7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Dokumentiniame filme – iki šiol nepažinta Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimo pusė

Rengėjų inf.
Nr. 23 (1302), 2019-06-07
Kultūra Anonsai
Kadras iš filmo „Vieno buto istorija. Vincas Mykolaitis-Putinas“
Kadras iš filmo „Vieno buto istorija. Vincas Mykolaitis-Putinas“

Vilniuje, tame pačiame Tauro gatvės bute, pynėsi trijų XX a. literatūros klasikų gyvenimo dramos: Balio Sruogos, Kazio Borutos ir Vinco Mykolaičio-Putino. Birželio 6-ą dieną, minint 52-ąsias V. Mykolaičio-Putino mirties metines, „LRT Plius“ eteryje bus parodyta antroji dokumentinio filmo „Vieno buto istorija“ dalis, atskleidžianti šio rašytojo kūrybos ir gyvenimo užkulisius. 

 

Antroji filmų diptiko „Vieno buto istorija“ dalis pasakoja apie butą Tauro gatvėje, Vilniuje taip vadinamame profesorių name, kur šiuo metu veikia Vinco Mykolaičio-Putino memorialinis butas-muziejus. Du dešimtmečius, nuo 1947 iki 1967 metų, čia buvo rašytojo namai, kurie tapo pasakojimo atspirties tašku filmo scenarijaus autoriui ir režisieriui Juozui Javaičiui.

 

Per Vinco Mykolaičio-Putino biografijos ir kūrybos faktus filme atsiskleidžia šviesuomenės gyvenimo sovietų okupuotoje Lietuvoje ypatumai. Pirmą kartą taip detaliai parodomas poeto žmonos Emilijos vaidmuo šeimoje, kurioje nuolat gyveno sūnėnas ir dukterėčia, dažnai apsistodavo kiti įnamiai, giminaičiai. Filme prisiminimais dalijasi Emilijos sūnėnas Vytautas Balčiūnas ir jo žmona Irena. Vertėja Irena Balčiūnienė visą gyvenimą kruopščiai rinko rašytojo šeimos gyvenimo faktus, išsaugojo savo anytos Emilijos Mykolaitienės asmeninį archyvą, jos dienoraščius, iš kurių filme sužinome apie ano laiko bestselerio „Altorių šešėly“ autoriaus asmeninio gyvenimo paslaptis bei vėlesnę Emilijos ir Vinco Mykolaičių šeimos dramą. Prieštaringi emociniai išgyvenimai persipina su sovietų okupacijos realybe ir paaštrėja, kai į filmo pasakojimą įsipina iki šiol vis dar paslaptimi išliekantis literatūrologės bei menotyrininkės Irenos Kostkevičiūtės išskirtinis dėmesys Putino asmenybei bei kūrybai.

 

Komentuodama Vinco Mykolaičio-Putino kūrybos išskirtinumą lietuvių literatūros tyrinėtoja, profesorė Viktorija Daujotytė filme akcentuoja, kad Putino asmenybės veikime išliko ontologinis laisvės lygmuo kaip pagrindinis atramos taškas: jeigu žmogus ir patenka į nelaisvę, – o Putinas į ją patekdavo, – tai žmogussukaupia savo dvasines jėgas pasisukti į laisvę, prasmę, viršūnes, idealus. Filme prisiminimais dalijasi buvusi ilgametė rašytojo muziejaus vadovė Ramunė Šorienė.

 

Filmo „Vieno buto istorija. Vincas Mykolaitis-Putinas“ žiūrovai taip pat turės progą pamatyti archyvinę medžiagą iš asmeninių rašytojo ir valstybės archyvų.

 

Pirmoji filmų diptiko „Vieno buto istorija“ dalis jau buvo pristatyta viešai anksčiau. Joje pasakojama apie rašytojo Balio Sruogos gyvenimo metus jame, kai džiaugsmą atgavus senąją Lietuvos sostinę keitė okupacijų siaubas, o nemirtingą kūrinį „Dievų miškas“ niokojo stalininiai kultūros prievaizdai. 

 

Dokumentinis filmas „Vieno buto istorija. Vincas Mykolaitis-Putinas“ – birželio 6 d., ketvirtadienį, 21.30 per „LRT Plius“.

 

Scenarijaus autorius ir režisierius Juozas Javaitis, operatorius Donatas Buklys, montažo režisierius Linas Grubys, prodiuserė Daiva Bilinskienė.

 

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Vinco Mykolaičio-Putino kultūros paramos fondas, Vilniaus miesto savivaldybė.

Studija TViP, 2019.

Žymos:
Rengėjų inf.,
Kadras iš filmo „Vieno buto istorija. Vincas Mykolaitis-Putinas“
Kadras iš filmo „Vieno buto istorija. Vincas Mykolaitis-Putinas“
Vestuvinė Mykolaičių nuotrauka. Ryga, 1935m.
Vestuvinė Mykolaičių nuotrauka. Ryga, 1935m.
V. Mykolaitis-Putinas Bernardinų sode. Irenos Kostkevičiūtės nuotr.
V. Mykolaitis-Putinas Bernardinų sode. Irenos Kostkevičiūtės nuotr.
Irena Kostkevičiūtė Bernardinų sode. 1957. V. Mykolaičio-Putino nuotr.
Irena Kostkevičiūtė Bernardinų sode. 1957. V. Mykolaičio-Putino nuotr.