Kinas

Savaitės filmai

lapkričio 16–25

1612 **

Specialiai Kremliaus administracijos užsakymu sukurtas filmas turi paaiškinti Rusijos gyventojams, kodėl reikia minėti 1612 m. lapkričio 4-ąją, kai iš Kremliaus buvo išvaryti lenkų ir lietuvių interventai, o šalyje baigėsi kelis dešimtmečius trukusi suirutė. …Mirus carui Borisui Godunovui, buvo nužudyti jo našlė ir sūnus Fiodoras. Vienintelis caro šeimos žudynių liudininkas – tarnas Andrejus. Jo atmintyje – ne tik susidorojimas su valdovais. Andrejus negali pamiršti Godunovo dukters – gražuolės Ksenijos. Likimas Andrejų suveda su ispanu Alvaru, šis netrukus žūsta. Pasisavinęs jo vardą ir drabužius, Andrejus tampa kitu žmogumi. Dabar jis jau gali vykti gelbėti Ksenijos ir užkariauti jos širdies... Filmo režisierius Vladimiras Chotinenka („Musulmonas“) temai atskleisti pasirinko avantiūrinio istorinio filmo žanrą, nors nepamiršo ir svarbių ideologinių akcentų: rusams visada reikia caro, katalikybė kelia grėsmę Rusijos vientisumui ir pan. Vaidina Michailas Porečenkovas, Aleksandras Balujevas, Arturas Smoljaninovas, Maratas Bašarovas, Michał Żebrowski, Piotras Kislovas, Violeta Davydkovskaja (Rusija, 2007). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda)

Amerikos gangsteris ****

8-ojo dešimtmečio pradžia, Niujorkas. Frankas Lukasas (Denzel Washington) penkiolika metų gyveno Harlemo krikštatėvio Bampio Džonsono šešėlyje, buvo jo vairuotojas, asmens sargybinis ir patikėtinis. Kai šeimininkas miršta, Frankas nori pats būti juodaodžių lyderiu, turtingu ir gerbiamu žmogumi. Savo patirtį ir protą jis panaudoja nuosavam narkotikų gabenimo ir platinimo tinklui steigti. Susitaręs su Vietname kariaujančiais lakūnais, jis veža geriausią heroiną tiesiai iš Azijos ir parduoda jį pigiau nei senieji prekeiviai ar korumpuoti policininkai. Netrukus nuo nieko nenorintis priklausyti Frankas tampa svarbia nusikalstamo pasaulio figūra, su kuria skaitosi net seniausia – italų mafija. Apie diskretiškojo Franko šeimos gaują nežino policija. Prireiks doro policininko Ričio Robertso (Russell Crow) įžvalgumo ir nepaperkamumo, kad gauja būtų sunaikinta. Režisierius Ridley Scottas sukūrė ne paprastą filmą apie blogą mafijozą ir jį gaudantį nesveikai dorą policininką bei finalinę gėrio pergalę. Tai – epas apie juodaodžių mafijos šaknis ir triumfą. Nostalgiškas žvilgsnis į 7-ojo dešimtmečio pabaigą ir 8-ojo pradžią. Naujųjų laikų saga su stipriais charakteriais. Filme atgyja klasikinių filmų apie gangsterius mitologija, gausu didžiųjų filmų citatų, įspūdingas Washingtono ir Crowe duetas (beje, juos konsultavo personažų prototipai Frankas Lucasas ir Richie Robertsas) verčia prisiminti auksinę žvaigždžių epochą, todėl filmas jau dabar laikomas rimtu kandidatu į „Oskarus“ (JAV, 2007). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai)

Kietakiaušiai *

Du abiturientai ir neatskiriami draugai Ivanas ir Setas tęs mokslus skirtingose aukštosiose mokyklose. Tačiau kol taip atsitiks, jie nusprendžia surengti įsimintiną atsisveikinimo vakarėlį. Ši JAV rekordiškų pajamų sulaukusi Greggo Mottolo komedija – dar vienas pasakojimas apie nekaltybę prarasti svajojančius amerikiečių paauglius. Vaidina Jonah Hillas, Michaelas Cera, Christopheris Mintz-Plasse’as, Billas Haderas, Sethas Rogenas (JAV, 2007). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys)

Pjūklas IV *

Režisierius Darrenas Lynnas Bousmanas bei populiaraus siaubo filmo prodiuseriai prisipažino, kad didžiausias iššūkis – tęsti seriją po to, kai žudikas psichopatas Pjūklas pats buvo nužudytas, todėl ketvirtoji dalis turi ir tęsinio, ir filmo apie ankstesnius įvykius bruožų. …Specialiosios paskirties būrio kapitonas Rigsas (Lyriq Bent) – paskutinis turėjęs reikalų su Pjūklu – netikėtai patenka į žiaurius pomirtinius Pjūklo spąstus. Prasideda dar vienas bepročio žaidimas su nieko nenutuokiančiomis aukomis (JAV, 2007). (Vilnius, Kaunas, Klaipėda)

Ramūs tarp vilkų ***

Šios politinės dramos režisierius Robertas Redfordas tvirtina, kad karas ekrane reikalauja naujo požiūrio. Jam buvo įdomu atskleisti, kaip karas tampa trijų skirtingų filmo personažų veiksmų katalizatoriumi, taip pat kokį vaidmenį Amerikos gyvenime atlieka žiniasklaida, edukacija, politika ir jaunimas. Filmas klausia: „Kas yra rizika? Kas yra angažuotumas? Kaip tam tikras požiūris veikia žiniasklaidą, politikus ir jaunimą?“ Vienos dienos įvykiai filme susieja galingą Vašingtono politiką – senatorių Jaspersą (Tom Cruise), televizijos žurnalistę (Meryl Streep), du pavojingą misiją Afganistane vykdančius kareivius (Derek Luke, Michael Pena) ir jų idealistą dėstytoją (Robert Redford) (JAV, 2007). (Vilnius, Kaunas)

Susišaudymas **

Per susišaudymą ponu Smitu besivadinantis vyriškis (Clive Owen) priima vienos moters gimdymą, o paskui turi saugoti nuo banditų kulkos ką tik gimusį kūdikį. Kūdikio mirties geidžia vis daugiau iki ausų ginkluotų vyriškių. Smitui padeda žavi prostitutė (Monica Bellucci). Taip pat vaidina Paulas Giamatti, Gregas Brykas, Stephenas McHattie (rež. Michael Davis, JAV, 2007). (Vilnius, Kaunas)

__________________________

****** – šedevras, ***** – pasižiūrėti būtina, **** – geras filmas, *** – būna ir geriau, ** – jei turite daug laiko, * – niekalas