Teatras

Maskvoje – Oskaro Koršunovo režisuoto spektaklio premjera

svetur

Kovo 30 ir 31 d. Maskvos "Et cetera" teatre įvyko Oskaro Koršunovo režisuoto spektaklio "Tarelkino mirtis" premjera.

Tai pirmas lietuvių režisieriaus, surengusio per dešimtį pastatymų bei kūrybinių seminarų užsienyje, darbas Rusijoje. Jam talkino ilgamečiai bendražygiai: scenografė Jūratė Paulėkaitė, kompozitorius Gintaras Sodeika, kostiumų dailininkė Sandra Straukaitė. Pagrindinius vaidmenis spektaklyje atlieka naujosios kartos žvaigždė Vladimiras Skvorcovas (Tarelkinas) bei žymus rusų teatro ir kino aktorius Aleksandras Kaliaginas (Varavinas).

Maskvoje O. Koršunovas pažįstamas iš NET (Naujasis Europos Teatras) festivalio, kuriame 2002 m. pristatė M. von Mayenburgo "Ugnies veidą", o pernai – W. Shakespeare’o "Įstabiąją ir graudžiąją Romeo ir Džuljetos istoriją".

A. Kaliaginas kelis kartus buvo atvykęs žiūrėti jo režisuotų spektaklių į Vilnių ir netrukus pakvietė dirbti savo vadovaujamame teatre "Et cetera". Pastatymui buvo pasirinkta Aleksandro Suchovo-Kobylino pjesė "Tarelkino mirtis". Beveik tuo pat metu Maskvoje pasirodžiusios net kelios premjeros pagal šią pjesę, pasak spektaklio kūrėjų, tik dar labiau suintrigavo publiką. Iki šiol buvo žinoma vos pora ryškesnių "Tarelkino mirties" pastatymų – Vsevolodo Mejerholdo bei Piotro Fomenkos.

Motyvuodamas tokios medžiagos pasirinkimą, O. Koršunovas akcentavo "Tarelkino mirties" modernumą ir aktualumą. Pjesėje piešiamas visuomenės gyvenimą savo taisyklėms paklusti verčiantis biurokratijos pasaulis. "Mane visada domino valdžios metafizika, kurią pagimdo dėl jos verdanti amžina kova. Todėl ir į "Tarelkino mirtį" aš žiūriu ne kaip į komediją ar pokštą, o greičiau kaip į filosofinę, egzistencinę medžiagą. Tarelkinas – mūsų kartos ženklas. Nuolat taikydamasis prie situacijos, žmogus tarsi išnyksta, sunaikina pats save. Tai jo mirtis ir jo nemirtingumas".

A. Kaliaginas lietuvio režisūrą vadina vakarietiška, stilinga ir vaizdinga. O. Koršunovas pripažino, kad darbas su kelių skirtingų kartų rusų aktoriais – nelengva, tačiau labai įdomi patirtis.

Premjeros išvakarėse, po generalinės spektaklio peržiūros, O. Koršunovas kalbėjo, kad lietuvių desantas Maskvoje padirbėjo iš peties – spektaklis radikaliai išsiskiria iš bendro Maskvos teatrinio peizažo. Jo laukiama su didžiuliu susidomėjimu.

Netrukus O. Koršunovo premjera paženklins ir naujo "Et cetera" teatro pastato atidarymą.

OKT / Vilniaus miesto teatro inf.