7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Spalvingasis spalis Paliesiaus dvare

Rengėjų inf.
Nr. 31 (1480), 2023-09-29
Muzika Anonsai
Trio „Meta“: Marija Pranskutė, Deividas Dumčius, Julija Bagdonavičiūtė. Organizatorių nuotr.
Trio „Meta“: Marija Pranskutė, Deividas Dumčius, Julija Bagdonavičiūtė. Organizatorių nuotr.

Paliesiaus dvaro koncertų salėje spalis bus ne ką mažiau spalvingas nei gamtos virsmai – laukia net penki skirtingi, bet savaip įstabūs koncertai! Pačią pirmą dieną pasirodys trys talentingi jaunosios kartos atlikėjai – trio „Meta“, kurie atliks skirtingų laikmečių kūrinius ir netgi vieną premjerą. Kitą savaitgalį pakviesime susitikti su smuikininku Gediminu Dalinkevičiumi, pianistu Povilu Jaraminu ir jų „Melodijų puokšte“ laisve, paprastumu, bet ir įvairove alsuojančiame koncerte. Mėnesio viduryje pasirodys pasaulinio lygio klasikinės gitaros ir liutnios virtuozas, dažnai pavadinamas geriausiu pasaulio liutnininku – Edinas Karamazovas iš Bosnijos ir Hercegovinos. Vėliau į dvarą pakviesime visus Ferenco Liszto gerbėjus susitikti su įžymia pianiste Mūza Rubackyte, „viena geriausių gyvųjų Liszto atlikėjų“, ir Lisztofonijos konkurso laureatais. O mėnesį užbaigs Šveicarijos pianistų Judith Wegmann ir Simono Bucherio duetas, kuris atliks vieną svarbiausių minimalistinės muzikos kūrinių fortepijonui – Simeono ten Holto „Canto Ostinato“.

Spalio 1 d., 14 val. – trio „Meta“ koncertas „Café Music“. Trys jaunosios kartos atlikėjai – smuikininkė Marija Pranskutė, violončelininkas Deividas Dumčius ir pianistė Julija Bagdonavičiūtė, pradėję bendrą veiklą 2018 m., dabar yra vienas perspektyviausių, aktyviai koncertuojantis fortepijoninis trio. Ansamblis pelnė aukščiausias prizines vietas tarptautiniuose konkursuose Lietuvoje, Estijoje, Švedijoje, tarptautinį pripažinimą tokiuose svarbiuose kamerinės muzikos festivaliuose kaip „Harmos“ (Porto, Portugalija) bei ISA (Reichenau, Austrija), kuriame ansamblis buvo apdovanotas ir publikos simpatijų prizu. Muzikologės Aušros Strazdaitės teigimu, „tokio aukšto lygio trio atliekama muzika yra tiesiog būtina tiek galvai, tiek sielai.“

Paliesiaus dvare trio pakvies klausytojus pasinerti į skirtingais laikotarpiais sukurtus kamerinės muzikos šedevrus. Vienas jų – Felixo Mendelssohno fortepijoninis trio Nr. 1, iki šiol laikomas vienu didingiausių šio žanro kūrinių. Jis kontrastingai dera su amerikiečių kompozitoriaus Paulo Schoenfieldo „Café Music“, kuriame nuo pat pirmųjų akordų juntama stipri džiazo ir svingo įtaka. Skambės ir lietuviška premjera – kompozitoriaus Andriaus Šiurio būtent šiam ansambliui parašytas kūrinys.

Spalio 7 d., 16 val., laukiame smuikininko Gedimino Dalinkevičiaus ir pianisto Povilo Jaramino koncerto „Melodijų puokštė“. Smuikininkas Gediminas Dalinkevičius buvo Kauno kamerinio orkestro įkūrėjas, meno vadovas, dirigentas. Jis vienas pirmųjų Paliesiaus dvaro studijoje įrašė kamerinės muzikos kompaktinių plokštelių bei su kitais atlikėjais padovanojo klasikinius koncertus virš 6 000 Aukštaitijos moksleivių. Pianistas Povilas Jaraminas, apdovanotas Gedimino ordino medaliu, yra puikus improvizatorius ir džiazo interpretatorius, vienas pirmųjų džiazo puoselėtojų Lietuvoje.

Muzikai atliks koncertines pjeses smuikui ir fortepijonui bei solo fortepijonui. Pasak jų, tai graži muzika, nepretenduojanti į kažką ypatingo, bet patikrinta laiko, gyvenimo. Atlikėjams svarbiausia bendrauti su publika, išlaikyti ryšį ir dėmesį. Pailsėti ir pabendrauti. Ir galbūt, sutapus emocijoms, pajusti bendrumą – juk tai pačios gražiausios bendrystės akimirkos.

