Kinas

Savaitės filmai

vasario 24–kovo 5

Geišos išpažintis **

Skurdžių dukra atiduodama į geišų namus tarnaite. Nepaisydama daugybės kliūčių ir pavydžios konkurentės, mergaitė tampa legendine geiša Sajuri. Ji užkariauja galingiausio ir įtakingiausio savo laikų vyriškio širdį, tačiau pati myli žmogų, su kuriuo niekad negalės būti kartu. Visame pasaulyje populiaraus romano ekranizaciją sukūrė kine "Čikaga" debiutavęs teatro režisierius Robas Marshallas. Japoniją jis filmavo Kinijoje, net geišas jo filme sukūrė kinų žvaigždės – Ziyi Zhang ("Kelias namo"), Gong Li ("Raudonasis gaolianas"), Michelle Yeoh ("Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas"), taip pat vaidina ir japonai Kenas Watanabe, Youki Kudoh (JAV, 2005). (Vilnius, Klaipėda)

Manderlis ***

Antroji po "Dogvilio" Larso von Triero trilogijos "U.S. & A." dalis. …JAV Pietūs, 4-asis XX a. dešimtmetis. Sužlugus iliuzijoms, Greisė iš Dogvilio grįžo namo. Tačiau tėvui ir jo draugams gimtosiose vietose vis mažiau vietos. Todėl jie ieško naujų "medžioklės plotų". Kartu su jais keliauja ir Greisė. Sustoję kelyje jie aptinka Manderlį – dvarą, kuriame vergija dar nepanaikinta. Greisė nusprendžia likti Manderlyje, padėti vergams pajusti laisvės skonį ir sulaukti dienos, kai jie surinks pirmąjį derlių. Tačiau Greisės pastangos ir vėl netruks apsisukti prieš ją. Pagrindinį vaidmenį filme sukūrė Bryce Dallas Howard ("Kaimas"), taip pat vaidina Isaachas De Bankole, Willemas Dafoe, Danny Gloveris (Danija, Švedija, 2005). (Vilnius)

Miunchenas ***

1972 m. rugsėjį 900 milijonų televizijos žiūrovų akivaizdoje įvyko teroristų ataka, davusi pradžią prievartos erai. Palestiniečių ekstremistinės grupės "Juodasis rugsėjis" nariai užpuolė Miuncheno olimpinį kaimelį ir paėmė įkaitais Izraelio sportininkus. Tragiški įvykiai baigėsi po nepilnos paros, kai žinių vedėjas Jimas McKay pranešė, kad visi įkaitai žuvo. Steveno Spielbergo filmo pagrindas – šie įvykiai bei misija "Dievo pyktis", kurios tikslas buvo nubausti kaltus. Tai viena drąsiausių Izraelio žvalgybos operacijų. Pagrindinis filmo herojus yra Izraelio patriotas, žvalgybos karininkas Avneris (Eric Bana). Su juo susisiekia "Mossado" atstovas Efraimas (Geoffrey Rush) ir prašo palikti nėščią žmoną, išsižadėti savo tapatybės ir pasitraukti pogrindin. Tikslas – surasti ir sunaikinti vienuolika žmonių, kaltinamų dėl Miuncheno žudynių. Netrukus Avneris ima vadovauti keturių labai skirtingų misijos vykdytojų, specialiųjų agentų grupei. Tai – Pietų Afrikoje gimęs vairuotojas Styvas (naujasis Džeimsas Bondas – Danielis Craige’as), dokumentų falsifikavimo specialistas Vokietijos žydas Hansas (Hanns Zischler), sprogstamųjų medžiagų žinovas Robertas (Mathieu Kassovitz) iš Belgijos ir ramusis Karlas (Ciaran Hinds), kurio užduotis – "valyti" tai, ką pridarė kiti (JAV, 2005). (Vilnius)

Puikybė ir prietarai ***

Dar viena populiariosios britų rašytojos Jane Austin romano ekranizacija nukelia į XVII a. Anglijos provinciją. Benetų šeimai nelabai sekasi finansiškai, bet jie turi net penkias gražuoles dukteris. Vienintelis būdas pagerinti šeimos gyvenimo sąlygas – sėkmingai ištekinti merginas. Tai tampa motinos manija, nes ji gali galvoti tik apie turtingus jaunikius. Kai apylinkėse pasirodo jaunas turtingas aristokratas Binglis, juo iškart susidomi vyriausioji dukra. Jo taip pat turtingas draugas Darsis būtų gera partija jaunesnei Lizai. Tačiau pirmasis jų susitikimas baigiasi neslepiama antipatija. Puikybė ir prietarai pakiša koją jausmų nesugebantiems reikšti jaunuoliams. Laimei, tik trumpam. Pagal geriausias kostiuminių filmų tradicijas "Puikybę ir prietarus" ekranizavo Joe Wrightas. Tačiau greičiausiai filmas buvo sukurtas tik tam, kad visu savo grožiu ir talentu jame sušvytėtų Lizą suvaidinusi Keira Knightley. Taip pat vaidina Matthew MacFadyenas, Brenda Blethyn, Donaldas Sutherlandas, Simonas Woodsas (D. Britanija, 2005). (Vilnius, Kaunas, Šiauliai)

Sklinda gandai... **

Jauna moteris (Jennifer Aniston) vieną dieną sužino, kad jos šeimos istorija tapo Charleso Webbo romano pagrindu. Pagal šį romaną sukurtas vienas populiariausių 7-ojo dešimtmečio amerikiečių filmų – Mike’o Nicholso "Absolventas", pavertęs žvaigžde Dustiną Hoffmaną. Mergina pradeda savo tyrimą ir prieina išvados, kad jos senelė buvo "Absolvente" dukters bendraamžį suvedžiojusios ponios Robinson prototipas… Robo Reinerio komedijoje taip pat vaidina Markas Ruffalo, Kevinas Costneris, Mena Suvari, Shirley MacLaine (JAV, 2005). (Vilnius)

Ties jausmų riba ***

1955-aisiais lieknas jaunuolis su gitara, kuris liepė vadinti save J.R. Cashu, peržengė sparčiai garsėjančios įrašų studijos "Sun Studio" Memfyje slenkstį. Būtent tada ir įvyko amerikiečių masinės kultūros lūžis. Nepakartojamo stiliaus, savito balso tembro Cashas pakerėjo žiūrovų širdis savo dainomis ir tapo pirmąja roko žvaigžde. Dainininko autobiografijos pagrindu sukurtas Jameso Mangoldo ("Policininkų žemė") filmas sulaukė kelių "Oskaro" nominacijų. Pagrindinius vaidmenis sukūrė Joaquinas Phoenixas, Reese Witherspoon, Ginnifer Goodwin, Robertas Patrickas, Dallasas Robertsas (JAV, 2005). (Vilnius, Klaipėda)