Kinas

Jaunystės baimės ir apetitas

krėsle prie televizoriaus

iliustracija
„Pamoka mokytojai Tingl“

Kinas – geriausia priemonė atsikratyti baimių ir traumų. Tai paliudys ne vieno kūrėjo biografija. Kevinas Williamsas išgarsėjo siaubo filmų „Riksmas“, „Žinau, ką tu veikei praėjusią vasarą“ scenarijais. Tačiau jo režisūrinis debiutas yra 1999 m. sukurta juodoji komedija „Pamoka mokytojai Tingl“ (LNK, 14 d. 12.55). Filmo veiksmas nukelia į provincijos miestelio mokyklą, kurioje visiems siaubą kelia istorijos mokytoja Iv Tingl. Ji mėgsta žeminti mokinius ir visaip gadinti jiems gyvenimą. Kai kurie mokiniai (vieną jų suvaidino būsimoji saldžioji ponia Cruise – Katie Holms) skatinami kilnių tikslų mėgina to išvengti ir todėl kartu su mokytoja įsivelia į kriminalinę istoriją. Tada paaiškėja, kad mokytoja – ne tokia jau ir pabaisa.

Williamsas prisipažįsta, kad mokykloje turėjo savo „ponią Tingl“, kuri nuolat aiškino, kad jis niekad nebus rašytojas. Gal ji ir buvo teisi, bet filmą verta pasižiūrėti dėl mokytoją suvaidinusios Helen Mirren. Scenarijuje ji įžvelgė pasakojimą apie vieną svarbiausių patyrimų, ištinkančių jaunuolius prieš jiems peržengiant suaugusiųjų gyvenimo slenkstį. Tai – akistata su ateitimi ir jos baimė, kai nežinai, kas tau gali atsitikti, ir tai kelia siaubą. Mirren sako, kad suaugę žmonės dažnai pamiršta, kaip stipriai tas jausmas gali sužaloti jaunuolį. Tačiau ponia Tingl to nepamiršo. Ji išnaudoja tą baimę, kad galėtų jaustis viršesnė.

Tos baimės, matyt, nepamiršo ir puikaus aktoriaus Kevino Spacey režisuoto filmo „Anapus jūros“ (LNK, 19 d. 22.30) herojus – amerikiečių popdainininkas Bobby Darinas, kurį suvaidino pats Spacey. Šis dainininkas buvo labai populiarus 6–7-uoju dešimtmečiais, bet jo šlovė nepasiekė Lietuvos. Žiūrėti biografinį filmą, kai neturi jokių asmeninių sąsajų su jo objektu, gana nuobodu, nors Darino gyvenime būta daug dramatiškų momentų, kad ir vaikystėje persirgta sunki liga. Spacey mėgaujasi senojo muzikinio kino stiliumi, jis pats sudainavo visas Darino dainas, stengdamasis kuo tiksliau atkurti dainininko manieras. Puikus ir aktorių ansamblis – Brenda Blethyn, Bobas Hoskinsas, Johnas Goodmanas, Kate Bosworth, Greta Scacchi.

Pasakų suaugusiems mėgėjams patiks Kevos Rosenfieldo 1993 m. filmas „Dvidešimt dolerių“ (LNK, 13 d. 23 val.). Vieno banknoto „gyvenimo“ kroniką 1935 m. parašė Endre Boehmas, bet Boehmo sūnus Leslie ją surado tik po tėvo mirties. …Išsprūdęs iš užsiėmusios jaunos motinos rankų, dvidešimties dolerių banknotas pradeda savo kelionę vieną vėjuotą dieną Mineapolio centre. Jis pabuvos ne vieno spalvingo filmo personažo rankose ir pakeis jų gyvenimą. Šis meistriškas, dažnai kultiniu pavadinamas filmas paveikė ne vieną pradedantį kino kūrėją.