Spalio 14 d., 18 val., į Paliesiaus dvarą iš Bosnijos ir Hercegovinos pirmą kartą atvyksta klasikinės gitaros ir liutnios virtuozas Edinas Karamazovas. Meistriškai įvaldęs ne vieną senąjį ir šiuolaikinį styginį instrumentą, išleidęs daug kompaktinių plokštelių su įvairiais atlikėjais, susilaukęs nuostabaus kritikų įvertinimo – tai talentas, kurį išgirsti tikra privilegija. Karamazovo virtuoziški pasirodymai sulaukė ypatingo kritikų pripažinimo Europoje ir Amerikoje. Tai talentingas interpretuotojas ir rečitalių atlikėjas, koncertavęs Amsterdamo „Concertgebouw“, „Wigmore Hall“, Berlyno filharmonijoje, Berlyno „Konzerthaus“, Vienos „Konzerthaus“, Miuncheno „Herkulessaal“, taip pat tokiuose festivaliuose kaip Šlėzvigo Holšteino, Reingau, Mozelio, Žemutinės Saksonijos, Stambulo Bacho, Espinjo ir kituose. Jis taip pat koncertavo ir įrašinėjo su žymiausiais tarptautiniais senosios muzikos ansambliais ir menininkais, tarp kurių verta paminėti „Hilliard Ensemble“, „Hesperion XX“ ir Stingas.

Spalio 21 d. nuo 14 val. klausytojų laukia susitikimas su pianiste, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureate Mūza Rubackyte bei „Lisztofonijos“ konkurso laureatais. 14 val. įvyks M. Rubackytės knygos „Gimusi po fortepijonu“ pristatymas su žurnalistu Valdu Puteikiu (ir autografų metas), o 16 val. koncertas „Ar jūs mylite Lisztą?“, kuriame be M. Rubackytės ir „Lisztofonijos-4“ konkurso laureatų dalyvaus „Lisztofonijos“ idėjos autorė bei kuratorė pianistė Eglė Andrejevaitė, svečiuosis konkurso „Lisztofonija-3“ laimėtojas Simonas Poška (Lietuva, Vokietija). Tai koncertas visiems, mylintiems klasikinę muziką ir Lisztą!

Mūza Rubackytė – pasaulyje pripažinta Liszto muzikos ekspertė, 2020 m. pelniusi Didįjį „Liszt Records“ konkurso prizą Budapešte.  Už Liszto kūrybos ir vengrų kultūros sklaidą pasaulyje 2012 m. M. Rubackytei įteiktas Vengrijos kultūros ministerijos prizas „Pro Hungarica“, o 2020-aisiais įrašytas kompaktinis diskas „De la valse á labîme“ pelnė 41-ojo tarptautinio Liszto įrašų vertinimo Didįjį prizą.

Spalio 28 d., 16 val., Paliesiaus dvare suskambės Šveicarijos pianistų Judith Wegmann ir Simono Bucherio duetas, kuris atliks Nyderlandų kompozitoriaus Simeono ten Holto opusą „Canto Ostinato“ – vieną svarbiausių minimalistinės muzikos kūrinių fortepijonui. Pianistė Judith Wegmann, įvairių konkursų ir stipendijų laureatė, geba pereiti nuo vieno žanro prie kito, jos projektai yra labai įvairūs ir pasižymi klasikinės muzikos, naujosios muzikos ir laisvosios improvizacijos variacijomis. Pastaruosius kelerius metus J. Wegmann labiausiai domino laiko tema. Ji ieško atsakymų į visus muzikinius klausimus šia tema, kuria įvairius projektus remdamasi rezultatais. Šveicarijos pianistas Simonas Bucheris yra geidžiamas solistas, improvizatorius, kamerinis muzikantas ir akompanuotojas, vadinamas „impresionistinės atmosferos sukūrimo meistru“. Daug jo koncertų buvo transliuojami per radiją (SWR, ORF, Space 2, DRS 2), keli kompaktiniai diskai išleisti su „ARS Produkton“, „Orchid Classics“ ir „Carus“ įrašų leidyklomis.

Žymos:
Rengėjų inf.,
Trio „Meta“: Marija Pranskutė, Deividas Dumčius, Julija Bagdonavičiūtė. Organizatorių nuotr.
Trio „Meta“: Marija Pranskutė, Deividas Dumčius, Julija Bagdonavičiūtė. Organizatorių nuotr.
Gedimino Dalinkevičiaus ir Povilo Jaramino koncertas „Melodijų puokštė“. Organizatorių nuotr.
Gedimino Dalinkevičiaus ir Povilo Jaramino koncertas „Melodijų puokštė“. Organizatorių nuotr.
Edin Karamazov. Organizatorių nuotr.
Edin Karamazov. Organizatorių nuotr.
Mūza Rubackytė. Organizatorių nuotr.
Mūza Rubackytė. Organizatorių nuotr.
Judith Wegmann ir Simono Bucherio duetas. Organizatorių nuotr.
Judith Wegmann ir Simono Bucherio duetas. Organizatorių nuotr.