7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Kultūra vaikams

Žėrutė Semaškienė

Studentų dizaino idėjos – 2019 metų Lietuvos kultūros sostinėje

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Dizaino katedros, vadovaujamos prof. Sauliaus Jarašiaus, diplomantų darbų paroda ,,Dizainas šiandien ir rytoj‘‘ visą mėnesį buvo eksponuojama Rokiškio – 2019-ųjų metų Lietuvos kultūros sostinės – kultūros centre. Tai pirmasis šios  aukštosios mokyklos studentų  prisistatymas Šiaurės rytų Lietuvoje. Paroda supažindino su daugiau kaip trisdešimčia bakalauro studijas baigiančių studentų projektų ir darbų. Į vieną vietą sutelkta būsimų dizainerių kūryba parodos lankytojams leido ne tik pažinti čia studijuojančių jaunųjų kūrėjų mąstymo raidą, bet ir reikšmingai praplėtė Rokiškio – 2019 metų Lietuvos kultūros sostinės kultūrinių renginių žemėlapį.


Parodos metu buvo susitikta su Rokiškio miesto ir rajono moksleiviais, dailės ir technologijų mokytojais. Moksleiviams pristatyti daiktinės aplinkos, tarnsporto, buities produktų darbai. Parodos kuratorius prof. Saulius Jarašius vaizdžiai pasakojo, kaip studentai, įgyvendinantys tiek šiuolaikines, tiek ateities produktų idėjas, yra skatinami kūrybiškai mąstyti bei ugdytis konceptualų požiūrį. Akcentuota, jog pagrindiniai gero dizaino kriterijai yra estetika, funkcija, inovatyvumas, socialinė svarba, komfortas, patrauklumas vartotojui. Nesvarbu, koks yra pasirinktas temos objektas – šviestuvas, baldas, reklaminė įranga, buitinis prietaisas, mobilus produktas (pvz., dviratis, automobilis), ekspozicija ar mažoji architektūra, – visuomet ieškoma galimybių gerinti žmogaus aplinką. Prof. Saulius Jarašius priminė, jog nederėtų pamiršti, kad  dizainerio sukurti darbai supa  mus  kasdien, taigi  formuoja   mūsų estetiką.


Parodos metu iš esmės supažindinta su Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Dizaino programa, kurią pasirinkę studentai  ne tik įgyja  projektavimo ir  svarbiausių grafinio bei medijų dizaino žinių, išmoksta vizualiosios komunikacijos priemonėmis pristatyti savo kūrinį, bet ir mokosi vadybos bei rinkodaros pagrindų. Dizaino katedra, bendradarbiaudama su Lietuvos gamybos įmonėmis, studentams suteikia galimybę realizuoti jų kūrybinius sumanymus.


Parodą rokiškėnams prisistačiusi Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Dizaino katedra atsiskleidė kaip aukštoji mokykla, atvira naujų kompetencijų įgijimui, novatoriškam mąstymui ir saviraiškos laisvei.

Žėrutė Semaškienė,
mokytoja, UPC švietimo konsultantė

 

 

LRDT inf.

Smalsios, linksmos, kūrybingos asmenybės susiburs LRDT premjeroje „Musė“

Lietuvos rusų dramos teatras  (LRDT) netrukus kvies žiūrovus į dar vieną premjerą – spektaklį-žaidimą vaikams ir visai šeimai  „Musė” pagal poetės Renatos Muchos eilėraščius stato režisierė, aktorė Agnė Sunklodaitė kartu su dailininke Giedre Brazyte ir kompozitoriumi Deividu Gnedinu. Spektaklyje vaidmenis kuria Aleksandr Kanajev, Jelena Orlova, Inga Stankaitytė ir Artur Svorobovič. Vienos dalies spektaklio rusų kalba premjera – 2019 m. vasario 23 d. teatro „Erdvėje A-Z”.

Spektaklio „Musė” dailininkės Giedrės Brazytės eskizas.
Spektaklio „Musė” dailininkės Giedrės Brazytės eskizas.
Rengėjų inf.

