7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

LUX publikos apdovanojimą pelnė dokumentinis filmas „Kolektyvas“

EP inf.
Nr. 23 (1388), 2021-06-11
Kronika
Kadras iš filmo „Kolektyvas“
Kadras iš filmo „Kolektyvas“

Trečiadienį Europos Parlamente (EP) paskelbta, kad šių metų LUX publikos apdovanojimą pelnė režisieriaus Alexandro Nanau dokumentinis filmas „Kolektyvas“, pasakojantis apie kovą su korupcija.

 

„Kolektyvas“ („Colectiv“, Rumunija, Liuksemburgas, 2019) pasakoja apie giliai įsišaknijusios korupcijos pasekmes ir tiesos kainą. Nukentėjusieji po tragiško gaisro Bukarešto klube „Colectiv“ miršta ligoninėse, nors jų patirti sužalojimai neatrodė mirtini. Šiuo įvykiu susidomėję žurnalistai atskleidė plačiai išsišakojusią korupciją sveikatos apsaugos sistemoje. Jų tyrimą ir rodo filmas.

 

Ši šokiruojanti dokumentinė analizė atskleidė neeilinį Rumunijoje gimusio režisieriaus A. Nanau,  jau pelniusio pripažinimą už savo ankstesnį filmą „Toto ir jo seserys“, meistriškumą. 2019-aisiais „Kolektyvas“ buvo rodytas Venecijos kino festivalio konkurse, tapo Tarptautinio Ciuricho kino festivalio dokumentinių filmų konkurso nugalėtoju. Nuo tada jis apkeliavo daugybę festivalių, buvo pelnė Europos kino akademijos apdovanojimą geriausiam 2020 m. dokumentiniam filmui,  Rumunijos nuominuotas  „Oskarui“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje.

 

Per Strasbūre surengtą ceremoniją EP pirmininkas David Sassoli pažymėjo: „Po laikotarpio, kurį ką tik išgyvenome, poreikis susiburti ne tik diskusijoms skirtose erdvėse, bet ir kino teatruose sparčiai auga. Kultūra ir kinas yra ne tik mūsų kūrybiškumo ar ekonominio gyvybingumo išraiška, bet ir visuomenės pliuralizmo bei demokratiškumo simbolis.“

 

Padėkojęs Europos Parlamentui už apdovanojimą, režisierius A. Nanau pagerbė filme rodomos tragedijos aukas, o kartu pabrėžė nepriklausomos žiniasklaidos svarbą. „Visuomenės nesivysto, jei neturime kultūros, švietimo ir laisvos spaudos. Jūsų pareiga yra palaikyti mūsų piliečius, tinkamai reguliuoti išlaidas kultūrai ir švietimui bei apsaugoti žurnalistus“, – kalbėjo laureatas.LUX publikos apdovanojimo laimėtoją išrinko Europos Parlamento nariai ir Europos piliečiai (žiūrovai ir europarlamentarai nulėmė po pusę balsų, atitekusių kiekvienam filmui). Žiūrovai filmus galėjo vertinti iki gegužės 23 d., o EP nariai – iki birželio 8 d.

 

Antrąją vietą pelnė lenkų režisieriaus Jano Komasos filmas „Kristaus kūnas“,  trečiąją – danų režisieriaus Thomaso Vinterbergo filmas „Dar po vieną“

 

Europos Parlamento ir Europos kino akademijos įsteigtas LUX Europos publikos kino apdovanojimas teikiamas filmui, atskleidžiančiam europinių vertybių universalumą bei kultūrinę žemyno įvairovę. Šiuo apdovanojimu siekiama paskatinti viešas diskusijas apie Europos integraciją ir palengvinti Europoje sukurtų filmų sklaidą – visi trys į apdovanojimo finalą patekę filmai bus subtitruoti visomis oficialiomis ES kalbomis.


Daugiau informacijos:
 

LUX publikos apdovanojimo tinklalapis

Žymos:
EP inf.,
Kadras iš filmo „Kolektyvas“
Kadras iš filmo „Kolektyvas“