7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

„Šaukštas“ jau rodomas Lietuvoje

„Just a moment“
Nr. 35 (1356), 2020-10-16
Kinas Anonsai
Kadras iš filmo „Šaukštas“
Kadras iš filmo „Šaukštas“

Visame pasaulyje filmus nuolat pristatanti latvių kino režisierė Laila Pakalnina neg“li atvykti į Lietuvą, bet jos filmai nesiliauja keliauti. Nuo spalio 9 dienos Vilniuje kino centre „Skalvija” pradedamas rodyti jos dokumentinis filmas „Šaukštas“. Tai audiovizualinis pasakojimas apie tai, kiek daug žmogui reikia nuveikti, kad pagamintų ir panaudotų vienkartinį plastikinį šaukštelį, iškart keliaujantį į šiukšlių dėžę. Tai refleksija apie  neįtikėtiną technologinį žmonijos progresą, kuris kartu yra ir regresas.  

 

Prieš kelias dienas dokumentinį pasakojimą „Šaukštas“ Britų kino institutas įtraukė į geriausių lėtųjų filmų dešimtuką šalia garsiųjų kino kūrėjų Roy‘aas Anderssono, Chantal Akerman, Pedro Costos ir Tsai Ming-liang kūrinių.

 

„Šaukštas“ filmuotas net penkiose šalyse – Lietuvoje, Norvegijoje, Kinijoje, Honkonge ir Azerbaidžane, fiksuojant skirtingus plastiko gamybos procesus - nuo naftos išgavimo iki šaukštelių formų liejimo. Jo pasaulinė premjera įvyko Karlovy Varų festivalyje, po to filmas apkeliavo ne vieną tarptautinį festivalį, tarp jų Jihlavos, Rygos, Talino, Salonikų, FIDBA festivalį Buenos Airėse, „Frontera Sur“ Meksikoje. Filmas apdovanotas ne vienu prizu, tarp kurių Nacionalinis Latvijos kino apdovanojimas „Lielais Kristaps“ už geriausią kino garsą, kurį kūrė ir lietuvis garso režisierius Saulius Urbonavičius.

 

Režisierės Lailos Pakalninos filmografija įspūdinga. Joje – 39 filmai, dalyvavomas Kanų, Venecijos, Lokarno, Berlyno, Oberhauseno, Amsterdamo ir daugelyje kitų festivalių bei vos prieš metus įvykusi jos filmų retrospektyva prestižiniame Pompidou meno centre Paryžiuje.

 

„Šaukštas“ kino centre  „Skalvija“ bus rodomas tik 7 kartus. Tačiau kartu šio filmo peržiūromis kino salėje, filmo platintoja „Just a moment“ kviečia žiūrovus geriau susipažinti su šia ypatinga Latvijos kūrėja ir dovanoja galimybę nemokamai internetinėje erdvėje pamatyti Lailos Pakalninos trumpametražių filmų trilogiją. Ją sudaro „Patalynė“ („Veļa“, 1991,10 min.), „Keltas“ („Prāmis“, 1994, 16 min) ir „Paštas“ („Pasts“, 1995, 20 min.). Filmai  kurie buvo apdovanoti FIPRESCI prizu Kanų kino festivalio „Ypatingo žvilgsnio“ programoje. Šiuos filmus galima pamatyti visą spalio mėnesį virtualioje kino teatro „Skalvija“ salėje: https://skalvija.lt/virtuali-sale/lailos-pakalninos-filmu-programa/

 

,,Lailos Pakalninos filmai yra rimti, juokingi ir elegantiški. Juose visas gyvenimo svoris ir lengvumas atsiskleidžia tuo pačiu metu“, - taikliai režisierės kūrybą apibendrina Jacques‘as Mandelbaumas -  kino kritikas ir Prancūzijos dienraščio „Le Monde“  autorius.

 

Lietuvoje prie filmo „Šaukštas“ sukūrimo prisidėjo prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė, montažo režisierė Silvija Vilkaitė, garso režisieriai Saulius Urbanavičius ir Jonas Maksvytis bei kameros asistentas Tomas Katinas. Filmo gamybą dalinai finansavo Lietuvos kino centras.

Kadras iš filmo „Šaukštas“
Kadras iš filmo „Šaukštas“