Šokio teatras „Dansema“ kviečia kūdikius į šiltą ir minkštą „Pievelę“

Šokio teatras „Dansema“, pirmasis Lietuvoje pradėjęs kurti šokio spektaklius kūdikiams, vėl kviečia savo mažuosius žiūrovusį naujo spektaklio premjerą. Vasario 24 d. 17.00 val. Menų spaustuvėje bus parodytas šokio spektaklis „Pievelė“, kurį sukūrė choreografė Birutė Banevičiūtė, šokėja Giedrė Subotinaitė, kompozitorė Rasa Dikčienė, kostiumų dailininkė Rūta Biliūnaitė ir šviesų dailininkas Aurelijus Davidavičius. Naujasis „Dansemos“ spektaklis „Pievelė“ yra ne tik interaktyvus, bet turi ir instaliacijos bruožų, leidžiančiųkūdikiams tyrinėti šokį ir aplinką, neribojant laiko, reikalingo mažiesiems įsitraukti į vyksmą. Šį kartą spektaklio kūrėjai susiaurino žiūrovų amžiaus ribas ir dar labiau jas konkretizavo, siekdami sukurti kuo palankesnes sąlygas mažųjų tyrinėjimams. Paslapčių pilna, spalvota ir minkšta pievelė kviečia kūdikius kartu su šokėja įsitraukti į nuotykių ir lobių ieškojimą, patirti atradimo ir bendravimo džiaugsmą, dalintis įspūdžiais ir nuotaikomis.

Giedrė Subotinaitė spektaklyje „Pievelė“. L. Vansevičienės nuotr.
Giedrė Subotinaitė spektaklyje „Pievelė“. L. Vansevičienės nuotr.
Nieko rimto

Naujiena vaikų ir paauglių literatūros pasaulyje – „Vilkų mergaitė“

Vaikų ir paauglių literatūrą rašančių autorių daugėja tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje, todėl pildosi tokiai auditorijai skirtų knygynų ir bibliotekų knygų lentynos. Nors technologijos sudaro didelę vaikų ir paauglių laisvalaikio dalį, bestseleriais virtusios fantastinės knygos, kurių vaikai tiesiog nepaleisdavo iš rankų, parodė, jog knygų skaitymas išlieka svarbus. Fantastinės knygos ne tik sugeba nukelti į nematytą pasaulį, bet ir skatina vaikų kūrybiškumą. Šių metų naujiena vaikų ir paauglių fantastinių knygų kategorijoje – įvairių tarptautinių nominacijų laimėtojos britų autorės Katherine Rundell knyga „Vilkų mergaitė“, kurioje gausu veiksmo ir netikėtų siužeto posūkių.

Menų spaustuvės inf.

Spektaklis „Tuščiagalvis“ – kvietimas nenustoti žaisti

Į tarptautinį festivalį vaikams ir jaunimui KITOKS’19 sausį atvyksta jungtinė belgų trupių „Turning people“ ir „kinderenvandevilla“ komanda, kuri jauniesiems žiūrovams pristatys garsų, objektų ir smagių atradimų spektaklį „Tuščiagalvis“. Devynias dienas Vilniaus „Menų spaustuvėje“ vyksiančiame festivalyje, šį pasirodymą bus galima išvysti sausio 14 ir 15 dienomis. Trumpai apie „Tuščiagalvį“ pasakoja spektaklio aktorius ir bendraautorius, kolektyvo „kinderenvandevilla“ bendraįkūrėjas Roelis Swanenbergas.

Scena iš spektaklio „Tuščiagalvis“. C. Hermans nuotr.
Scena iš spektaklio „Tuščiagalvis“. C. Hermans nuotr.
Laura Pačtauskaitė

Režisierė Marina Čaplina: kodėl Kaštonė pasirinko ne artistės kelią?

Lietuvos rusų dramos teatro (LRDT) Didžiojoje scenoje gimsta „Kaštonė“ pagal literatūros klasiko Antono Čechovo to paties pavadinimo apsakymą. Maskvietės režisierės Marinos Čaplinos kuriamas spektaklis skirtas ne tik vaikams nuo 7 metų, bet ir visai šeimai. Spektaklio premjera kvies žiūrovus jau sausio 13 d.

Marina Čaplina. Asmeninio archyvo nuotr.
Marina Čaplina. Asmeninio archyvo nuotr.
Rengėjų inf.

