Muzika

Muzikos puota su "Kremerata Baltica"

Gidono Kremerio vadovaujamo orkestro koncertas su pianistu Andriumi Žlabiu ir violončelininke Giedre Dirvanauskaite

Aldona Eleonora Radvilaitė

iliustracija
Gidonas Kremeris
A. Ufarto nuotr.

Rugsėjo 28 d. Vilniuje, Filharmonijoje, įvyko tikra muzikos puota: koncertavo kamerinis orkestras "Kremerata Baltica", vadovaujamas Gidono Kremerio. Vakaro programoje – Johanno Sebastiano Bacho bei šiuolaikinių autorių Alfredo Schnittke’s, Witoldo Lutasławskio bei Dmitrijaus Šostakovičiaus kūriniai. Solistai – pats orkestro meno vadovas, smuikininkas G. Kremeris, violončelininkė Giedrė Dirvanauskaitė ir pianistas Andrius Žlabys.

Pirmojoje koncerto dalyje skambėjo J.S. Bacho "Brandenburgo koncertas" Nr. 3, G-dur, BWV 1048, koncertas klavyrui ir orkestrui f-moll, BWV 1056, bei pora A. Schnittke’s kūrinių – "Concerto grosso" Nr. 6 smuikui, fortepijonui ir orkestrui ir "Sutartinės" styginių orkestrui.

Gyvybingas jaunų talentingų atlikėjų kamerinis orkestras veržliai, plastiškai ir lengvai grojo greitos tėkmės "Brandenburgo koncerto" muziką, atidžiai ir išraiškingai interpretavo Adagio dalį. Panašiu stiliumi buvo atliktas ir Koncertas f-moll.

Nepaprastai jautrus muzikos garsams jaunas menininkas Andrius Žlabys ne tik atliko klavyro partiją, bet ir vadovavo savo bendraminčiams. Gal tai kiek trukdė muzikai pulsuoti visiškai sinchroniškai, tačiau negadino nuoširdaus muzikavimo įspūdžio. Nuotaikingai, pakiliai, įsiklausant į kiekvieną pasažo natą, gražiu garsu ir su gera trauka į priekį buvo paskambintos Allegro moderato (I) ir Presto (III) dalys. Klausytojus ypač užbūrė jautri Largo (II d.) muzikos intertpretacija: gilios ir prasmingos ilgos natos, delikatus frazavimas. Gal kam pasirodė neįprasta Bacho muzikos pajauta, tačiau ji buvo įtaigiai realizuota ir gražiai pateikta.

iliustracija
Giedrė Dirvanauskaitė
A. Ufarto nuotr.

Įspūdingas buvo A. Schnittke’s "Concerto grosso" atlikimas. Panašiai muziką girdintys ir suvokiantys genialus smuikininkas G. Kremeris ir išskirtinių gabumų fortepijono menininkas A. Žlabys kartu su talentingais orkestro atlikėjais, regis, patys kūrė išraiškingą, įtemptą, spalvingą garsų pasaulį, netausodami savo gyvybinių jėgų. Šiuolaikinė prasminga muzikos kalba, besikeičiančios nuotaikos pulsavo energingai, ekspresyviai. Grojant kartu su nuostabiu patyrusiu smuikininku, griežiančiu puikiu 1730 m. Guarneri del Gesk ex-David instrumentu, jaunam atlikėjui buvo nelengva fortepijonu išgauti tolygaus išraiškingumo ir įtampos garsus. Andrius sugebėjo atlaikyti šią konkurenciją. Jis nuoširdžiai įsijautė į muziką ir sėkmingai bei įtaigiai pateikė savo interpretaciją.

Ryškiai nuskambėjo ir A. Schnittke’s "Sutartinės" styginių orkestrui. Įdomus, visais atžvilgiais meistriškai atliktas kūrinys užhipnotizavo nepaprastai vientisa tėkme: nuo tyliausių garsų kūrinio pradžioje, tolygaus intensyvėjimo, iki galingos kulminacijos ir nuotaikingo atsitraukimo, tarsi išnykstančių garsų.

Antrąją koncerto dalį pradėjo violončelininkė Giedrė Dirvanauskaitė. Kartu su "Kremeratos Balticos" dalyviais ji tvarkingai, švariai pagriežė V. Lutosławskio metamorfozes violončelei ir styginiams "Grave".

D. Šostakovičiaus Sonatą smuikui ir fortepijonui d-moll, op. 134, Michailo Zinmano ir Andrejaus Puškariovo aranžuotą smuikui ir orkestrui, fantastiškai įtaigiai, su didžiule emocine įtampa, atskleisdamas kiekvieną šios muzikos prasmės pasikeitimą pagriežė Maestro G. Kremeris su savo orkestru. Susidarė įspūdis, kad šis Menininkas gyvena garsų pasaulyje, iš jo semdamas visą džiaugsmą ir kančias.

iliustracija
Andrius Žlabys
A. Ufarto nuotr.

Bisui G. Kremeris su savo jaunaisiais kolegomis vėl itin profesionaliai, šmaikščiai ir tobulai atliko A. Schnittke’s "Polką". Po jos – lyg iš filmo atkeliavusią, nostalgišką populiarią melodiją.

Kaip buvo pranešta prieš pat koncertą, su šia programa Gidonas Kremeris ketina tęsti gastroles po pasaulį, surengti daugybę koncertų. Galima pasidžiaugti, kad puikus mūsų pianistas Andrius Žlabys turės galimybę savo talentingu skambinimu pradžiuginti įvairių šalių klausytojus. Andrius koncertavo daugelyje Šiaurės Amerikos ir Europos muzikos centrų – kaip solistas, kamerinių ansamblių dalyvis ir vokalistų akompaniatorius. Jis grojo su Jurijumi Bašmetu, Lietuvos nacionaliniu, Valstybiniu simfoniniu, Lietuvos kameriniu, Pasaulio jaunimo (Interlocheno) bei Interlocheno menų akademijos orkestrais. 2001 m. kovą A. Žlabys debiutavo Niujorko "Carnegie Hall", dalyvavo Lokenhauzo kamerinės muzikos festivalyje, o 2004 m. įvyko jo debiutas Zalcburgo festivalyje. G. Enescu kvintetas, A. Žlabio įgrotas su G. Kremeriu ir kitais instrumentininkais, pelnė "Grammy" apdovanojimą.

Taigi, puikių Jums gastrolių su Gidonu Kremeriu ir "Kremerata Baltica", Andriau!