7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Klajoti po buvusį Vilniaus getą vėl kviečia garso patirtis „Glaistas“

Operomanija inf.
Nr. 9 (1330), 2020-03-06
Teatras Anonsai
Garso patirtis „Glaistas“. M. Endriuškos nuotr.
Garso patirtis „Glaistas“. M. Endriuškos nuotr.

„Glaistas“ <...> labai tikrai ir aiškiai byloja ne būtuoju laiku, bet apie dabartį“, – taip po rudenį vykusios garso patirties „Glaistas“ beta-versijos rašė teatro kritikė Rima Jūraitė. Kalendoriniam pavasariui prasidėjus, atsinaujinęs garsinis pasakojimas, menantis Vilniaus geto laikus ir atskleidžiantis čia gyvenusių žydų istorijas, reguliariai bus rodomas visą kovo mėnesį.

Fridos Sohat (g. 1929), Joshua Zako (g. 1929), Sores Voloshin (g. 1928) ir Barucho Shubo (g. 1924) – keturių Vilniaus gete gyvenusių žydų pasakojimai, užglaistyti miesto istoriniais sluoksniais, tapo dokumentine garso patirties inspiracija. „Glaisto“ autoriai – dramaturgas Rimantas Ribačiauskas, režisierius Mantas Jančiauskas ir kompozitoriai Jūra Elena Šedytė bei Andrius Šiūrys juos integravo į dinamišką meninę formą, reprezentuojančią trūkinėjančios istorinės atminties būvį.

„Glaisto“ muzikinis takelis – savotiškas kūrinio pasakotojas, formuojantis dramaturginę mintį. Muzika „Glaiste“ – tarsi istorijos pratęsimas, išreiškiantis tai, ko žodžiais pasakyti nepavyksta. Todėl, lyginant su rudeniniais kūrinio beta-versijos rodymais, ruošiantis pavasariniams nedidelių korekcijų sulaukė būtent „Glaisto“ garso takelis.

„Supratome, jog rudenį pasiekti kūrybiniai rezultatai tikrai įkūnijo didžiąją dalį mūsų užsibrėžtų tikslų. O jei dar kartą einančiam dalyviui pasirodys, jog muzikinėje kūrinio eigoje niekas iš esmės nepasikeitė, galėsime tai laikyti ženklu, patvirtinančiu, kad tai, kas buvo aktualu tuomet, mums vis dar tokia pačia išraiška aktualu ir dabar“, – pasakoja viena iš kompozitorių J. E. Šedytė.

Šios garso patirties atmosferos autentiškumą sustiprina ir tai, kad „Glaistas“ – akustiškai daugiakalbis, atliepiant daugiakultūrę miesto praeitį ir dabartį. Nenuostabu, kad dalyvavę šiame patyrime, nestokojo susižavėjimo būtent tokia Vilniaus žydų istorijos interpretacija.

„Geresnės dabartinės geto temos interpretacijos nesu patyrusi – nes tai, žinoma, totalus patyrimas. <...> Labai sudėtinga apeliuoti į jausmus jais nemanipuliuojant – o būtent tas ir pavyko šio kūrinio autoriams“, – savo socialinio tinklo paskyroje rašė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centro vadovė Lara Lempert.

„Tai, kaip jungiasi fantazija ir realybė, garsas ir judėjimas, pasakojimas ir vaizdas, kuria visiškai unikalią patirtį, nedaug panašią į tai, kas išgyvenama teatro ar kino salėje. Kai kas sakė: „jaučiausi kaip filmo viduje“. Tiesą sakant, tai labai sunku nupasakoti – reikia ateiti ir patirti patiems“, – žiūrovų reakcijas prisimena ir dramaturgas R. Ribačiauskas

Garso patirtis „Glaistas“ – kovo 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 13, 17, 19, 25 d. 19:00, 19:20, 19:40 val. Kelionės pradžia – Žydų kultūros informacijos centre (Mėsinių g. 3). Prodiuseris – Operomanija. Pagrindinis partneris – Žydų kultūros ir informacijos centras. Partneriai: LMTA Muzikos inovacijų studijų centras, Vilniaus teatras „Lėlė“, Audiovizualinių menų industrijos inkubatorius, Mama Studios. Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė. Bilietus platina „Tiketa“.

 

Žymos:
Operomanija inf.,
Garso patirtis „Glaistas“. M. Endriuškos nuotr.
Garso patirtis „Glaistas“. M. Endriuškos nuotr.