Kinas

Naujas kino festivalis "Žiemos ekranai"

Pažintis su šiuolaikiniu prancūzų kinu

iliustracija
"Jūros gėrybės"

Pasaulyje vis daugėja miestų, kurie turi savo prancūzų kino festivalį. Prancūzų filmai rodomi Atėnuose, Tokijuje, Niujorke, Londone, Prahoje, Singapūre, Varšuvoje, Maskvoje... Neseniai tokio pobūdžio festivalis, pavadintas "Po Sibiro saule", pirmą kartą buvo surengtas Vladivostoke ir Jakaterinburge, kitas – Alžyre ir Tunise. Prancūzų kultūros centras Vilniuje taip pat pristato pirmąjį prancūzų kino festivalį "Žiemos ekranai 2006". Festivalis vyks sausio 27–29 d. kino teatre "Forum Cinemas Vingis" ir vasario 4–5 d. "Skalvijos" kino centre.

"Žiemos ekranų" programoje – dešimt skirtingų žanrų ir stilių filmų, sulaukusių pripažinimo Prancūzijoje ir už jos ribų. Savitą prancūzų kinematografo tradiciją vis sunkiau išsaugoti net gimtinėje, užsienyje ji vis labiau užmirštama. Festivalio tikslas – supažindinti lietuvių žiūrovus su šiuolaikiniu prancūzų kinu. Kitais metais planuojama plėsti programą – pristatyti režisierių ir aktorių, kino klasikos retrospektyvas, dokumentinius filmus, kviestis svečių.

"Gabrielė" ("Gabrielle", 2005, 90 min.)

Naujausias teatro, operos, kino režisieriaus Patrice’o Chereau ("Karalienė Margo", "Intymumas", "Jo brolis") filmas yra Josepho Conrado kūrinio ekranizacija. Conrado knygos tapo meistriškumo išbandymu ne vienam režisieriui – tarp jų ir Francisui Fordui Coppolai ("Šių dienų Apokalipsė"), Andrzejui Wajdai ("Šešėlio ruožas"). …1912-ieji, Paryžius. Filmo herojai Gabrielė ir Žanas – mieste gerbiama turtingų buržua pora. Ketvirtadieniais jų prabangiuose namuose renkasi visas elitas. Žanas didžiuojasi savo žmona, ja visiškai pasitiki, tačiau vieną rytą jo rastas laiškas sukelia grėsmę šeimos idilei. Gabrielė praneša paliekanti vyrą dėl kito. Žanui dar nespėjus atsitokėti, vestibiulyje pasigirsta Gabrielės žingsniai. Ji lyg niekur nieko grįžta namo, bet per porą valandų čia viskas pasikeitė.

Chereau visada daug dėmesio skiria aktoriams. Unikalus yra ir "Gabrielės" aktorių ansamblis, o pagrindinius vaidmenis sukūrė Isabelle Huppert ir Pascalis Gregory. Filmo premjera įvyko 2005 m. Venecijos kino festivalyje.

"Forum Cinemas Vingis" – 27 d. 21 val.; "Skalvijos" kino centras – II. 5 d. 21 val.

"Nuo to laiko, kai Otaras išvyko" ("Depuis qu’Otar est parti", 2003, 102 min.)

Jaunos režisierės Julie Bertuccelli debiutas sulaukė tarptautinio pripažinimo: 2003 m. filmas buvo apdovanotas Kanuose, taip pat keliais prancūzų kino apdovanojimais "Cezariais", pelnė ne vieną specialųjį įvairių festivalių prizą.

Šis filmas – istorija apie šventą melą, kurioje subtiliai piešiami trys skirtingų kartų šių dienų Gruzijos moterų portretai. Prancūzai – nuo seno frankofoniška tauta, o Prancūzijoje kuriantis vienas garsiausių gruzinų režisierių Otaras Joselianis, matyt, sugebėjo sukurti tokį Gruzijos kultą, kad ne vieno prancūziško filmo veiksmas nukelia būtent ten. Vieną dieną senoji Eka nuperka bilietus į Paryžių, ir visos trys išsiruošia ieškoti ten dingusio Otaro.

"Forum Cinemas Vingis" – 27 d. 19 val., 29 d. 13 val.; "Skalvijos" kino centras – II. 5 d. 17 val.

"Peilio ašmenimis" ("Le Couperet", 2005, 122 min.)

Graikų kilmės kino režisierius Costa Gavrasas kūrė Graikijoje, JAV, bet labiausiai jam priimtina Prancūzija. Jis dažniausiai kuria politiškai ir socialiai angažuotus filmus ("Z", "Mažoji Apokalipsė", "Amen"), nevengia aštrių problemų. Naujausio jo filmo herojus – popieriaus gamykloje aukštas pareigas užimantis Bruno Daveras – atleidžiamas iš darbo kartu su kitais keliais šimtais įmonės darbuotojų. Bandydamas atgauti tarnybą, Bruno pasiruošęs viskam, net žudyti savo konkurentus. Pagrindinius vaidmenis filme sukūrė José Garcia ir Karin Viardo.

