Teatras

Menų spaustuvė "kala" dramaturgus

Sostinės Menų spaustuvėje įsibėgėja kūrybinė laboratorija "Dramaturgų kalvė". Jauni, jau keletą pjesių parašę dramaturgai turi galimybę aktyviai įsitraukti į gyvą kūrybinį procesą. Gruodžio 8 d. Menų spaustuvės "Kišeninėje" salėje buvo pristatytas naujausios Monikos Kutkaitytės pjesės "Pasaulio kraštas" skaitymas, kurį režisavo Ramunė Kudzmanaitė.

Gruodžio 22 d. 19 val. režisierius Benas Šarka pristatys dramaturgės Gabrielės Labanauskaitės pjesę "Skaudžiausia – 2". Jauna dramaturgė savo naujausią pjesę vadina dešimties veikėjų trylikos dalių tragikomedija neprietaringiesiems. Veiksmas vyksta nedideliame miestelyje, perpučiamame homofobiškų skersvėjų. Herojų kasdieninio gyvenimo džiaugsmai ir praradimai tokie pat, kaip ir visų mirtingųjų. Tačiau šie mirtingieji – homoseksualai: savo tapatybės neatrandanti Agnė, tebesergantis jį palikusiu vaikinu Benas, prekiaujantis knygomis ir patarimais Šnitkė bei Žetem, tėvų vadinamas Tomu ir savo romanų negalintis suskaičiuoti ant abiejų rankų pirštų. Visus juos sieja meilės paieškos. Tačiau akivaizdu, kad jie patys sėja ne gyvybę, bet mirtį. Identiteto paieškos, pasirodo, ne tokios jau paprastos, ypač kai net ir "suradus" save tenka gyventi toje pačioje jau seniai sugalvotoje visuomenėje su savo fobijomis ir prietarais.

Gabrielė Labanauskaitė baigė Šiaulių Romuvos vidurinę mokyklą, Klaipėdos universitete studijavo lietuvių ir suomių kalbas. 2002 m. penkis mėnesius dramaturgiją ir poeziją studijavo Parmos universiteto (Italija) filosofijos ir literatūros fakultete. 2005 m. Labanauskaitė Vilniaus universitete apsigynė literatūros istorijos ir teorijos studijų magistro laipsnį. Nuo 1992 m. autorės kūryba (pasakos, humoreskos, interviu) spausdinta vaikų savaitraštyje "Aitvaras", žurnale "Genys", vėliau – almanachuose "Ligoninės priimamasis" (2002), "Baltija" (2003, 2004) bei "Žiemos žodžiai" (2004); nuo 2003 m. Labanauskaitės literatūros kritika publikuojama savaitraščiuose "Šiaurės Atėnai", "Literatūra ir menas"; autorė verčia iš suomių kalbos, rašo poeziją.

Siekdama užpildyti nacionalinės dramaturgijos spragą, Menų spaustuvė inicijavo ir sėkmingai vykdo net keletą jaunų dramaturgų ugdymo projektų. 2005 m. lapkričio pradžioje Menų spaustuvė surengė seminarą "Rašanti karta" 14–20 metų amžiaus paaugliams ir jaunimui, jį vedė garsi serbų kilmės Didžiosios Britanijos režisierė, dramaturgė Svetlana Dimcovič.

Kūrybinės ir edukacinės laboratorijos "Rašanti karta" ir "Dramaturgų kalvė" Menų spaustuvėje bus tęsiamos visus ateinančius 2006 metus.

Menų spaustuvės inf.