius baigė dabartinę Vilniaus dailės akademiją, surengė ne vieną parodą, dalyvavo daugelyje keramikos simpoziumų. Įvairių formų ir dekoro darbai žavi technologijos išmanymu: tai ir pusmetrinės lipdytos, natūralios rusvos spalvos, intensyvios žydros glazūros šamotinės vazos, ir molio glazūra dekoruoti juodosios keramikos indai, ir nedideli anagamos bei mėgstamiausios raku technikos indeliai, dekoruoti redukcinėmis ir blizgiomis glazūromis. Tačiau visiems Lidos Kuzmiemės kūriniams būdingas kerintis archaiškumas. Nesudėtingos vertikalios ar apvalios lipdytų indų formos, geometrinių raštų dekoras, įspūdingos glazūros ir paviršiai pabrėžia dominuojantį skulptūrinės keramikos pamatą, kuris tarsi užliejamas spalvų ir faktūrų. Tai unikali ir baltų, ir senovės Rytų kultūrų jungtis, sustiprinanti dvilypį archaikos ir modernumo pojūtį, o istorizmo atšvaitus subtiliai pabrėžia ir stiklu įrėminta erdvė.