7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Džiazo pianisto Egidijaus Buožio jubiliejinis koncertas

Laima Slepkovaitė-Butėnienė
Nr. 42 (1148), 2015-11-27
Muzika Anonsai
 Egidijus Buožis
Egidijus Buožis

Muzikai švenčia gimtadienius ypatingai – išeidami į sceną, kurdami, komunikuodami, nes galimybė dalytis menine patirtimi ir yra tikroji dovana bei šventė. Gruodžio 5 d. 18 val. pianistas bei kompozitorius Egidijus Buožis švenčia 50-metį pakildamas į Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiosios salės sceną, drauge su kolegomis pasirengęs vienkartiniam spontaniškos kūrybos stebuklui – improvizacijai.

 

Tituluoti Egidijų Buožį džiazo pianistu nebūtų visiškai tikslu: akademinio fortepijono studijų keliu tobulinęs savo talentus muzikas iki šiol išlaiko šiltus santykius su klasika, dėsto fortepijoną Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje. Džiazas yra kita jo artistinės savasties pusė – dabar jau dominuojanti, atsiradusi jo gyvenime dar paauglystėje ir niekada nenurimusi, esanti nuolatinės kaitos ir augimo būsenoje, atvedusi jį link LMTA docento statuso ir įdomiausių kūrybinių patirčių.

 

Pirmoji ir labai svarbi sąlyčio su džiazu fazė – istorijos, repertuaro ir pamatinių principų pažinimas. Šį ilgą ir turtingą etapą Egidijus Buožis apibendrino albume „Solos & Duos“ (2000), įgrotame su Valerijumi Ramoška. Perpratęs kalbą, įgijęs įrankių, improvizuotojas išauga iki kompozitoriaus – šis natūralus virsmas pažymėtas plokštele „At First Sight“ (2005). Kitas lygmuo – spontaniška kūryba, galimybė be pasiruošimo ir susitarimo „susikalbėti“ instrumentais su kitu improvizuotoju. Pianistas plačiai tyrinėjo šią sritį spontaniškuose duetiniuose koncertuose, kol vienas jų, atliktas su Petru Vyšniausku, tapo garsiniu dokumentu – „Spontanica“ (2007). Tuomet subręsta monologo, išsikalbėjimo vienumoje poreikis – „One“ (2011). Ir vėlgi atsigręžiama į pasaulį – nebe gerai pažįstamų bičiulių, bet į platųjį, didįjį džiazo pasaulį: naujausias albumas „Pictures“ įrašytas su iškiliu švedų džiazo kontraboso meistru Larsu Danielssonu, vokaliste Caecilie Norby ir nemažu tarptautiniu ansambliu. Prisiminkime, jog debiutinė E. Buožio plokštelė susijusi su popmuzikos žanru („Town of Love“) ir suprasime, jog gimimo dienos proga maestro gali pasirodyti publikai labai įvairiais ir netikėtais vaidmenimis, kurie niekur nėra pradingę ir tebėra jo įvairiapusės asmenybės sudedamosios dalys.

 

Jubiliejaus proga Egidijų Buožį scenoje lydi tie patys partneriai, kurių apsuptas jis praleido kone visą kūrybinį gyvenimą: saksofonininkas Petras Vyšniauskas ir smuikininkas Zbignevas Levickis, su kuriais nesyk leistasi į spontaniškus pokalbius; artimas bičiulis trimitininkas Valerijus Ramoška, gitaristas Artūras Chalikovas, su kuriuo ansamblis išsiplėtė iki kvinteto, būtinoji boso parama – Eugenijus Kanevičius ir Neringa Nekrašiūtė – nedažna viešnia džiazo kolektyvuose, jos dalyvavimas bus intriga net ir ištikimiausiems E. Buožio gerbėjams.

 

Šventės išaušta tam, kad praskrietų, blykstelėtų, palikdamos šiltų jausmų, svarbių minčių ir dar vieno etapo įveikimo pojūtį. Gruodžio 5 d. 18 val. vyksiančio koncerto akimirka niekada nepasikartos. Tai yra džiazas, jis yra kaitrus ir įnoringas, kaip upė, jis niekada nesikartoja. Bet tikėtina, kad jis dovanos kažką būtina ir nepakeičiama čia ir dabar akimirką. LMTA Didžiosios salės durys atviros visiems, renginys nemokamas.

 

 

 Egidijus Buožis
Egidijus Buožis