Teatras

Naujieji metai su "Traviata"

anonsai

iliustracija
Asmik Grigorian (Traviata)

Naujųjų metų vakarą Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras savo publikai dovanoja ypatingą dovaną – po pertraukos teatro scenoje Naujametį vakarą karaliaus viena mėgstamiausių Lietuvoje operų, prieš 85-erius metus Lietuvos operos kelią pradėjusi ir Lietuvos operos simboliu tapusi Giuseppe’s Verdi "Traviata". Gruodžio 31 d. LNOBT scenoje atgims Anglijos nacionalinėje operoje pastatytas ir trumpam Lietuvai išnuomotas spektaklis. Šią "Traviatą" teatras rodys tik 5 kartus – gruodžio 31 ir sausio 4, 6, 12 bei 14 dienomis.

Spektaklio, kurį sukūrė garsus režisierius Jonathanas Milleris, premjera Anglijos nacionalinėje operoje įvyko 1996 metais. Tradicinis, puošnus J. Millerio pastatymas sulaukė didelio pasisekimo ir 2002 m. buvo atnaujintas.

Režisieriaus J. Millerio profesinė veikla daugialypė: jis rašo, skaito paskaitas, veda televizijos laidas ir yra jų prodiuseris, režisuoja dramos ir operos spektaklius, filmus. Meilė teatrui prasidėjo dar studijuojant, ir jau nuo 1960 m. Edinburgo festivalio Millerio veikla susijusi su teatru. J. Milleris režisuoja spektaklius žymiausiuose operos teatruose. Kiekvieną vasarą jis dalyvauja jauniesiems dainininkams skirtame Skandinavijos šalių operos projekte, kuriame jau dalyvavo ir nemažai dainininkų iš Lietuvos.

"Traviatoje" Verdi atkūrė pasaulį, kurį pats gerai pažinojo, todėl čia nėra muzikinės kalbos ir vaizduojamų įvykių neatitikimo. "Mano manymu, būtų nenormalu ir visiškai neveiksminga šią operą supakuoti ir gabenti pusantro šimto metų į mūsų epochą. Šis spektaklis mums suteikia puikią galimybę atkurti XIX a. Paryžiaus demimondą. Man atrodo, kad tai kūrinys apie meilės trikampį: tėvas ir sūnus beviltiškai įsimyli moterį, kuri, kaip rašo A. Dumas, įkūnija nuodėmės nekaltybę", – pasakoja Jonathanas Milleris.

Spektaklio scenografiją kūrė ir operos, ir dramos srityje dirbantis Bernardas Culshaw, jo geriausi pastatymai rodomi Londono karališkajame teatre, Danijos karališkojoje operoje, Airijos operos teatre ir t.t.

Kostiumų dailininkė – Alison Clare Mitchell. Ji turi didelę dramos, operos ir filmų kostiumų kūrimo patirtį, dirba žymiausiuose Londono, Europos, Amerikos, Kanados, Australijos teatruose.

Tomas Manningsas, Londono karališkosios operos Meninių pastatymų tarnybos vadovas, Anglijos nacionalinės operos teatro šviesų dailininkas, yra ir šio "Traviatos" pastatymo šviesų dailininkas. Spektaklio choreografiją sukūrė Terry Johnas Batesas, prestižinių Laurence’o Olivier ir "Tony" apdovanojimų laureatas, dirbantis garsiausiuose pasaulio teatruose.

"Traviatą" diriguos mūsų teatro dirigentas Martynas Staškus. Pagrindinius vaidmenis rengia Asmik Grigorian, Irena Zelenkauskaitė, svečias iš Ukrainos Dmitrijus Popovas, Audrius Rubežius, Vytautas Juozapaitis, Laima Jonutytė ir kiti solistai.

LNOBT inf.