7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Tarptautinis M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas

Rengėjų inf.
Nr. 36 (1315), 2019-11-08
Muzika Anonsai
M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso finalas. M. Mikulėno nuotr.
M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso finalas. M. Mikulėno nuotr.

Jau lapkričio 8 d. prasideda VIII Tarptautinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas, kuris tęsis iki lapkričio 17 dienos. Didžiausios profesionaliosios muzikos varžybos Lietuvoje šiemet į mūsų šalį sutraukė per 60 talentingiausių jaunosios kartos menininkų nuo Jungtinių Amerikos Valstijų iki Honkongo.

 

Kompozitoriaus ir dailininko M.K. Čiurlionio vardu pavadintas konkursas – vienas laukiamiausių muzikinių įvykių Lietuvoje. Savo istoriją konkursas skaičiuoja nuo 1965 m., o tarptautiniu tapo iškart po Nepriklausomybės atgavimo – 1991 metais. Konkursą ilgus metus globojo ir puoselėjo tokios iškilios asmenybės kaip M.K. Čiurlionio sesuo Jadvyga Čiurlionytė, prof. Vytautas Landsbergis, daugelis žymių pianistų ir vargonininkų.

 

Šiemet į renginį atvyks atlikėjai iš 22 valstybių. Tarptautinis M.K. Čiurlionio konkursas priims svečius iš Austrijos, Belgijos, Čekijos, D. Britanijos, Estijos, Honkongo, Italijos, Izraelio, JAV, Kanados, Kinijos, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Pietų Korėjos, Rusijos, Suomijos, Švedijos, Ukrainos, Vengrijos, Vokietijos. Savo jėgas jame, žinoma, išbandys ir talentingiausi jaunosios kartos lietuvių pianistai.

 

Daugelis Tarptautinio M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso laureatų šiandien – žymūs atlikėjai, koncertuojantys visame pasaulyje. Pianistų konkurso laurais buvo pasidabinę Birutė Vainiūnaitė, Sergejus Okruško, Jurgis Karnavičius, Zbignevas Ibelhauptas, Aleksandra Žvirblytė, Rokas Zubovas, Guoda Gedvilaitė, Gabrielius Alekna, Janas Krzystofas Broja, Gintaras Januševičius, Jevgenijus Starodubcevas, kiti. Vargonų sekcijos laureatais yra tapę Bernardas Vasiliauskas, Giedrė Lukšaitė-Mrazkova, Renata Marcinkutė-Lesieur, Balys Vaitkus, Karolina Juodelytė, kiti. Praėjusio pianistų konkurso I vieta atiteko sėkmingai tarptautinės karjeros siekiančiam lietuvių pianistui Robertui Lozinskiui, o tarp vargonininkų geriausia buvo pripažinta Mona Roždestvenskytė.

 

Konkurso organizatoriai tvirtina, kad jau 8-asis konkursas, nors ir tęs ilgametes tradicijas, pristatys ir keletą naujienų. Viena jų – vargonininkų finalininkų kelionė į uostamiestį. „Tęsime jau tradicija tapusias tiesiogines konkurso transliacijas. Kaip rodo penkerių metų patirtis, organizuojant profesionaliosios muzikos konkursus, tiesioginės transliacijos socialiniuose tinkluose ir interneto portaluose yra efektyviausias būdas plėsti auditoriją. Tačiau pirmą kartą istorijoje vargonininkų finalas išsikels iš Vilniaus – šešių talentingiausių vargonininkų pasirodymo konkurso finalą stebėti kviesime Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno bažnyčioje. Labiausiai džiaugiamės, kad pianistų ir vargonininkų susidomėjimas konkursu, tvirta partnerystė su Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Lietuvos nacionaline filharmonija, Nacionaliniu radiju ir televizija mus dar tvirčiau telkia siekti pagrindinių konkurso tikslų – puoselėti bei populiarinti Lietuvos atlikimo meno tradicijas, garsinti Lietuvos muzikos genijaus kūrybą visame pasaulyje“, – pasakoja konkurso vadovas, VšĮ „Natų knygynas“ direktorius Vygintas Gasparavičius.

 

Į Tarptautinio M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso žiuri visuomet kviečiami pasaulinės scenos specialistai. Šiais metais pianistus vertins žiuri nariai Pieras Francesco Forlenza (Italija), Ianas Fountainas (D. Britanija), Ilja Ivari (Estija), Petras Geniušas (Lietuva), Juris Kalnciems (Latvija), Jurgis Karnavičius (Lietuva) ir Rolandas Krügeris (Vokietija). Vargonininkų komisijai pirmininkaus Andrzejus Chorosinskis (Lenkija), žiuri dirbs Leopoldas Digrys (Lietuva), Christophe’as Mantoux (Prancūzija), Renata Marcinkutė-Lesieur (Lietuva), Leonidas Melnikas (Lietuva), Martinas Sanderis (Vokietija) ir Juanas Paradellis-Solé (Italija).

 

VIII Tarptautinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas vyks lapkričio 8–17 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčioje, Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje, Šv. Kazimiero bažnyčioje, Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Įėjimas į konkurso perklausas ir visus vargonų muzikos renginius laisvas. Bilietus į pianistų konkurso finalą lapkričio 16 ir 17 d. platina Lietuvos nacionalinė filharmonija.

Daugiau informacijos – www.ciurlionis.link

Žymos:
Rengėjų inf.,
M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso finalas. M. Mikulėno nuotr.
M.K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso finalas. M. Mikulėno nuotr.