Teatras

"Grafas Liuksemburgas"

premjeros

Kauno valstybinis muzikinis teatras gruodžio 7, 8 d. 18 val. kviečia į premjerą - vieną žymiausių austrų kompozitoriaus Franzo Lehįro operetę "Grafas Liuksemburgas". Ši operetė neprarado populiarumo ir prabėgus beveik šimtmečiui po pirmo jos pastatymo, kiekviena nauja jos interpretacija žavi vis kitus žiūrovus.

"Grafo Liuksemburgo" premjera įvyko 1909 m. lapkričio 12 d. Vienos teatro scenoje. Librete atsispindi XX a. pradžios Paryžiaus atmosfera ir šiam laikui būdinga muzika. Spektaklis sulaukė stebinančio pasisekimo - publika prašė kartoti kiekvieną muzikinį numerį. Pirmasis pastatymas parodytas 300 kartų, vėliau operetė greitai peržengė Austrijos sienas, sulaukdama didžiulio susidomėjimo Europos teatruose.

Lietuvoje "Grafas Liuksemburgas" pirmą kartą pastatytas 1942 m. Valstybės teatre (režisierius Stasys Dautartas, dirigentas Juozas Pakalnis, dailininkas Romanas Krinickas). Pagrindinius vaidmenis tuomet atliko Gražina Matulaitytė ir Rostislavas Andrejevas. Vėliau operetė sulaukė dar trijų interpretacijų - 1944 m., 1963 m., 1985 m., o jas pateikė režisieriai S. Dautartas, R. Andrejevas, V. Staknys ir dirigentai J. Dautartas, J. Indra, S. Domarkas. Pagrindines partijas operetėse dainavo įvairių kartų Kauno muzikinio teatro artistai: V. Kudabaitė, M. Dambravičiūtė, S. Repečkaitė, M. Žilionytė, D. Dirginčiūtė, V. Sagaitytė, V. Rimkevičius, V. Blažys, M. Rekys, G. Maciulevičius. Keletą kartų 1985 m. pastatyme grafo Renė vaidmenį atliko ir garsus rusų baritonas Gerardas Vasiljevas.

Šį sykį operetės statytojai - režisierius Gintas Žilys, dirigentas Julius Geniušas ir vilnietė dailininkė Virginija Idzelytė - žada pateikti gaivesnę, modernesnę ir režisūros, ir spektaklio scenovaizdžio prasme kūrinio interpretaciją. Beje, dailininkei V. Idzelytei, teatralų pažįstamai išradingai dramos spektaklių scenovaizdžio kūrėjai, operetė "Grafas Liuksemburgas" bus jau antrasis bandymas interpretuoti jai iki šiol šiek tiek svetimą lengvąjį sceninį žanrą.

Šiam operetės pastatymui Violeta Sagaitytė parašė naują libretą, remdamasis Alfredu Maria Willneriu ir Robertu Bodanzkiu. Pagrindinius vaidmenis naujausiame populiarios operetės pastatyme atliks žavūs, jauni, bet žiūrovų simpatijas jau spėję pelnyti artistai ir prityrę operetės meistrai: N. Vilkanauskaitė, L. Pautienius, G. Žalys, G. Pečkytė, K. Siurbytė, K. Zmailaitė, K. Alčauskis, R. Baranauskas, Ž. Voronovas, D. Dirginčiūtė, R. Tallat-Kelpšaitė, T. Ladiga, G. Maciulevičius, J. Malikonis ir kiti.

KVMT inf.

Jaunimo teatre - debiutų zona

Gruodžio 7 d. 18 val. Jaunimo teatro "Salėje 99" prasideda naujas projektas. Jo tikslas - atgaivinti kamerinę "Salę 99", išdažyti ją linksmomis spalvomis ir paversti atvira kūrybos zona, kurioje jaunieji menininkai galės pristatyti teatro, šokio, muzikos, literatūros, dailės projektus.

Projektas "Debiutų zona" leis įvairiose kūrybos srityse savo jėgas bandantiems jauniems menininkams atrasti savo žiūrovą ir paversti jį bendraautoriu. Projekto šūkis - "Mes kuriame - reaguokite!" tiesiogiai skirtas auditorijai, nes organizatoriai siekia, kad šis projektas ne tik pristatytų spektaklius, bet ir sukeltų atviras diskusijas su žiūrovais. Kadangi orientacinė publika - jaunimas, o spektakliai-eskizai skirti būtent jiems, jaunų žmonių nuomonė ir pasaulėjauta ypač svarbi. Po spektaklių vyks diskusijos, žiūrovai galės išsakyti savo nuomonę apie matytą spektaklį, jo aktualumą ir svarbą, kalbėsis su kūrybine grupe. Tikimasi, kad įsiklausę į jaunus žmones režisieriai atidžiau rinksis medžiagą, jos pristatymo būdus. "Debiutų zonos" tikslas - rodyti spektaklius, kurie aktualūs ne tik juos kuriantiems menininkams, bet ir tikslinei žiūrovų grupei.

Gruodžio 7 d. (šeštadienį) 18 val. rodomas spektaklis skirtas būtent jauniems, savų istorijų ir savos tiesos ieškantiems žiūrovams. Į tokią auditoriją orientuojasi režisierius Albertas Vidžiūnas, sukūręs savąją "Mamutų šalį". Jos pagrindu tapo poeto Sigito Gedos "Jotvingių mišios" ir Broniaus Kutavičiaus muzika.

A. Vidžiūno "Mamutų šalyje" pats režisierius vaidina personažą, pavadintą Šunsnukiu, Beprotėlės vaidmenį kuria profesionali modernaus šokio atlikėja Goda Laurinavičiūtė, o Svetimšalį įkūnys neprofesionalus aktorius - japonas Fumito Tomoya. Pats režisierius sako, kad jo sukurto spektaklio siužetas visiškai paprastas - kažkur Lietuvos miško glūdumoj gyvena Beprotėlė ir Šunsnukis. Savo mažą pasaulėlį jie įprasmina kalba, žodžiais, garsais arba šokiu, ritualais, žaidimais. Ši pora sulaukia Svetimšalio. Kas atsitinka susidūrus šiems dviems pasauliams?

Ingrida Daunoravičiūtė