Muzika

Nidoje – festivalis „Vargonų vasara“

anonsai

Birželio 25 d. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje prasidėjo VII tarptautinis festivalis „Vargonų vasara“. Iki liepos 5 d. vargonų ir kamerinės muzikos gerbėjams šis festivalis siūlo spalvingą ir stilistiškai įvairią programą – nuo senųjų Austrijos, Italijos, Vokietijos autorių iki šiuolaikinių kompozitorių muzikos bei laisvų improvizacijų. Vienuolikoje „Vargonų vasaros 2008“ koncertų dalyvaus būrys lietuvių atlikėjų – vargonininkų ir solistų, taip pat Vokietijos menininkų bei svečių iš Austrijos, Čekijos ir Lichtenšteino.

Festivalis „Vargonų vasara 2008“ prasidėjo kiek neįprasta ekskursija, kurios metu Nidos evangelikų liuteronų bažnyčios balkone klausytojai galėjo iš arti susipažinti su itin sudėtingu muzikos instrumentu, išsiaiškinti, kaip sudaromos vargonų registrų spalvos, kaip dirba vargonininkas ruošdamasis atlikti įvairius muzikos kūrinius. Du patyrę skirtingų kartų vargonininkai Bernardas Vasiliauskas ir Balys Vaitkus atskleidė ne vieną šio puikaus instrumento paslaptį.

Tradiciškai keturi festivalio „Vargonų vasara 2008“ vakarai skiriami užsienio svečių rečitaliams. Vokietis Matthiasas Dreissigas, čekas Pavelas Černis, austras Martinas Strommeris ir Thomas Nippas iš Lichtenšteino solinėmis programomis atsiskleis kaip saviti, brandūs, skirtingoms vargonavimo mokykloms atstovaujantys atlikėjai. Į du kamerinės muzikos vakarus pasiklausyti senųjų arijų, solinių kantatų ir romantinės vargonų muzikos kviečia dažnų kūrybinių partnerių – Giedrės Zeicaitės ir B. Vasiliausko (birželio 26 d.) bei Vilmos Pigagaitės ir Audros Telksnytės (liepos 1 d.) duetai. Šiųmetiniame festivalyje – kaip niekad daug jaunų veidų: Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė ir Vidas Pinkevičius, Dovilė Savickaitė ir Dominykas Vyšniauskas, Indrė Gerikaitė ir Paulius Lukauskas – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventai, po studijų ir gausių stažuočių įvairiose užsienio šalyse susibūrę į instrumentinius duetus ir ruošiantys originalias klasikos, modernios muzikos ir improvizacijų programas.

Į festivalį šiemet įsilies ir Nacionalinės moksleivių akademijos dalyviai – ypač gabūs muzikai vaikai, globojami M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo. Akademijos pianistai, greta specialybinių ir kitų užsiėmimų, imsis vargonų pradžiamokslio. Vargonininko B. Vaitkaus padedami, jie susipažins su vargonų istorija, konstrukcija bei sąsajomis su kitais instrumentais, o per individualias pamokas pratinsis išgauti specifinį garsą, artikuliaciją, panaudoti registrus ir kitų grojimo vargonais subtilybių. Jaunieji pianistai naujai įgytas žinias pademonstruos festivalio koncerte, vargonais atlikdami J.S. Bacho kūrinius. Renginyje taip pat dalyvaus jaunieji smuiko, violončelės, fleitos, klarneto ir saksofono virtuozai.

Festivalį organizavo „Naujasis vargonų forumas“, bendradarbiaudamas su Neringos savivaldybe, Kultūros rėmimo fondu, Vokietijos Respublikos ambasada ir Goethe’s institutu, Austrijos Respublikos ambasada, LR ambasada Vokietijoje, M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondu „Pagalba Lietuvos vaikams“.

Festivalio inf.