Muzika

Paskelbta „Pasaulio muzikos dienų 2008“ programa

kronika

Lietuvai patikėta garbė 2008 m. surengti vieną reikšmingiausių muzikos festivalių – „Pasaulio muzikos dienas“. Šis daugiau nei 50 kraštų vienijančios organizacijos ISCM (International Society for Contemporary Music – Tarptautinės šiuolaikinės muzikos draugijos) renginys lyginamas su olimpinėmis žaidynėmis. „Pasaulio muzikos dienos 2008“ – tai pirmasis tokio masto šiuolaikinės muzikos renginys ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse bei apskritai pirmasis toks festivalis šiame Europos regione, jis yra programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis.

Likus beveik pusmečiui iki „Pasaulio muzikos dienų 2008“, jau yra paskelbta šio festivalio programa (spalio 24 – lapkričio 8 d., Vilnius). Festivalio tema „InBetween“ (buvimas tarp įvairių reiškinių) deklaruoja atvirumą įvairiems požiūriams ir idėjoms: festivalyje pristatoma kūryba, peržengianti žanrų, tradicijų, meno formų ar jo vartojimo įpročių ribas, o programa, siekiant renginių kultūrinės ir socialinės įvairovės, yra kelių lygių.

Pirmą kartą Lietuvoje statoma nauja šiuolaikinė užsienio autoriaus opera, vengro Peterio Eötvöso „Meilė ir kiti demonai“ pagal Gabrielio Garcia Marquezo novelę. Tai prestižinio Glaindborno operos festivalio (Jungtinė Karalystė) ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro koprodukcija (lapkričio 7, 8 d.). O teatras „Vidy Lausanne“ (Šveicarija) parodys geriausią savo paskutinio dešimtmečio projektą – kompozitoriaus ir režisieriaus Heinerio Goebbelso muzikinį teatro spektaklį „Eraritjaritjaka“ (spalio 28, 29 d.).

Pirmą kartą Lietuvos festivalių istorijoje nuskambės užsienio autoriui užsakyto kūrinio premjera (spalio 26 d.) – tai britų kompozitoriaus Jonathano Harvey opusas unikaliam violončelių oktetui „Conjunto Iberico“ (Olandija, Ispanija). Be to, „portretinį“ J. Harvey koncertą surengs vienas geriausių chorų Europoje – Latvijos radijo choras ir žymus britų dirigentas Jamesas Woodas (spalio 31 d.), o elektroninės šio kompozitoriaus kūrybos aspektą atskleis audiovizualinė instaliacija „Mortuos Plango, Vivos Voco“ (spalio 25, 26 d.). Tuo tarpu P. Eötvösą festivalio publika išvys ir kaip dirigentą – pripažintas Europos interpretuotojas diriguos festivalio atidarymo koncertą (spalio 24 d.), kurio programą parengs su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru.

Menų sąveikos ir netradicinių erdvių gerbėjus turėtų sudominti festivalio „tranzitinės“ programos: specialus Vėlinių, arba „muzikos miestui“, projektas – grandiozinio Onutės Narbutaitės kūrinio „Akmenys, gėlės, vardai ir žvaigždynai“, vienu metu skirtingose Vilniaus sakralinėse erdvėse atliekamo 7 chorų, premjera (lapkričio 1, 2 d.). Taip pat numatyta originali šiuolaikinės muzikos „užstalės“ programa „Procession“ – daugiau nei 5 valandas truksiančios klausymosi puotos dalyviai vėlyvą šeštadienio vakarą iki išnaktų galės klausytis ISCM komisijos specialiai atrinktų dešimčių šalių kūrinių ir vaišintis kulinarinio paveldo gėrybėmis (spalio 25 d.). Tranzito arba žinios perdavimo, bendravimo idėją atspindės ir XX a. klasikos šedevro – Luciano Berio kūrinio „Laborintus II“ – atlikimas (lapkričio 4 d.).

Greta netradicinių projektų vyks ir solidūs koncertai (gros Lietuvos valstybinis ir Nacionalinis simfoniniai orkestrai, Lietuvos kamerinis orkestras, „Kremerata Baltica“), nors ir jų programos paveiktos festivalio temos „InBetween“ – skirtingų reiškinių sąveikos.

Nepajudinama ISCM „Pasaulio muzikos dienų“ tradicija – šiai organizacijai priklausančių šalių kompozitorių geriausių kūrinių atlikimas. Festivaliui Vilniuje dar praėjusių metų rudenį tarptautinės komisijos buvo atrinkti 44 geriausi kūriniai iš 32 pasaulio kraštų (pateikta daugiau kaip 300 darbų).

Taip pat festivalio programoje – 17 lietuvių autorių kūrinių, iš kurių 9 specialiai kuriami festivalio užsakymu. Taip pat numatomi vieno geriausių pasaulio mušamųjų ansamblių iš Strasbūro „Les Percussions de Strasbourg“ koncertas (spalio 30 d.), originalumu garsėjančio anglų ansamblio „Apartment House“ fluxus programa su Jurgio Mačiūno ir Ryčio Mažulio kūriniais (lapkričio 5 d.), vieno iš vadinamosios Vilniaus džiazo mokyklos kūrėjo Vladimiro Tarasovo ir japonų muzikos virtuozų projektas „NaMaSaTa Quartet“ bei XX a. muzikos diktatoriaus Karlheinzo Stockhauseno 80-mečiui skirtas „Ensemble für Intuitive Musik“ koncertas (lapkričio 6 d.). Įspūdingame festivalio uždarymo vakare (lapkričio 7 d.) dalyvaus garsusis britų DJ Scanneris ir kiti elektroninės muzikos atlikėjai.

Festivalio inf.