Quentinas Tarantino tvirtina, kad 90 procentų to, ką jis daro, yra paveikta Johno Woo kūrybos. TV3 (16 d. 23 val.) pateiks siurprizą „kruvinų baletų“ meistro gerbėjams ir parodys televizijai kurtą filmą „Akis“ (1998). Filmo herojus yra asmens sargybinis Džekas Devlinas (Dolph Lundgren), saugantis jauną moterį – kazino savininko, kuriam grasina rusų mafija, dukrą. Sprogimas laikinai apakina herojų ir jis priverstas kreiptis į psichologę, ją suvaidino supermodelis Kate Vernon. Režisieriaus braižą liudija tik sulėtintas, kaip visada choreografiškas susišaudymas.

iliustracija
„Apsirijėlis“

Kruvinų dramų mėgėjus, be abejo, nudžiugins žanro klasiko Samo Raimi filmas „Greitas ir negyvas“ (LNK, 14 d. 21 val.). 1995 m. sukurtas filmas yra postmodernus vesternas. Sharon Stone vaidina paslaptingą keršytoją Elen, kuri atvyksta į korumpuoto Erodo (Gene Hackman) valdomą Prisikėlimo miestelį. Elen tikslas, žinoma, yra Erodas. Jų susišaudymas ir vainikuos finalą. Spalvingus vaidmenis filme sukūrė Leonardo DiCaprio ir Russellas Crow, bet „Greitas ir negyvas“ yra dedikuotas vesternų veteranui Woody Strode’ui, filme suvaidinusiam mažytį karstadirbio vaidmenį.

LTV (14 d. 23.15) prisimins kitą postmodernizmo klasiką Peterį Hyamsą ir jo 1988 m. sukurtą kriminalinę dramą „Įgula“. San Francisko detektyvas (Mark Harmon) tiria senoje karinėje bazėje įvykdytą žmogžudystę. Jis turi apklausti buvusį bazės vadą (Sean Connery) ir įsimyli tokią pat valdingą jo dukterį (Meg Ryan). Filmo privalumai – puikus Seano Connery vaidmuo ir gaudynės kinų kvartale.

Deja, Peterio R. Hunto filme apie Džeimsą Bondą „Jos didenybės tarnyboje“ (LTV, 15 d. 21 val.) agentą 007 vaidins ne Connery, bet vienintelį kartą šiame vaidmenyje pasirodęs gražuolis George’as Lazenby. Tačiau žinovai priskiria šį filmą prie pačių sėkmingiausių ciklo filmų.

Prancūzų kino gerbėjų šią savaitę laukia du keisti filmai. Thierry Binisti „Apsirijėlis“ (TV3, 19 d. 23 val.) yra sukurtas pagal Tonino Benacquista ir Jacques’o Ferrandezo komiksą. Iš čia, matyt, beveik fantastiškos dekoracijos ir beveik fantastiškas 160 kilogramų sveriąs personažas: aktorius Ericas Cantona praleisdavo dvi valandas grimo kambaryje ir nešiojo specialius jį storinančius „priedus“. Filmo herojus yra Marselio policijos tyrėjas Rišaras. Tirdamas įtakingo pramonininko nužudymą, jis ima įtarti, kad žudikė yra jauna dailininkė Elza (Rachida Brakni) – aukos marti. Jie sudaro keistą sutartį: Elza kas vakarą ateis pasižiūrėti į vakarieniaujantį Rišarą. Maistas ir dietos – mėgstamos vasaros temos, todėl norinčių pasižiūrėti „Apsirijėlį“, manau, nepristigs. Rišaro apsirijimo priežastis yra vaikystėje patirta trauma: jis valgo, kad nebūtų suvalgytas pats. O jūs?

Sophie Fillieres „Ai“ (LTV, 13 d. 00.20) žada dvi valandas grynai prancūziškų kino malonumų – rafinuoto humoro, netikėtų siužeto posūkių ir gurmaniškų dialogų. André Dussolier vaidina penkiasdešimtmetį vyriškį Roberą, pasižymintį dideliu apetitu moterims. Vieną dieną jis atsitiktinai sutinka savo buvusią draugę Kler (Emmanuelle Devos) ir supranta, kad vis dar ją myli. Bet Kler ką tik pagimdė kito vyro kūdikį. Tada Robero kelyje pasipainioja žavi Mari-Pjer (režisierės sesuo Helene Fillieres), ji pasisiūlo įsimylėti Roberą, kad šis pagaliau suprastų, kas yra meilė. Roberas sutinka net nenumanydamas, į ką įsivėlė.

Jūsų – Jonas Ūbis