Muzika

Nostalgiškasis fado

anonsai

iliustracija
Misia

Birželio 25 d. 19 val. kino teatre "Lietuva" koncertuos portugališko fado žvaigždė Misia ir jos ansamblis. Vilniaus festivalio programoje pirmą kartą skambės ilgesingos portugalų dainos.

Patraukli ir paslaptinga, poetiška ir jaudinanti – tokia yra Misia, tarp portugališko fado atlikėjų išsiskirianti dainininkė. Vos pasirodžius šio žanro tradicijas atspindinčiam pirmajam albumui "Garras Dos Sentidos", ji tapo ryškia tarptautine žvaigžde.

Misia gimė portugalo ir katalonės šeimoje. Pradėjusi fado dainininkės karjerą, artistų palikuonė (jos senelė ir mama buvo šokėjos) pasirinko sceninį vardą Misia, pagerbdama garsiąją paryžietę, Mallarmé mūzą, Prousto, Picasso bei kitų garsių to meto menininkų bičiulę Misia Sert.

Nostalgiškos fado dainos ir šokiai, atliekami pritariant gitara, Portugalijoje išpopuliarėjo antrojoje XIX a. pusėje. Šiandien tiksliai nežinoma, ar šis lyrinis žanras kilo iš ilgesingų portugalų jūrininkų dainų, ar atklydo iš Brazilijos, nešdamasis ir jos muzikai būdingus lundum bei modinha stilių bruožus. Misia, puoselėdama tradicinį fado meną, šį žanrą kūrybiškai paįvairina: vienoms dainoms ji pati pritaiko praeities poetų eiles, kitas užsako nūdienos kompozitoriams. Dainas Misia atlieka ir su portugalų muzikantais, ir su klasikiniu styginių kvintetu.

Muzikos madų nepaisymas jos menui suteikia originalumo ir ypatingo jausmingumo. "Fado siela visada skamba manyje, nes ji virto pajauta arba nuostata. Jei kurios melodijos ir nėra fado, jos vis tiek atspindi šį žanrą", – teigia dainininkė.