Kinas

Savaitės filmai

sausio 5–14

Apokalipto **

Melas Gibsonas vėl nori nustebinti pasaulį. Šįkart mirusia indėnų kalba įgarsintas filmas pasakoja istoriją apie jauną džiunglėse gyvenančios genties narį (Rudy Youngblood), patiriantį dramatiškus savo ir genties gyvenimo pasikeitimus. Amžiną harmoningos egzistencijos tvarką grubiai nutraukia svetimi įsibrovėliai. Vyras priverčiamas vykti į jam nežinomą pasaulį, baime pagrįstą civilizaciją, kur jo laukia baisi pabaiga. Tačiau jis nepasiduoda ir bando pabėgti iš prakeikto miesto. Meilė žmonai ir šeimai, ryšys su gentimi suteikia jam beveik antgamtiškų galių... Kurdami šį filmą režisierius Melas Gibsonas ir scenaristas Farhedas Safinia nusprendė daugiau sužinoti apie tai, kodėl žlugo 2400 m. prieš mūsų erą – XV a. klestėjusi majų civilizacija. Jie bendradarbiavo su keliais garsiais konsultantais archeologais. Vaidmenis filme kuria JAV ir Kanados indėnai, meksikiečiai, majų palikuoniai (JAV, 2006). (Vilnius, Šiauliai)

Déjà vu ***

Specialaus FTB padalinio detektyvas Dagas Karlinas (Denzel Washington) atsiduria siaubingos katastrofos vietoje – teroristai susprogdino keltą, kuriuo per drumzliną Misisipę kėlėsi JAV kareiviai, Naujojo Orleano miestiečiai. Iš menkiausių detalių jis atkuria sprogimo priešistorę. Būtent tai ir atveda detektyvą prie nužudytos merginos Kler (Paula Patton). Detektyvas nujaučia, kad merginos mirtis susijusi su teroristais, todėl bando atkurti paskutines Kler gyvenimo dienas ir valandas. Slaptos vyriausybinės programos kūrėjai gali atverti langą į laiką, bet labai neilgam. Praeityje detektyvas tikisi aptikti teroristus, o gal net išgelbėti merginą... Tony Scotto filme taip pat vaidina Jamesas Caviezelas, Valas Kilmeris, Adamas Goldbergas, Bruce’as Greenwoodas (JAV, 2006). (Vilnius)

Eragonas **

Ši fantastinė pasaka sukurta pagal itin populiarų debiutanto Christopherio Paolini romaną. Du tūkstančius metų drakonai buvo (priklausomai nuo vietos ir laiko) meilės, baimės ar net kulto objektai. Dabar mitinės būtybės tapo populiariosios kultūros atrama. Pasakiškiausias filmo personažas – skraidantis drakonas – atvyko iš pačių geriausių ir pažangiausių technologijų specialiųjų efektų studijų. Filmą sukūrė režisierius Stefenas Fangmeieris, vaidina Edwardas Speleersas, Rachel Weisz, Jeremy Ironsas, Johnas Malkovichius, Robertas Carlyle’as (JAV, 2006). (Vilnius, Šiauliai)

Prestižas ***

Dviejų visą gyvenimą tarpusavyje konkuruojančių iliuzionistų istoriją, besirutuliojančią XIX a. pabaigos Londone ir Amerikoje, sukūrė Christopheris Nolanas, išgarsėjęs trileriu apie žmogaus atminties vingius „Memento“. Pavydas tampa pagrindinių personažų, kuriuos meistriškai suvaidino Hugh Jackmanas ir Christianas Bale’as, varomąja gyvenimo jėga, stumiančia juos į apgavystes, nusikaltimus, jis ima grėsti jų ir jų artimųjų gyvybėms. Taip pat filme vaidina Michaelas Caine’as, Scarlett Johansson, o genialiojo išradėjo Nicolos Teslos vaidmeniu pasirodo ilgokai kine nematytas Davidas Bowie (JAV, D. Britanija, 2006). (Vilnius)

Priemiesčio šviesos *****

Paskutinė Aki Kaurismäki trilogijos apie Suomijos ekonominę depresiją ir jos padarinius dalis skirta vienatvei, išdavystei ir pasiaukojimui. Vienišas saugos darbuotojas sutinka lemtingą moterį, kuri pasinaudoja jo patiklumu ir lojalumu. Pagrindinius vaidmenis sukūrė Janne Hyytiainenas, Maria Järvenhelmi, Maria Heiskanen, Ilkka Koivula (Suomija, 2006). (Vilnius)

Sensacija ***

Naujos Woody Alleno komedijos herojų žurnalistą Džo (Ian McShane) nužudo jo kolegos. Pakibęs tarp gyvenimo ir mirties jis bando surasti serijinį žudiką, besinaudojantį taro kortomis. Džo tarpininkė yra Londone studijuojanti amerikietė Sondra (Scarlett Johansson). Ji pradeda girdėti Džo, dalyvaudama iluzionisto (pats Woody Allenas) pasirodyme. Mergina iškart griebiasi sensacingos istorijos (scoop). Ji susipažįsta su pagrindiniu įtariamuoju aristokratu Piteriu (Hugh Jackman) ir jį įsimyli... (D. Britanija, JAV, 2005). (Vilnius)

Vilkogaudis **

Pagal Marijos Semionovos bestselerį sukurta slaviška fantastinė pasaka. Šio brangiausio rusų filmo (biudžetas – 20 milijonų dolerių) herojus yra slavų berniukas, kurio tėvus nužudė ateiviai iš svetimos šalies, o jį patį išvežė vergijon. Berniukas suaugo, tapo bebaimiu Vilkogaudžiu, bet neatsisakė minties atkeršyti piktadariui Žadobai. Vilkogaudis pasisamdo saugoti miškais, laukais ir pelkėmis vykstančią į savo vestuves kunigaikštytę. Jis tikisi sutikti Žadobą, nes šiam taip pat rūpi kunigaikštytė... Pagrindinius vaidmenis Nikolajaus Lebedevo filme sukūrė Aleksandras Bucharovas ir Svetlana Akinšina, taip pat vaidina Nina Usatova, Natalija Varlej, epizode pasirodo ir Juozas Budraitis (Rusija, 2006). (Vilnius)

______________________________

****** – šedevras, ***** – pasižiūrėti būtina, **** – geras filmas, *** – būna ir geriau, ** – jei turite daug laiko, * – niekalas