Muzika

Haydno "Pasaulio sutvėrimas" "Kristupo vasaros festivalyje"

festivaliai

iliustracija

Liepos 30 d. 19 val. Vilniaus universiteto Didžiajame kieme (jei lytų – Šv. Jonų bažnyčioje) "Kristupo vasaros festivalio" organizatoriai rengia koncertą, skirtą Vilniaus universiteto 425 metų jubiliejui. Skambės vienas ryškiausių Josepho Haydno (1732–1809) opusų – oratorija "Pasaulio sutvėrimas".

Šis vėlyvasis Haydno kūrinys išsiskiria turtingomis orkestro spalvomis, išradinga harmonija, naujoviškais ritmo ir melodikos aspektais. Oratorijos kompozicinė forma primena operos žanrą – čia muzika skirstoma į veiksmus ir scenas, sudarytus iš chorų, rečitatyvų ir arijų. Pirmojoje ir antrojoje dalyse pasakojama apie šešias pasaulio kūrimo dienas. Čia skamba arkangelų Gabrielio, Urielio ir Rafaelio arijos bei angelų choras, papildantis Dievo šlovinimą. Trečioji dalis skirta Adomo ir Ievos pasirodymui; šie stebisi Dievo sukurtojo pasaulio tobulumu ir džiaugiasi savo bendra laime.

"Pasaulio sutvėrimą" Vilniuje atliks solistai Asta Krikščiūnaitė (sopranas), Laima Jonutytė (mecosopranas), Audrius Rubežius (tenoras), Ignas Misiūra-Tumanovas (bosas), Šv. Kristoforo kamerinis orkestras.

Didžiulę oratorijos choro partiją atliks pasaulinį pripažinimą pelnęs berniukų choras iš Vokietijos "Aurelius Sängerknaben Calw". 1983 m. suburtas choras puikiai vertinamas ir Vokietijoje, ir už jos ribų. Nuo 1987 m. berniukai reguliariai pasirodo Vokietijos ir užsienio operų scenose – ypač dažnai atlieka partijas W.A. Mozarto "Užburtojoje fleitoje". Choristai dalyvavo Berlyno "Unter den Linden", Štutgarto "Württembergische Staatstheater", Bonos, Manheimo, Karlsrūhės operų spektakliuose (B. Britteno "Sraigto posūkis", "Vasarvidžio nakties sapnas", K. Weillio "Ja-Sager") bei koncertuose (G.F. Händelio "Mesijas", F. Mendelssohno "Elijas", P. Eötvöso "Atlantis").

Pastarąjį dešimtmetį choras bendradarbiavo su garsiais dirigentais ir orkestrais – C. Abbado ir Vienos filharmonijos orkestru, H. Blomstedtu ir Bambergo simfoniniu orkestru, W. Gönnenweinu ir Liudvigsburgo festivalio orkestru, M. Gielenu ir Pietvakarių Vokietijos radijo Baden Badeno ir Freiburgo simfoniniu orkestru, P. Boulezu ir Čikagos simfoniniu orkestru. Iš savo pastarųjų metų darbų kolektyvas itin vertina H.W. Henze’s operos "Pollicino" pastatymą Hirsau vienuolyno festivalyje ir 2003 m. išleistą šio spektaklio DVD įrašą.

Nuo 2001 m. chorui vadovauja ir ilgametes choro tradicijas tęsia kompozitorius, dainininkas ir pedagogas Johannesas Sorgas. Jis diriguos ir Vilniuje skambėsiančiam J. Haydno "Pasaulio sutvėrimui".

Festivalio inf.