Muzika

Skambantis pavasaris uostamiestyje

Festivalis "Klaipėdos muzikos pavasaris" melomanus suburs trisdešimt pirmą kartą

iliustracija
Vilhelmas Čepinskis ir ansamblis "Camerata Klaipėda"

Kovo 25 – balandžio 28 d. Klaipėdoje vyks tradicinis uostamiesčio festivalis "Klaipėdos muzikos pavasaris". Šis seniausias, nuo 1976 m. rengiamas Lietuvos muzikinis festivalis šiemet vyks jau trisdešimt pirmą kartą.

Melomanams "Klaipėdos muzikos pavasaris" žada didingą klasikos skambesį, mat bus skirtas tik stambios formos klasikinės muzikos projektams. Ekspresyvumu, didingumu, įspūdingumu išsiskiriantys festivalio koncertai, pasak rengėjų, taps galingu klasikinės muzikos ir bundančio pavasario jėgos proveržiu.

Šiųmečio festivalio programoje – vienuolika renginių: aštuoni koncertai ir trys videoklubo vakarai. Sudarant programą siekta ne tik išlaikyti, bet ir aktualizuoti per tris dešimtmečius susiformavusius išskirtinius ir patrauklius renginio bruožus: dėmesį klasikinei, akademinei muzikai; darnią tradicijų ir naujovių sintezę; žymiausių Klaipėdos, Lietuvos ir užsienio atlikėjų pasirodymus. Taip pat festivalyje tęsiama prioritetinė edukacinė, jaunąjį klausytoją ugdanti Klaipėdos koncertų salės veiklos kryptis.

Festivalio atidarymas ir uždarymas patikėtas didiesiems Lietuvos simfoniniams orkestrams.

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras "Klaipėdos muzikos pavasarį" pradės Broniaus Kutavičiaus kompozicija "Pavasario linksmybės". Gamtos prabudimas, jos atgimimas – svarbiausioji šio kūrinio tema – taikliai atliepia ir viso festivalio tikslą: "pažadinti", prikelti Klaipėdos muzikinį gyvenimą po žiemos koncertinio sezono.

Ekspresyvius L. van Beethoveno koncertus fortepijonui su orkestru atliks "apsėstuoju pianistu" vadinamas fortepijono virtuozas Alexanderis Paley’us (JAV). Diriguos orkestro meno vadovas ir vyriausias dirigentas Gintaras Rinkevičius.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras bei choras kartu su solistais parengė įspūdingą W.A. Mozarto bei P. Čaikovskio kūrinių programą. Ją diriguos jaunasis dirigentas Dainius Pavilionis.

Galingais baigiamaisiais festivalio akordais koncertų salės erdvę užpildys Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas meno vadovo ir vyriausio dirigento Juozo Domarko. Su orkestru muzikuos vokiečių ir japonų kilmės violončelininkas Danjulo Ichizaka, už virtuoziškumą, išskirtinį meistriškumą ir meninę charizmą neseniai pelnęs "Geriausio metų jaunojo atlikėjo" prizą.

Tradiciškai festivalyje koncertuos Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovė – Liuda Kuraitienė). Su Nacionalinės premijos laureato Roberto Šerveniko diriguojamu klaipėdiečių kolektyvu virtuoziškus kompozitorių romantikų kūrinius grieš talentingas smuikininkas Martynas Švėgžda von Bekkeris.

Šv. Kristoforo kamerinio orkestro, priskiriamo Lietuvos muzikiniam elitui, koncerte skambės W.A. Mozarto, J.S. Bacho kūriniai ir XX a. muzikos klasika. Diriguos kolektyvo meno vadovas Donatas Katkus, solo fleita gros Vytenis Giknius.

Vilhelmo Čepinskio ansamblis "Camerata Klaipėda" ir Alfonso Vildžiūno vadovaujamas Klaipėdos choras "Aukuras" festivalyje atliks įstabią W.A. Mozarto partitūrą "Krönungsmesse" ("Karūnavimo mišios") ir kitus kūrinius. Diriguos prestižinio G. Fitelbergo dirigentų konkurso nugalėtojas ir aukso medalio prizininkas Modestas Pitrėnas.

Pirmą kartą Klaipėdos koncertų salės scenoje pamatysime du spektaklius iš Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro repertuaro. Populiarią P. Čaikovskio operą "Eugenijus Oneginas", kurioje A. Puškino eilių romano poezija susipina su išgyvenimų dramatizmo kupina muzika, pastatė LNOBT operos studijos studentai. Jų vadovas – garsus dainininkas ir vokalo pedagogas Virgilijus Noreika, dirigentas – Vytautas Viržonis.

Ypatingas festivalio projektas skiriamas jauniesiems klausytojams. Rasos Dikčienės operėles vaikams "Muzikantas, velnias ir perkūnas" ir "Kabakšt kabaldakšt" (pagal lietuvių liaudies pasakas) atlieka patys vaikai – Vilniaus meninio ugdymo studijos "Diemedis" ir Tuskulėnų vidurinės mokyklos moksleiviai. Abiejuose muzikiniuose spektakliuose dalyvauja daugiau kaip šimtas jaunųjų artistų, jie dainuoja, vaidina ir šoka. Šiame koncerte laukiami ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikučiai, jų tėveliai bei mokytojai. Tikimasi, kad pirmoji pažintis su operos menu pasitelkus pasakas jauniesiems klausytojams nuties kelią į klasikinės muzikos pasaulį.

Trijuose festivalio videoklubo renginiuose, vyksiančiuose salės I aukšto fojė, galima bus iš arčiau susipažinti su išskirtiniais klasikinės muzikos kūrėjais ir atlikėjais. Sudėtingą "Mozarto genijaus algoritmą" spręs ir genialumo paslapčių ieškos muzikologė Laima Vilimienė. Mozarto talentą laikome Dievo dovana, kurios, regis, neįmanoma racionaliai paaiškinti, tačiau kurią įdomu pamėginti atskleisti.

Muzikologė Beata Baublinskienė pasakos apie lietuvių operos primadoną Violetą Urmaną, kurios nuostabus balsas skamba garsiausių pasaulio operų teatrų scenose. "Galiu įgyvendinti visas svajones, nes teatrai klausia, ką norėčiau dainuoti. Tik nenoriu, kad būčiau vadinama mecosopranu. Džiaugiuosi įsiveržusi į aukštumas", – sako garsioji lietuvių dainininkė. Videoklube matysime ištraukas iš V. Urmanos dainuojamų spektaklių.

Jaunas ir talentingas pianistas Kasparas Uinskas pristatys debiutinę kompaktinę plokštelę (beje, įrašytą Klaipėdos koncertų salėje), skirtą Fryderyko Chopino muzikai, ir kalbės apie didžiuosius pasaulio pianistus Vladimirą Horovitzą, Glenną Gouldą ir Ivo Pogorelichių. Bus demonstruojami jų vaizdo įrašai.

Parengta pagal festivalio inf.