"Forum Cinemas Vingis" – 28 d. 21 val.; "Skalvijos" kino centras – II. 5 d. 19 val.

"Prisiminti gražius dalykus" ("Se souvenir de belles choses", 2002, 110 min.)

Šis filmas – prancūzų aktorės Zabou Breitman režisūrinis debiutas, susilaukęs gausaus žiūrovų antplūdžio kino salėse Prancūzijoje. …Klinikoje keistu pavadinimu "Pas voveres" pamirštami žodžiai, laikas, raktai, gimtoji kalba, žmonos gimtadienis... Čia susitikę Klerė ir Filipas įsimyli vienas kitą. Prieš nugrimzdama į užmaršties liūną, Klerė skuba padovanoti Filipui brangiausią dovaną – savo prisiminimus. Pagrindinius vaidmenis filme sukūrė Isabelle Carre, Bernard’as Campanas ir pati Zabou Breitman.

"Forum Cinemas Vingis" – 28 d. 13 val., 29 d. – 17 val.

"Tremties keliu" ("Exils", 2004, 103 min.)

Tony Gatlifas yra spalvingiausias prancūzų režisierius, bet ne tik todėl, kad jis – čigonas. Gatlifas kuria egzotiškų temų filmus, perkeliančius žiūrovus į muzikos, kelionių, fantazijos ir laisvės pasaulį, kuris būdingas kelio žmonėms. Amerikiečių filmuose žmonės dažniausiai keliauja ieškodami nuotykių, bet Gatlifo herojai tų įvykių dažniausiai vengia, jie nori susikaupti ir kontempliuoti pasaulį, dainuoti jo džiaugsmus ir liūdesį. Net monotoniškumas jo filmuose tampa svarbia dramaturginės konstrukcijos dalimi. 2004 m. Kanų kino festivalyje prizu už režisūrą apdovanotas "Tremties keliu" nepanašus į ankstesniuosius Gatlifo filmus "Gadjo Dilo" ar "Latcho Drom". Vietoj ritualinės kelionės matome iniciacijos kelionę, vedančią prie režisieriaus šaknų Alžyre. Filmo herojams Zano ir Naimai ši kelionė tampa išsigelbėjimu, ji suteikia galimybę išsaugoti gyvenimo prasmę ir juos siejantį ryšį, nes kiekvienas iš jų išgyvena krizę. Kelyje iš Prancūzijos į Ispaniją, o iš ten į Afriką juos lydi muzika, be kurios Gatlifas negalėtų nei gyventi, nei kurti filmų. Šis neįprastos poetikos (kai kas filmą vadina poetiniu muzikiniu kino dokumentu) filmas verčia žiūrovą atsisakyti tradicinių suvokimo stereotipų ir ieškoti vidinių peizažų grožio. Pagrindinį vaidmenį filme sukūrė ryškiausia jaunosios kartos žvaigždė Romainas Duris ir čigoniško grožio bei temperamento Lubna Azabal.

iliustracija
"Wild Side"

"Forum Cinemas Vingis" – 27 d. 17 val., 28 d. – 19 val.; "Skalvijos" kino centras – II. 4 d. 19 val.

"Iki greito" ("A tout de suite", 2004, 95 min.)

Lietuvių žiūrovams iš "Kino pavasarių" žinomo režisieriaus Benoit Jacquot filme kylanti prancūzų kino žvaigždė Isild Le Besco atskleidžia visą savo grožį ir talentą. …Jis pasako Jai: "Iki greito". Nuo tos akimirkos viskas klostosi kaip filme. Jos mylimasis yra banditas. Jis ką tik apiplėšė banką. Per apiplėšimą žuvo keli žmonės. Jam reikia bėgti. Jai reikia Jo. Nespalvotoje juostoje – šiuolaikinė prancūziška Boni ir Klaido versija.

"Forum Cinemas Vingis" – 29 d. 19 val.; "Skalvijos" kino centras – II. 4 d. 17 val.

"Jūros gėrybės" ("Crustaces et coquillages", 2005, 93 min.)

