7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Valentino Novopolskio simboliškas svetimas Kanuose

„In Script“ inf.
Nr. 21 (1300), 2019-05-24
Kronika
Kadras iš filmo „Olegas“
Kadras iš filmo „Olegas“

Penktadienį Kanų kino festivalio paralelinėje programoje „Dvi režisierių savaitės“ įvyko Latvijos, Lietuvos, Belgijos ir Prancūzijos bendros gamybos filmo „Olegas“ (rež. Juris Kursietis) pasaulinė premjera. Pagrindinį vaidmenį filme sukūrė lietuvių aktorius Valentinas Novopolskis. „Dvi režisierių savaitės“ papildo pagrindinę konkursinę programą įdomiausių ir aktualiausių šiuolaikinių kino režisierių filmais, ši programa ne vienam kūrėjui padėjo įžengti į pasaulinio kino olimpą. „Dvi režisierių savaites“ galima vadinti tramplinu į didįjį konkursą – būtent šioje programoje pirmą kartą nuskambėjo Rainerio Wernerio Fassbinderio, Woody Alleno, Michaelio Haneke’s ir Sofios Coppolos pavardės.

 

Kino kritikai pažymi, kad filmo ašis – įspūdingas pagrindinis vaidmuo, kurį atliko talentingas lietuvių aktorius V. Novopolskis. Jo įkūnytas veikėjas lyginamas su Keno Loacho ir brolių Dardenne’ų filmų protagonistais, nuolat patiriančiais nesėkmę dėl netinkamo pasirinkimo siekiant gerų tikslų. J. Kursiečio filmo pagrindinis veikėjas privalo paklusti visuomenei, kuriai pelnas turi didesnę vertę nei žmogaus likimas.

 

Latvių režisierius Juris Kursietis antrame vaidybiniame filme „Olegas“ (2019) stebi šiuolaikinę socialinę tikrovę ir joje atsidūrusį žmogų. Pagrindinę savo kūrybos temą režisierius įvardijo jau debiutiniame filme „Modris“ (2014), sulaukusiame specialaus San Sebastiano kino festivalio paminėjimo.

 

Naujausiame J. Kursiečio filme piešiamas ribines patirtis išgyvenančio vyro portretas ir apmąstoma iniciacijos tema. Pagrindinis filmo veikėjas mėsininkas Olegas palieka gimtąją Rygą ir ieškodamas geresnio gyvenimo pradeda dirbti mėsos fabrike Briuselyje. Jo viltis įsitvirtinti Vakarų Europoje sudaužo susidūrimas su lenkų kriminaliniu pasauliu. Patekęs vergijon Olegas grimzta į prarają ir tik pasiekęs dugną randa jėgų atsitiesti.

 

„Filmas jungia dvi svarbias temas – iniciaciją į vyrų pasaulį ir šių dienų emigracijos problemas. Keičiantis lyčių vaidmenims daug vyrų atsisako suaugti ir prisiimti atsakomybę. Jiems sunku užmegzti ilgalaikius ryšius asmeniniame ir profesiniame gyvenime. Pagrindinis filmo veikėjas taip pat vengia akistatos su sunkumais, bet atsidūręs svetimoje šalyje privalo atsakyti už savo gyvenimą. Olegas – vienas iš daugelio, kurie, susiklosčius nepalankioms aplinkybėms gimtojoje šalyje, vietoj išsvajoto oraus gyvenimo svetimoje šalyje atsiduria anapus žmogiškumo ribos. Jis – žmogus be pilietybės, kuris niekur nesijaučia savas. Filme kalbama penkiomis kalbomis – šiuolaikiniame pasaulyje kalba dažnai tampa vienintele galimybe išsaugoti bendruomeniškumo jausmą“, – teigia J. Kursietis.

 

Valentiną Novopolskį Lietuvos žiūrovai įsidėmėjo filmuose „Nesamasis laikas“ (rež. Mykolas Vildžiūnas, 2013) – už jį buvo įvertintas „Sidabrinės gervės“ apdovanojimu, „Emilija iš Laisvės alėjos“ (rež. Donatas Ulvydas, 2017) ir „Čia buvo Saša“ (rež. Ernestas Jankauskas, 2018). 2013 m. „Auksiniu teatro kryžiumi“ už vaidmenį spektaklyje „Eglutė pas Ivanovus“ (rež. Jonas Vaitkus) apdovanotas V. Novopolskis sukūrė stiprius ir įsimintinus vaidmenis spektakliuose „Didis blogis“ (rež. Arpadas Schillingas, 2015), „Oidipo mitas“ (rež. Gintaras Varnas, 2016),  „Rusiškas romanas“ (rež. Oskaras Koršunovas, 2018).

 

V. Novopolskis įtaigiai perteikia daugiabriaunį pagrindinio veikėjo portretą, sukurdamas šių dienų simbolinį svetimą. Jis įkūnija tūkstančius olegų iš pokomunistinių šalių, išsibarsčiusių Vakarų Europos priemiesčiuose. „Olegas“ – intymus filmas apie vieną asmeniškiausių žmogaus virsmų. Tai sudėtinga brandos istorija, kuriai buvo labai svarbu rasti tinkamą pagrindinį aktorių. Džiaugiuosi, kad prie mūsų prisijungė V. Novopolskis. Tai plačių galimybių aktorius, tikras savo srities profesionalas. Aktoriai – mano filmų bendraautoriai. Kiekvienas jų įneša į kūrybinį procesą svarbų asmeninį indėlį. Dažniausiai neprašau aktorių atmintinai išmokti scenarijaus tekstą – dar prieš pradedant filmavimo darbus įtraukiu juos į improvizuotą procesą, leidžiantį pajausti filmo atmosferą ir prakalbinti personažą savais žodžiais. „Olego“ atveju buvo labai svarbu sukurti tikroviškumo įspūdį, todėl toks darbo būdas kaip niekada pasiteisino“, – teigia J. Kursietis.

 

V. Novopolskis – ne vienintelis lietuvių kino profesionalas, dalyvavęs filmo gamyboje. Antraplanius vaidmenis jame atlieka Valentinas Krulikovskis ir Paulius Čižinauskas. Filmo garso takelį kūrė kompozitorius Jonas Jurkūnas ir garso režisierius Vytis Puronas. Koprodiuserio Luko Trimonio teigimu, Lietuvoje ne tik nufilmuota dalis „Olego“ scenų, bet ir atlikti visi baigiamieji darbai. Atskiro paminėjimo nusipelno kompanija „Madstone“, sukūrusi įspūdingus vaizdo efektus. Filmo koprodiuseris pabrėžia, kad tarptautinė „Olego“ kūrybinė komanda susiformavo labai natūraliai – sekant scenarijų ir režisieriaus viziją. Jo manymu, tai patvirtina, kad dažnėjantis šalių bendradarbiavimas kuriant filmus tampa įprastas.

Kadras iš filmo „Olegas“
Kadras iš filmo „Olegas“
Kadras iš filmo „Olegas“
Kadras iš filmo „Olegas“