Kinas

Savaitės filmai

birželio 27–liepos 6

Indiana Džounsas ir Krištolo kaukolės karalystė ****

Ketvirtasis filmas apie archeologą Indianą Džounsą (Harrison Ford) prasideda 1957 m., kai šaltasis karas pasiekė savo apogėjų. Indianai ir jo draugui Makui pavyko išsprūsti iš sovietų agentų rankų. Tačiau netrukus Indiana sužino, kad jo paskutiniai žygiai nepatiko valdžios atstovams ir šie verčia universiteto vadovus pašalinti archeologą. Išvykdamas iš miesto Indiana sutinka jauną maištininką Matą (Shia LaBeouf). Indiana ir Matas išvyksta į Peru, bet greitai suvokia, kad nėra vieni. Krištolo kaukolė rūpi ir sovietams, jie tiki, kad kaukolė padės užvaldyti pasaulį. Profesorius ir jo jaunasis mokinys turi užkirsti kelią sovietų kėslams. Stevenas Spielbergas grįžo prie 1981 m. naują nuotykių filmų erą pradėjusio personažo. Kas subrendo labiau – režisierius, Indiana ar žiūrovai? Filme taip pat vaidina Cate Blanchett, Johnas Hurtas, Jimas Broadbentas, Ray Winstone’as (JAV, 2008). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Marijampolė)

Įvykis **

JAV Rytų pakrantę ištinka nematoma grėsmė: papučia vėjas, ir žmonės ima masiškai žudytis. Mokytojas Eliotas mano, kad jam su žmona ir draugais pavyks pabėgti nuo nematomos stichijos. Netrukus tampa aišku, kad prieš žmones sukilo augalai. Jų išskirti toksinai ir sukelia masinę neviltį. „Šeštuoju pojūčiu“, „Ženklais“ ir „Kaimu“ išgarsėjęs režisierius M. Nightas Shyamalanas ir šįkart nevengia filosofinių poteksčių, tačiau naujausias jo filmas stilizuotas pagal 6-ojo dešimtmečio B klasės žanrinius filmus. Tiesa, tada didžiausią grėsmę filmų herojams kėlė ateiviai iš kosmoso ir komunistai, o dabar populiariausia ir globalia ideologija tampa ekologiškas mąstymas. Todėl „Įvykis“ pirmiausia ir yra pasakaitė apie tai, kad negalima skriausti gamtos. Pagrindinius vaidmenis sukūrė Markas Wahlbergas, Zooey Deschanel, Johnas Laguizamo (JAV, Indija, 2008). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai)

Mergaitė ir lapė ***

Vieną rudens rytą mergaitė pamatė lapę. Ji buvo taip sužavėta, kad net neišsigando. Išnyko visi barjerai. Tai buvo gražios draugystės pradžia. Padedama lapės, mergaitė pradėjo atradinėti paslaptingą ir laukinę gamtą. Taip prasidėjo nuotykis, kuris pakeis mergaitės gyvenimą. Luco Jacquet („Imperatoriaus žygis“) filmas skirtas vaikams ir suaugusiems. Mergaitę suvaidino Bertille Noel-Bruneau, pasakotoją – Isabelle Carre (Prancūzija, 2007). (Kaunas)

Narnijos kronikos: princas Kaspijanas **

C.C. Lewiso romanų ekranizacijos tęsinys. Antrojoje garsaus ciklo dalyje jaunieji filmo herojai skuba į pagalbą teisėtam Narnijos valdovui – princui Kaspijanui. Jis iš visų jėgų kovoja už teisę valdyti. Kokie bus rezultatai, gali suprasti tik išmintingas liūtas Aslanas. Vaidina Benas Barnesas, Georgie Henley, Skandaras Keynesas, Williamas Moseley, Aslaną įgarsina Liamas Neesonas (rež. Andrew Adamson, D. Britanija, JAV, 2008). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai)

Prieglauda ***

Juanas Antonio Bayona vadinamas ispanų kino viltimi. Keliomis nacionalinėmis kino premijomis apdovanotame debiute jis bando grįžti prie klasikinio siaubo filmo ištakų ir meistriškai kuria nerimo, netikrumo, nevilties prisodrintą atmosferą. Filmo herojė Laura (Belen Rueda) vaikystę praleido gražiame name įsikūrusioje prieglaudoje. Kartu su vyru ir sūneliu Simonu ji grįžta ir nori atnaujinti namą. Simonas sunkiai serga, bet nauja aplinka ir paslaptingas namas žadina jo vaizduotę. Vieną dieną jis dingsta. Ieškodama vaiko, moteris atranda su namu susijusią baisią paslaptį. Tačiau tai nesustabdys jos troškimo susigrąžinti sūnų.... Taip pat filme vaidina Fernando Cavo, Geraldine Chaplin, Montserrat Carulla, Mabel Rivera (Meksika, Ispanija, 2007). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda)

Seksas ir miestas **

Viena amerikiečių recenzentė tiksliai pasakė, kad neverta klausti, ar šis filmas geras. Reikia klausti, ar jame yra madingų batelių, pikantiško humoro, meilės ir sekso, tikslių pastebėjimų apie vienišiaus gyvenimą Niujorke. Nes tai ne tik filmas. Tai – materializmas be jokio atgailos šešėlio ir herojės, kurios iš visų jėgų stengiasi būti mielos ir kupinos užuojautos net tada, kai beveik patologiškai yra užsiėmusios savimi. Garsaus serialo kino versijoje praėjo ketveri metai nuo paskutinių televizijos ekrane matytų įvykių. Kerę (Sarah Jessica Parker) ir tris jos geriausias drauges matome ten, kur baigėsi serialas. Miranda (Cynthia Nixon) gyvena Brukline su Styvu (David Eigenberg), jų sūnumi ir namų šeimininke. Šarlotė (Kristin Davis) ir Haris (Evanas Handler) yra laimingi ir turi dukrelę. Samanta persikėlė į Kaliforniją, kur jos sužadėtinis siekia aktoriaus karjeros. Kerė vis dar yra kartu su ponu Šauniuoju (Chris Noth). Scenaristui ir režisieriui Michaelui Patrickui Kingui (jis, beje, režisavo ir didžiąją dalį televizijos serijų) teko į naują herojų gyvenimo atkarpą prigrūsti problemų ir įtampos. Jam tai pavyko – ant Kerės galvos pasipila daug naujų rūpesčių... (JAV, 2008). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai)

_____________________________

****** – šedevras, ***** – pasižiūrėti būtina, **** – geras filmas, *** – būna ir geriau, ** – jei turite daug laiko, * – niekalas