Nemokamos ekskursijos ir edukacijos moksleiviams Tuskulėnų rimties parko memorialinis komplekse

Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas yra unikali vieta, jungianti kelias visiškai skirtingas epochas – didingą praeitį ir vykdytų nusikaltimų pėdsakus. Šioje vietoje XVI a. įkurtas  Tuskulėnų dvaras turėjo karališkąjį statusą. Iki XIX a. vidurio nepaprastai puošnūs klasicizmo stiliaus dvaro rūmai klestėjo kaip vienas iš Vilniaus kultūros židinių. XX a. istorijos puslapiai pasikeitė.  Čia 1944–1947 m. buvo slapta užkasami NKGB (MGB) vidaus kalėjime Vilniuje kankinti ir nužudyti asmenys, kuriems SSRS karo tribunolai skyrė mirties bausmę. Daugelį nužudytųjų okupantai apkaltino ir nuteisė už „Tėvynės išdavimą“ pagal RSFSR baudžiamojo kodekso 58-ąjį straipsnį. Per minėtą laikotarpį buvo nužudyti 767 asmenys.

LNDT inf.

Vaikų vaizduotę lavina LNDT kūrybinės dirbtuvės „Knyga be paveikslėlių“

Lavinti vaikų vaizduotę, skatinti juos skaityti ir laisvai reikšti savo mintis – tokie yra kūrybinių dirbtuvių „Knyga be paveikslėlių“ kūrėjų tikslai.  Lietuvos nacionalinio dramos teatro įgyvendinamas projektas, skirtas 5–9 metų vaikams ir vyksta įvairiose Lietuvos mokyklose arba vaikų dienos centruose. Šios idėjos sumanytojas aktorius Gediminas Rimeika amerikiečio B. J. Novako kūrinį su kolegomis išvertė į lietuvių kalbą.

Gediminas Rimeika ir Eglė Valadkevičiūtė kūrybinėse dirbtuvėse „Knyga be paveikslėlių“. D. Matvejevo nuotr.
Gediminas Rimeika ir Eglė Valadkevičiūtė kūrybinėse dirbtuvėse „Knyga be paveikslėlių“. D. Matvejevo nuotr.
Menų spaustuvės inf.

Festivalyje „Kitoks’19“ – instaliacija kūdikiams, šiuolaikinis cirkas vaikams ir dokumentinis teatras

Vilniaus „Menų spaustuvė“ sausio 12-20 dienomis jau devintą kartą pakvies į festivalį vaikams ir jaunimui KITOKS, kuriame šiemet pasirodys trupės iš Švedijos, Serbijos, Belgijos, Prancūzijos ir Ispanijos. Festivalio programoje – spektakliai, skirti įvairių amžiaus grupių žiūrovams nuo kūdikių iki paauglių. Šalia meninės KITOKIO’19 programos vyks ir du edukaciniai užsiėmimai: jaunųjų kritikų veikla ir seminaras „Tabu teatre vaikams“. „Džiaugiuosi, kad pagaliau pavyko į festivalio programą įtraukti spektaklius, kuriuos jau senokai norėjau parodyti mūsų publikai. Dalyvauti festivalyje sutiko viena įdomiausiai šiuo metu kūdikiams kuriančių menininkų Europoje – Dalija Acin Thelander, kuri pristatys neįprastos trukmės ir formos projektą patiems mažiausiems. Keletą metų vyko ir spektaklių „Rankos“ (El Patio Teatro) bei „Tuščiagalvis“ (Tuning People & kinderenvandevilla) atvykimo planavimas. Šiųmetė programa – aukštos kokybės klasikos, tikro ir nuoširdaus teatro vaikams ir jaunimui derinys.“ – sako programos sudarytoja Jolita Balandytė.

Scena iš spektaklio „Tuščiagalvis“. C. Hermans nuotr.
Scena iš spektaklio „Tuščiagalvis“. C. Hermans nuotr.
Stalo teatro inf.

Premjera šeimai: „Sibiro haiku“ teatro scenoje

Savaitgalį, gruodžio 8 ir 9 dienomis Stalo teatras kviečia į spektaklio „Sibiro haiku“ premjeras Vilniuje. Spektaklis šeimai sukurtas pagal Jurgos Vilės tekstus to paties pavadinimo knygoje. Nors dešimtmečio berniuko lūpomis atskleidžiamas skaudus daugelio lietuvių likimas, spektaklis šviesus, jame daug dėmesio  skiriama žmogaus dvasinės laisvės bei kūrybiškumo temai.

Balys Ivanauskas spektaklyje „Sibiro haiku“. Stalo teatro nuotr.
Balys Ivanauskas spektaklyje „Sibiro haiku“. Stalo teatro nuotr.
  < PUSLAPIS IŠ 8  >>> Archyvas