…Vasara. Markas nusiveža žmoną ir du vaikus į namą prie Viduržemio jūros, kuriame atostogaudavo dar būdamas paauglys. Vasaros karštis įkaitina visų jų svajones. Dukra Laura netrukus dingsta su savo draugeliu motociklininku, sūnus, kurį motina įtarinėja esant gėjumi, pasikviečia kartu atostogauti savo geriausią draugą, netrukus atvyksta ir mamos meilužis… Išsvajotos atostogos virsta kažkuo kitu, nei buvo tikėtasi. 2005 m. Berlyno kino festivalyje šis humoru ir dainomis žaižaruojantis Olivier Ducastelio ir Jacques’o Martineau kino vodevilis buvo apdovanotas "Europa Cinemas" prizu. Režisieriai prisipažįsta, kad kurdami filmą jie norėjo susieti Jacques’o Demy ir Erico Rohmero filmų stilių: vieno muzikalumą ir kito humorą. Pagrindinius vaidmenis filme sukūrė Valeria Bruno-Tedeschi, Gilbert’as Melki, Jeanas-Marcas Barras, Jacques’as Bonnaffe.

"Forum Cinemas Vingis" – 29 d. 15 val.

"Wild Side" (2004, 107 min.)

Režisieriaus Sébastieno Lifshitzo filmas Berlyno kino festivalyje susilaukė didelio susidomėjimo, prieštaringų vertinimų ir tarptautinės gėjų ir lesbiečių žiuri prizo.

Jauna transseksualė Stefani grįžta į tėviškę – merdintį Šiaurės Prancūzijos kalnakasių miestelį – slaugyti motinos. Vaikystės peizažai provokuoja prisiminimus. Mieste, į kurį ji išvyko prieš penkiolika metų, liko daug purvo, nuoskaudų ir gatvės gyvenimo. Merginos draugai – nelegalas rusas Michailas ir savimi prekiaujantis arabas Džamelis. Stefani vaikystės miestas žadina ir jų prisiminimus bei norą gyventi kitaip. Elegišką pasakojimą apie šį keistą meilės trikampį, kurį suvaidino neprofesionalūs aktoriai Stéphanie Michelini, Yasmine’as Belmadi, Eduardas Nikitinas, režisierius nuolat nutraukia drastiškomis erotinėmis scenomis, kurių atvirumas gali šokiruoti.

"Forum Cinemas Vingis" – 29 d. 21 val.; "Skalvijos" kino centras – II. 4 d. 21 val.

"Kai jūra pakyla" ("Quand la mer monte", 2004, 93 min.)

Šiam mažo biudžeto filmui sunkiai sekėsi prasiskinti kelią iki kino ekranų, bet jo autorių Yolande Moreau ir Gilles’io Porte’o pastangos buvo su kaupu atlygintos. Tai vienas iš populiariausių pastarųjų metų prancūzų filmų, ypač savo tėvynėje. …Irena su savimi į kelionę pasiima tik medinę kėdę ir lagaminą, kuriame telpa visas jos monospektaklis. Kiekvieną vakarą ji lipa ant scenos užsimaukšlinusi bauginančią kaukę su ilga nosim. Spektaklio pabaigoje Irenos herojė išsirenka sau mylimąjį iš žiūrovų salės. Taip ji sutinka Driesą – milžinų nešiotoją. Ar jų meilės istorija yra tik spektaklio dalis? Filme vaidina Yolande Moreau, Wimas Willaertas, Olivier Gourmet, Jackie Berroyer.

"Forum Cinemas Vingis" – 28 d. 17 val.

"Mažasis Senegalas" ("Little Senegal", 2001, 98 min.)

Garsus Alžyro režisierius bei prodiuseris Rachidas Boucharebas (jis prodiusavo ir vieno kontroversiškiausių prancūzų kino kūrėjų Bruno Dumont’o filmus "Jėzaus gyvenimas", "Žmogiškumas") kovoja už autorinio kino teises ir pats kuria savitą kiną. "Mažasis Senegalas" – subtilus žvilgsnis į juodosios Amerikos ir juodosios Afrikos prieštaravimus ir nesutarimus šių dienų Niujorke.

Praėjo du šimtmečiai nuo to laiko, kai daugybė senegaliečių buvo parduoti vergijon į medvilnės plantacijas Amerikos Pietuose. Vieną dieną Senegalo vergijos muziejaus gidas, šešiasdešimt penkerių metų našlys Alūnas iškeliauja protėvių tremties keliais į JAV. Afrikiečių kvartale Harleme, pramintame Mažuoju Senegalu, jis sutinka tolimus giminaičius, kurie apie senolio egzistavimą net neįtarė. Alūnas atvyko ieškodamas idealios savo vizijos, bet rado griežtą pasidalijimą tarp afrikiečių emigrantų ir afroamerikiečių bendruomenių. Filme vaidina Sotigui Kouyaté, Sharon Hope, Roschdy Zemas.

"Forum Cinemas Vingis" – 28 d. 15 val.

Visi filmai bus rodomi originalo kalba su lietuviškais subtitrais.

"Žiemos ekranų" ir "7 md" inf.